Първият сериозен случай на птичи грип при човек в САЩ е носител на вирус, който е мутирал в тялото му, за да се адаптира към дихателните пътища, съобщиха АФП и АП, позовавайки се на американските здравните власти.
Американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията (CDC) обявиха на 18 декември , че в Луизиана е хоспитализиран възрастен пациент в "критично състояние", след като е бил заразен с вируса H5N1.
Малка част от вируса, открита в гърлото на този пациент, е показала генетични промени, които биха могли да доведат до засилено свързване на вируса с определени клетъчни рецептори в човешките горни дихателни пътища, обясняват от Центровете на контрол и профилактика на заболяванията. Те "вероятно са генерирани по време на репликацията на вируса в пациента". Здравните власти уточниха, че не е установено предаване на този мутирал вирус.
Тези промени не са наблюдавани при заразени птици, включително такива, с които пациентът може да е бил в контакт в птицеферма.
Според експерти е твърде рано да се определи дали тези промени могат да позволят на вируса да се разпространява по-лесно или да предизвикат по-сериозни случаи при хората.
Въпросната мутация е "необходима стъпка, за да може вирусът да стане по-заразен", обясни пред АФП Анджела Расмусен, вирусолог от университета в Саскачеван, Канада. "Но настоявам, че тя не е единствената", добави тя.
Анджела Расмусен каза, че мутацията може да позволи на вируса да навлезе по-лесно в клетките, но за да бъде потвърдено това, трябва да бъдат направени допълнителни тестове върху животни.
Генетични промени при пациенти, заразени с птичи грип и сериозно болни, са наблюдавани вече, но това не е довело до увеличаване на възможността за предаване на вируса на хора.
Според Тийс Куикен от Медицинския център на университета "Еразъм" в Нидерландия тези промени биха могли да доведат до по-леки инфекции, като вирусът по-често ще заразява горните дихателни пътища, причинявайки хрема или болки в гърлото, отколкото да засяга долните дихателни пътища, което предизвиква пневмония.
Следователно тези наблюдения не означават, че се приближаваме към пандемия, каза Ангела Расмусен.
Освен този пациент от Луизиана, от началото на годината в САЩ са открити 65 случая на заболяването при хора, а други може да са останали незабелязани.
Птичият грип A (H5N1) се появява за първи път през 1996 г., но от 2020 г. броят на огнищата при птиците рязко се увеличи и все повече видове бозайници са засегнати.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня