/ БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще посети Унгария тази седмица, съобщи канцеларията му, цитирана от Ройтерс. Агенцията отбелязва, че израелският лидер ще пристигне в централноевропейската страна пренебрегвайки заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд (МНС) във връзка с обвиненията за военни престъпления в Газа.

По време на посещението, което ще започне в сряда и ще продължи до неделя, Нетаняху ще се срещне с унгарския си колега Виктор Орбан, който го покани през ноември, скоро след като МНС издаде заповедта за арест.

Тогава Орбан заяви, че заповедта „няма да бъде спазена“. Правителството на Орбан посочи, че ще отправи покана към Нетаняху въпреки заповедта за арест, като пренебрегне задълженията си по Римския статут, с който е създаден МНС. Този договор призовава подписалите го страни да задържат издирвани лица и да ги предават на съда, за да бъдат съдени, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.

Будапеща все още не е обявила официално посещението или планирания график за петдневната визита на Нетаняху.

Всички държави членки на Европейския съюз, включително Унгария, са членове на МНС, което означава, че са длъжни да изпълняват неговите заповеди. Орбан, десен популист, често се противопоставя на ЕС по отношение на демократичните стандарти и правата на човека в Унгария.

Макар че 124 държави, включително целият ЕС, Великобритания и голяма част от страните в Азия и Африка, са подписали Римския статут, някои държави членки на МНС, като Франция и Полша, вече изразиха двусмислено отношение към казуса с Нетаняху, посочва „Файненшъл таймс“.

Вероятният бъдещ канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви след парламентарните избори миналия месец, че ще намери „начини и средства“ за посещение на Нетаняху. „Смятам за напълно абсурдна идеята, че израелският премиер не може да посети Германия“, каза тогава Мерц.

Визита в Унгария ще бъде едва второто пътуване на Нетаняху в чужбина, откакто МНС обяви заповедта за арест срещу него, след посещението му във Вашингтон през февруари за среща с американския президент Доналд Тръмп, посочва Ройтерс.

САЩ и Израел не са подписали Римския статут и не признават юрисдикцията на МНС. Американският президент Доналд Тръмп, който посрещна Нетаняху в Белия дом миналия месец, дори наложи санкции на служители на съда през февруари заради това, което той определи като „незаконни и необосновани действия, насочени срещу Америка и нашия близък съюзник Израел“.

Израел осъди заповедите за арест на Нетаняху и бившия израелски министър на отбраната Йоав Галант, издадени им заради предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войната в Газа. Тръмп нарече тези обвиненията като „фалшиви и абсурдни“. МНС издаде и заповед за арест и на покойния лидер на „Хамас“ Мохамед Деиф.

Военната операция на Израел в отговор на нападението от 7 октомври е отнела живота на повече от 50 000 души в Газа, според здравните служители в контролирания от „Хамас“ анклав, превръщайки обширни части от палестинската територията в развалини и предизвиквайки хуманитарна катастрофа, посочва „Файненшъл таймс“.

Крайнодесните правителства в Израел и Унгария се подкрепят едно друго, като Будапеща е силен поддръжник на Израел на европейските форуми. Израелски министри и съюзници на Нетаняху на свой ред възхваляват Орбан. Една визита на израелския лидер в Унгария може и да донесе политически дивиденти и медийно внимание на унгарския премиер популист, който се стреми да подражава на Тръмп.

Местните медии в Израел обаче повдигнаха днес въпроса кому е нужно петдневно посещение в Унгария, включително през предстоящия уикенд, в разгара на това, което Нетаняху определя като екзистенциална война на няколко фронта, отбелязва „Файненшъл таймс“.

Алексей Маргоевски/БТА