Опозиционният Сирийски национален съвет, който ще заседава в Истанбул, избра 56-годишния кюрд Абделбасет Сида за свой председател, предаде Ройтерс.
Сида ще смени на председателския пост Бурхан Галиун, който застана начело на обединението на сирийските опозиционни партии веднага след създаването му през август миналата година.
Абделбасет Сида от години живее в изгнание в Швеция. Той е смятан за представител на либералната опозиция в Сирия и беше единственият кандидат за приемник на Галиун, който от години живее във Франция.
Режимът на сирийския президент Башар ал Асад приближава края си и е изгубил контрола върху няколко градове, заяви пред Франс прес новоизбраният лидер на Сирийския национален съвет Абделбасет Сида. "Навлизаме в деликатна фаза. Режимът приближава края си. Зачестилите кланета и бомбардировки показват, че той се бори за оцеляването си", каза 56-годишният кюрд. "Според съобщенията режимът е изгубил контрола на Дамаск и други градове", добави той без повече подробности.
На въпроса какви действия ще предприеме като нов лидер на СНС Сида посочи, че опозиционното обединение ще положи усилия "международната общност да вземе решаващо решение спрямо режима, който продължава да извършва кланета".
По думите на Сида, планът на международния посредник Кофи Анан за излизане от кризата "все още съществува, но не се прилага". "Ние ще действаме така, че този план да бъде включен в глава 7 на устава на ООН, за да бъде принуден режима да го спазва и за да оставим открити всички варианти на действие", добави той.
Глава 7 от устава на ООН предвижда принудителни мерки в случай на заплаха за мира, от икономически санкции до използване на военна сила.
"Ние искаме да укрепим връзките с активистите на място и със Сирийската свободна армия, която ще подкрепяме с всички средства", увери шефът на Сирийския национален съвет.
Според Ройтерс Мюсюлманските братя са най-влиятелната политическа фракция в състава на Сирийския национален съвет /СНС/. Представители на групировката в 33-членния общ секретариат подкрепиха Сида.
Опозиционни активисти, цитирани от агенцията, изразили увереност, че изборът на Абделбасет Сида ще привлече повече кюрди към опозицията. Кюрдите в Сирия, която е с население 21 милиона души, са около 1 милион, отбелязва БТА.
Режимът на Башар ал Асад оказва подкрепа на Кюрдската работническа партия и на нейното въоръжено крило, за което се твърди, че стои зад убийствата на няколко кюрдски активисти, обявили се против режима в Дамаск.
В самия Сирийски национален съвет от създаването му се водят спорове за бъдещия статут на кюрдското малцинство след евентуалното падане на сегашния режим.