Либия не склони пред САЩ да пусне медиците
Либия не склони пред САЩ да пусне медиците / netinfo

Правителството на САЩ заяви вчера, че ще изпълни плановете си да установи нормални дипломатически отношения с Либия въпреки натиска да забави процеса от страна на роднините на американците, загинали при взривяването на самолета на Пан Ам над Локърби, предаде Асошиейтед прес.

САЩ ще заличат Либия от списъка си на страните спонсори на тероризма следващата седмица, след изтичането на изисквания от Конгреса изчаквателен период, съобщи помощник-държавният секретар Дейвид Уелч, който заминава за Триполи следващия месец.

По думите му, Либия е загърбила терористичното си минало и правителството на президента Джордж У. Буш не вижда причина да отлага.

Комисия в Камарата на представителите тази седмица се обяви против каквато и да било нормализация на отношенията на САЩ с Либия, докато Триполи не изплати всички компенсации, дължими на семействата на убитите при атентата над Локърби през 1988 г.,
отнел живота на 270 души, повечето американци.

"Бях много разочарован. Мислехме, че проблемът с Локърби е приключен", каза ръководителят на либийската дипломатическа мисия във Вашингтон Али Ауджали.    

Ауджали и Уелч направиха изявленията на конференция, организирана от Американско-либийската бизнес асоциация, браншова групировка на петролни и други фирми, желаещи да имат по-голяма свобода за делова дейност в Либия, и от непартийния Институт за Близкия изток.

Дипломатите от САЩ и Либия се съгласиха, че дипломатическите стъпки, обявени през май от държавния секретар Кондълиза Райс, трябва да се осъществят в планираните срокове.

Но те останаха на различно мнение за това как да се реши дългогодишният спор за съдбата на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени за заразяване на либийски деца с ХИВ, отбелязва Асошиейтед прес.

Уелч заяви, че намиращите се в затвора медици трябва да бъдат освободени и пуснати да си отидат у дома.

"Съжалявам, но не можем да направим това. Трябва да уважавате съдебнвата ни система. Това е демокрацията, за която призовавате", каза Ауджали, цитиран от Асошиейтед прес.

Семействата та жертвите от Локърби твърдят, че все още не са им изплатени по 2 млн. долара. Те вече са получили по 8 млн. долара. Ауджали отбеляза, че окончателните плащания са обвързани с вече изтеклия краен срок за отписването на Либия от списъка на държавите покровители. Конгресменът републиканец Джон Суини прибави формулировка към законопроекта за бюджетните разходи за 2007 г., не позволяваща да се финансира каквото и да е възобновяване на диплроматическите  отношения с Либия, докато тя не изплати оставащите пари. Сенатът одобри подобна резолюция в началото на месеца, припомня Асошиейтед прес.

Зачерквайки Либия от списъка, правителството на Буш разчиства пътя за по-широки икономически връзки със страната, производителка на петрол, в период на рекордно високи цени на бензина в САЩ, отбелязва агенцията.

Вашингтон няма официални дипломатически отношения с Либия от 1980 г.