Ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции и пратеник на президента Владимир Путин, Кирил Дмитриев, заяви снощи, че вижда „положителна динамика“ в отношенията между Москва и Вашингтон, въпреки че по думите му са необходими повече срещи за изглаждане на различията, предадоха Ройтерс и ТАСС.
„Без съмнение отбелязваме положителна динамика в отношенията ни“, цитират руските новинарски агенции думите на Дмитриев пред журналисти във Вашингтон след срещата му с представители на администрацията на Тръмп.
„Все още ще са необходими поредица от срещи, за да можем да разрешим всичките си различия. Но най-важното е, че виждаме положително, творческо отношение“, каза още той.
„Виждаме абсолютно ясно, че администрацията на президента (на САЩ Доналд Тръмп) има намерение да решава въпроси, за разлика от президента (Джо) Байдън. Те се държат с голямо уважение, задават много въпроси, намират компромиси“, заяви пратеникът.
Дмитриев каза, че сред обсъжданите във Вашингтон теми са били също така сътрудничеството в производството на редки земни метали и Арктика. Той заяви и че се работи по възстановяването на преките въздушни връзки между Русия и САЩ.
По думите на пратеника Русия и САЩ са постигнали значителен напредък в обсъждането на уреждането на конфликта в Украйна. „Виждаме, че вече е постигнат значителен напредък“, каза той. „Например, под ръководството на Путин и Тръмп беше постигнато споразумение за фактическо прекратяване на ударите по енергийната инфраструктура между Русия и Украйна, което със сигурност е първата подобна стъпка в деескалацията на украинския конфликт“, посочи той.
Позицията на Русия, че присъединяването на Украйна към НАТО е напълно невъзможно, беше като цяло призната от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, посочи още Дмитриев. Той добави, че „някакви гаранции за сигурност под някаква форма би могло да бъде приемливо“ решение.
Пратеникът посочи, че Русия е готова да се вслуша в опасенията и съображенията на САЩ, но ще взема решения единствено въз основа на собствените си интереси.
Дмитриев настоя, че руската икономика се справя добре с наложените от Запада санкции, така че Русия няма да иска тяхното отслабване.
„Всъщност, изобщо не. Първо, много руснаци смятат, че санкциите дори са помогнали на страната да намали зависимостта си от Запада. Ако погледнете ръста на нашия БВП - през миналата година той беше 4%, докато в Европа беше около 1%. А съотношението на държавния дълг към БВП е 18% в сравнение с около 100% в Европа. Така че руската икономика се справя добре и ние не искаме отмяна на санкциите“, подчерта той.