Празникът Лазаровден ще бъде отбелязан с концерт в Архитекктурно- етнографския комплекс "Етър" край Габрово. В него ще вземат участие децата от танцов ансамбъл "Сивек", както и групи за изворен фолклор при читалищата „Пробуда" в с. Козирог,„Балканска звезда" в кв. Недевци, „Св. Климент Охридски- 1899" в с. Сенник и деца от Основно училище „Отец Паисий", които чрез музика и танци ще пресъздадат моминските обичаи. Според народната традиция едно момиче, ако не е лазарувало не може да се ожени. За да влезе в обществото на момите, да има право да се кичи с китки, и да се ожени, момичето трябва да мине през този посветителен обред.
На този ден, момичета на възраст от 12 до 15 години, облечени с най-хубавите си дрехи, накичени с булчински накити, с кошници в ръце, обикалят къщите в селото и изпълняват песен-пожелание към всеки член от семейството. Песните са своеобразна магия за здраве, плодородие и берекет. Така, чрез магията на словото се извършва преходът на момичето към категорията на момите и успоредно с това - преходът от зима към лято. От този момент те показват на социума, че са готови за женитба и продължение на рода. Стопанката на дома ги дарява с пари, брашно, мас и най-вече със сурово яйце, което е оплодителен символ, символ на жизненото начало и цикличността в природата.
Следващият ден, Цветница, е продължение на Лазаровден. Обредите се извършват с върбови клонки, които се схващат като символ на пролетното възраждане, предпазват от злини и продуцират здраве и плодородие. Лазарувалите моми се събират на Цветница на реката и всяка носи върбово венче, с някакъв белег на него. Венчетата се нареждат на дъска и се пускат по течението на реката. Което излезе най-напред, тази мома ще се ожени първа през годината и тя се избира за кумица на девойките. Песните, които се изпълняват на този ден са с любовно-женитбен характер.
Пролетните празници Лазаровден и Цветница са посветени на цветята, любовта и плодородието. Те са част от Великденския обреден цикъл, свързан с обновяването на природата и възкръсването на живота.