Учени умишлено ще заразят хора с малария, за да могат да изследват последиците от болестта, предаде ДПА. Участниците в експеримента ще бъдат от Великобритания и Нидерландия.
Регистриран е случай на малария при българка, завърнала се от почивка в Занзибар
Plasmodium vivax е вид малария, която може да остане неактивна в черния дроб. Болестта може да се активира отново месеци или дори години след като човек е бил заразен за първи път, причинявайки рецидивиращи инфекции. Релапс или рецидив в медицината е състояние, което се случва отново на пациента, след като вече е преболедувал дадено заболяване.
Учените от Оксфордската група за ваксини (Oxford Vaccine Group) искат да разберат повече за тази инфекция в месеците след първоначалното заразяване на човек чрез ухапване от комар. За тази цел те изпращат петима здрави хора, които да бъдат умишлено ухапани от заразени комари в лаборатория в Нидерландия. След това те ще се върнат в Оксфорд, Великобритания, където ще бъдат наблюдавани, преди да бъдат лекувани, за да се спрат потенциалните релапсове. Това позволява на учените да следят как организмът реагира на заболяването.
Най-опасните болести, пренасяни от комарите
Професор Анджела Минасиан, главен изследовател на проучването от Оксфордския университет, каза: „Това проучване за доказване на концепцията е първото по рода си, което безопасно въвежда рецидивиращи инфекции с този вид малария при здрави доброволци в контролирани изследователски условия. По този начин се стремим да отговорим на ключови въпроси за рецидивите и как имунната система реагира на тях. Знаем, че повече от 80% от заболяването в световен мащаб се дължи на рецидивиращи инфекции и те причиняват сериозни заболявания както при възрастни, така и при деца.“
„Ако работата ни е успешна, тя цели да предостави модел за тестване на нови ваксини или лекарства, които могат да елиминират заразата от черния дроб и да спрат рецидивите“, допълни Минасиан.
Новото проучване е започнато от Оксфордския университет с цел да се промени разбирането за тази форма на малария.
Участниците са петима здрави хора на възраст между 18 и 45 години. След ухапването от комари те ще се върнат в Центъра за клинична ваксинология и тропическа медицина в Оксфорд. Те ще бъдат наблюдавани ежедневно през първите шест дни по телефона, а от седмия ден нататък - лично. Когато в кръвта им се открие малария, на доброволците „незабавно“ ще се дадат антималарийни лекарства. Учените ще могат да изследват рецидивиращите инфекции с малария през следващите шест месеца.
Най-смъртоносното животно: Комарите убиват до 1 млн. души годишно
През този период хората, участващи в проучването, ще имат двуседмични контролни прегледи и ще разполагат с денонощна медицинска помощ, за да се справят с всички симптоми, които предполагат рецидив.
В края на шестмесечния период на всички доброволци в проучването ще бъдат дадени антималарийни таблетки с допълнително лекарство, което изчиства неактивните паразити от черния дроб. След това те ще бъдат проследявани в продължение на още пет години, за да се следи за евентуални неочаквани рецидиви.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня