/ gettyimages
Под палещото слънце на Ел Салвадор се издига масивна структура, наподобяваща крепост, която се откроява сред заобикалящата природа. В тези стени се крият хиляди мъже, някога смятани за недосегаеми — масови убийци, гангстери и наркодилъри- „най-лошите от най-лошите.“ Това е Чекот — Центърът за задържане на тероризма в Ел Салвадор, символ на строгата политика на президента Найиб Букеле

Затворниците тук са лишени от всякаква индивидуалност. Облечени в прости бели тениски и шорти, с обръснати глави и тела покрити с татуировки на банди, те са изолирани от света. Чекот, открит през януари 2023 г., се превърна в емблема на управлението на Букеле, което преобрази Ел Салвадор от „столица на убийствата“ в една от най-безопасните страни в региона. Въпреки това, методите му предизвикват критики от правозащитници, които смятат, че условията в затвора нечовешки.
  Сурови условия и строг режим

Килиите са лишени от удобства — метални легла без матраци, отворени тоалетни и пластмасови кофи за миене. Храната е оскъдна и еднообразна.
  „Закуската е боб, сирене или смес от ориз и боб“, обясни директорът на Чекот, Белармино Гарсия. Обядът и вечерята са подобни, а месо не се предлага. Затворниците прекарват 23 часа и половина на ден в килиите си, а останалото време е за кратки упражнения или групово четене на Библията.

Няма книги, писма от дома или други занимания. Светлините остават включени денонощно, а въоръжени пазачи осигуряват постоянен надзор.

„Това, което имаме тук, са най-лошите от най-лошите“, каза директорът Гарсия. Политиката на затвора е ясна — никакви отстъпки. Затворниците от враждуващи банди като MS-13 и Barrio 18 са принудени да съжителстват в една и съща килия. Наказанието за сбиване е тежко - 15 дни в пълен мрак в тясна, изолирана стая без мебели. 
  Несломима крепост

Чекот е защитен като крепост. Около затвора има няколко електрифицирани огради и наблюдателни кули. Над 1000 въоръжени служители, включително полицаи и войници, са на разположение за предотвратяване на бягства или бунтове. Затворът е построен в изолиран селски район, далеч от населени места, а достъпът е възможен само през строго охранявани контролни пунктове.

Съоръжението, изградено само за седем месеца, може да побере до 40 000 затворници, но в момента се предполага, че в него се намират между 10 000 и 20 000 души. 
  Война с бандите

Репресиите на Букеле започнаха през март 2022 г. с извънредно положение, довело до ареста на над 81 000 души — повече от 1% от населението на страната. Президентът признава, че сред задържаните е имало невинни, като 7 000 от тях вече са освободени.

„Това е цената на преобразяването на една нация, която беше в плен на банди и корупция,“ казва той. „Единственият начин да превърнем столицата на убийствата в най-безопасната страна в Западното полукълбо е да арестуваме убийците … нямаме смъртно наказание, така че трябва да ги затворим всички.“
  През 2016 г. в Ел Салвадор се е извършвало средно по едно убийство на час. Днес броят на убийствата е драстично намалял, като през първите девет месеца на тази година са регистрирани само 104 убийства, една трета от които са свързани със семейно насилие. Това бележи значителен напредък в обществената безопасност, но цената е висока.

Правозащитници критикуват суровия режим и липсата на справедливост за задържаните. Въпреки това, много граждани подкрепят мерките на Букеле, като ги виждат като необходима жертва за постигане на траен мир. „Тази страна беше заложник на банди в продължение на десетилетия. Сега хората могат да живеят спокойно,“ каза един от поддръжниците му.

Чекот е повече от затвор — той е символ на войната срещу престъпността, която промени облика на Ел Салвадор. Но дали тази трансформация ще издържи изпитанието на времето, остава неясно.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
CNN