Какво мислят евролидерите за кандидатурата на Юнкер за шеф на ЕК
Какво мислят евролидерите за кандидатурата на Юнкер за шеф на ЕК / снимка: БГНЕС

Германският канцлер Ангела Меркел насърчава активно другите европейски лидери да подкрепят Жан-Клод Юнкер за следващ председател на Европейската комисия (ЕК), заяви говорителят на правителството Щефен Зайберт, цитиран от Ройтерс и БТА.
"Във всичките си разговори тя се застъпва за това Жан-Клод Юнкер да получи необходимото мнозинство в Европейския съвет и да стане следващият председател на ЕК", заяви Зайберт на редовната правителствена пресконференция.

Дейвид Камерън зае дефанзивна позиция след разкриването на дълбоки разногласия миналата седмица относно кандидатурата на люксембургския федералист Жан-Клод Юнкер за председател на Европейската комисия. Но той не е единственият, който се обявява срещу водещия кандидат, пише британският вестник "Гардиън".

Вчера италианският премиер Матео Ренци даде да се разбере, че Юнкер може би е неприемлив за него. А след като загуби изборите във Франция от крайнодесния Национален фронт Франсоа Оланд също изглежда се противопоставя на кандидатурата на Юнкер. Твърди се, че той казал на германския канцлер Ангела Меркел, че постът трябва да бъде предоставен на французин, за предпочитане бившия му финансов министър Пиер Московиси, пише БГНЕС.

Камерън е подкрепян най-открито от Унгария, както и от премиерите на Швеция и Дания, но не може да наложи вето на назначаването на Юнкер и за момента няма достатъчна подкрепа, за да постигне блокиращо мнозинство в Европейския съвет.

Меркел, която е най-влиятелният лидер в Европа, се смята за ключова фигура в търсенето на компромис относно позицията председател на Комисията. Нейната позиция относно перспективите на Юнкер остават неясни въпреки, че официално като лидер на Християндемократическия съюз в Германия тя го подкрепя. Камерън казал на Меркел на среща на върха миналата седмица, че Европа не може да бъде ръководена в следващите пет години от "човек на 80-те години на миналия век", съобщи сп. "Шпигел".

Макар че националните лидери спорят за това кой трябва да получи поста председател на Комисията, истинската битка е между правителствата на ЕС и Европейския парламент за това кой трябва да има определящата дума за назначенията.

По настояване на основните партии в парламента изборите миналата седмица бяха първите, които включват номинации за поста председател на Комисията, което означава, че кандидатът от спечелилата партия трябва автоматично да получи поста. Но националните лидери, а не парламентът трябва да предложат председателя на ЕК. След това номинацията трябва да бъде подкрепена с абсолютно мнозинство от 376 депутати в парламента. Лидерите на ЕП заплашват да блокират всеки, който не отговаря на техния избор.