Оценки на израелското разузнаване, подкрепени от проучвания на специалисти, хвърлиха сянка на съмнение върху широкоразпространеното схващане, че военен удар по ядрените съоръжения на Иран ще предизвика катастрофална поредица от събития като регионален конфликт, многобройни терористични актове и изключително високи цени на петрола, пише на първа страница "Ню Йорк таймс".
Оценките, с които до голяма степен са съгласни най-високопоставени служители, навеждат на заключението, че заплахата от ирански ответен удар е отчасти блъф. Те играят важна роля в изчисленията на Израел дали да нанесе удар по Иран или да убеди САЩ да направят това, дори в момент, когато Техеран е изправен пред нови, тежки икономически санкции от страна на Запада, пише изданието.
Според вестника министърът на отбраната Ехуд Барак и премиерът Бенямин Нетаняху са приели тези анализи, разсъждавайки как да спрат решимостта на Иран да се сдобие с ядрено оръжие.
Няма въпрос в Израел, който да поражда повече напрежение, от дебата дали евентуален удар по Иран е разумен и осъществим, отбелязва БТА. Някои твърдят, че дори успешен военен удар само ще забави иранската ядрена програма и вероятно ще засили решимостта на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Служители от силите за сигурност са държани все по-далеч от журналистите и им се забранява да коментират Иран, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Като се има предвид, че регионът е в хаос, а европейците се съгласиха на тежки санкции срещу Иран, стратегическите оценки бързо могат да станат невалидни. "Те са като кутия мляко - проверете датата на годност", каза високопоставен служител, цитиран от американския вестник.
Но разговори с осем настоящи и наскоро оттеглили се високопоставени служители от израелските сили за сигурност доведоха до няколко предположения, пише вестникът. Първо: след като Израел поиска новите санкции, включително петролно ембарго и конфискуване на авоарите на иранската централна банка, той ще даде няколко месеца на санкциите да проработят. Второ, санкциите са възприемани в Израел като по-скоро незадоволителни. Трето, военна атака остава съвсем реален вариант и следвоенните ситуации са смятани за по-малко опасни в сравнение със ситуация, в която Иран притежава ядрени оръжия.
Иран ще обсъди предложението на Русия за постепенно отменяне на санкциите срещу Техеран в замяна на постепенно увеличаване на достъпа на международни инспектори до иранските ядрени инсталации. Това заяви Алаеддин Боруджерди, председател на комисията по външна политика и национална сигурност в иранския парламент, цитиран от ДПА.
"Ирански представители на няколко пъти обсъждаха този въпрос с руснаците и ако Москва направи такова предложение на следващата ядрена среща, то може да бъде проучено", каза видният депутат. Пред иранската агенция "Мехр" Боруджерди отбеляза, че руският план трябва да бъде съобразен с интересите на Иран.
Външният министър на Русия Сергей Лавров издигна предложението за поетапен подход за излизане от задънената улица в преговорите между Техеран и световните сили, които го подозират, че се стреми да разработи ядрено оръжие.
В четвъртък иранският президент Махмуд Ахмадинеджад даде знак, че ако ЕС наложи петролно ембарго на Иран, Техеран няма да се откаже от подновяването на преговорите в Истанбул с т.нар. група 3 + 3 (Великобритания, Германия и Франция от ЕС плюс Китай, Русия и САЩ). Последният кръг от тези преговори беше през януари 2011 година, припомня ДПА.
Евентуална военна операция срещу ядрените обекти на Иран ще предизвика само краткосрочно сътресение на световния петролен пазар. Това прогнозира агенция Блумбърг, позовавайки се на собствено маркетингово проучване. Над 70 процента от анкетираните 1200 инвеститори на световния петролен пазар посочват, че при използването на въоръжена сила от Запада срещу Иран "смущенията в дейността на глобалните петролни пазари ще имат краткосрочен характер". Според 30 процента от участниците в проучването атака срещу Иран може да доведе до рецесия в световната икономика. През втората половина на 2012 година петролът силно ще поскъпне, прогнозират 43 процента от анкетираните.