МРРБ: Енерго Про се опитва да изнудва държавата
МРРБ: Енерго Про се опитва да изнудва държавата / DarikNews.bg

 

Финансовите проблеми на ВиК-Добрич датират от 2001 г., като на практика оттогава дружеството е в „скрита“ несъстоятелност. Към съществуващите заеми през 2006 г. се добавя и банков кредит в размер на 15 млн. лв. от СИБАНК, се казва в информация, публикувана на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

На практика новото задължение допълнително задълбочава финансовото състояние на дружеството. Към това се добавя и невъзможността на ръководството на дружеството да събира своевременно вземанията си от големи клиенти в региона (над 2 млн.лв), както и от гражданите  (над 8,5 млн.лв).

Част от задълженията на ВиК-Добрич са и към доставчика на електроенергия за дружеството и те не могат да бъдат погасени наведнъж.

Въпреки задълженията, изключително притеснителен е фактът, че „ЕНЕРГО-ПРО” се опита да изнудва държавата, като подложи на риск живота и здравето на хората в Добрич, коментират от министерството. „Чрез прекъсването на електрозахранването се спира водоснабдяването в региона и това води до натрупване на напрежение сред населението. Предвид че водата е основна жизнена потребност, може да се приеме, че се нарушава основно човешко право. Действията на „ЕНЕРГО-ПРО” са крайни спрямо потребителите, които са трети лица в търговските отношения между две дружества. Затова МРРБ сезира прокуратурата, за да се защити интересът на гражданите. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) вече е сезирана за забавянето при определяне цената на водата, което допълнително ощетява ВиК дружеството. Очакваме ДКЕВР да се намеси в рамките на компетенциите си.
Единственият вариант за решаване на сложния казус в момента е ВиК дружеството да постигне ново споразумение с „ЕНЕРГО-ПРО” за разсрочване на задълженията”, считат в министерството.

В краткосрочен план МРРБ разпореди няколко мерки. Управителят на ВиК дружеството трябва да направи план за намаляване на разходите за електроенергия и да предложи мерки за финансово стабилизиране. Трябва да се разгледа вариантът да се прехвърлят активи на държавата на дружеството – например стари тръби, които да бъдат продадени на борсата и с получената от сделката сума да се погасят натрупаните задължения на ВиК – Добрич.