Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад увери в четвъртък в Еквадор, че народът му ще устои на нарастващия натиск на международната общност, свързан с ядрената програма на Техеран. Той обясни безпокойството на Запада главно с "независимостта" на Иран, предаде Франс прес. "Западът реши да упражни по-голям натиск върху нас. Те обиждат страната ни и нашия народ. Ясно е, че иранският народ ще устои", заяви Ахмадинеджад на пресконференция в еквадорската столица Кито, където приключи обиколка из четири държави от Латинска Америка.
"Ядрената сфера е политическо извинение. Всички знаят, че Иран не се стреми да произвежда атомни бомби", добави президентът на Ислямската република. АФП цитира испанския превод на изказването му, направено на фарси. "Проблемът, поставен от Иран, не е ядрената му програма. Проблемът е поставен от прогреса и независимостта" на Иран, заяви Ахмадинеджад.
По време на посещенията си тези дни във Венецуела, Никарагуа, Куба и Еквадор иранският държавник получи подкрепата на техните ръководители за гражданската ядрена програма на Техеран, отбелязва БТА.
Обиколката бе извършена в атмосфера на остро напрежение между Иран и Запада, след като МААЕ потвърди, че тази седмица иранците са започнали да обогатяват уран до 20 процента в новия си център във Фордо, на около 150 километра югозападно от Техеран. Западът осъди действията на Иран, подозирайки, че гражданската му ядрена програма съдържа всъщност и военен елемент, при все че Техеран отрича това.
Еквадорският президент Рафаел Кореа заяви, че МААЕ трябва да преразгледа своите методи за оценка, базирани според него на "второстепенни източници". Докладът на МААЕ твърди, че Иран разработва ядрени оръжия - "Иран винаги е отричал това и ние му вярваме", каза той.
Новите санкции срещу Иран имат за цел да променят режима в тази страна, заяви руският заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов, предаде Франс прес. "Новите санкции срещу Иран, както и една евентуална военна операция срещу тази страна, ще бъдат несъмнено възприети от международната общност като целящи да променят режима в Техеран", подчерта Гатилов пред руската информационна агенция Интерфакс.
ЕС трябва да реши на 23 януари нов пакет от санкции срещу Иран заради ядрената му програма, визиращи не само петролния сектор, но и централната банка на страната. Според Гатилов въвеждането на нови санкции обаче ще попречи на решаването по мирен начин на кризата около иранската ядрена програма.
Съединените щати са изпратили предупреждение до Иран и по-конкретно до неговия върховен ръководител аятолах Али Хаменей, че затварянето на Ормузкия проток ще е прекрачването на червената линия, която ще предизвика американски отговор, пише в. "Ню Йорк таймс", като се позовава на източници от правителството на президента Барак Обама. Това предупреждение е било отправено по секретен канал и според американските представители става дума за необичаен контакт между Вашингтон и Техеран. Целта на този ход била да покаже на Иран колко обезпокоени са САЩ от покачване на напрежението във връзка с протока, през който преминава една пета от доставките на петрол в света.
Цитираните източници не посочват дали Вашингтон е получил отговор от иранска страна по секретния канал.
Няколко американски представители вече коментираха открито заплахите. Сред тях бяха министърът на отбраната Лион Панета, генерал Мартин Демпси, председател на съвета на началник щабовете на САЩ, и адмирал Джонатан Грийнърт, командващ операциите на американските военноморски сили.
Според представители на Пентагона е малко вероятно Иран да има военния капацитет да затвори протока, въпреки че вече десетилетия наред инвестира в оръжия за водене асиметрична война, тоест в тежковъоржени катери за бързи атаки и противокорабни ракети, скрити из иранското крайбрежие на Персийския залив.
Американските военноморски сили изпратиха втори самолетоносач да защитава Ормузкия проток, пише в. "Фигаро". Става дума за "Карл Винсън". Откакто Иран заплаши по време на военноморски маневри миналия месец, че ще затвори протока, войната на думи между Техеран и Вашингтон кара мнозина да се опасяват от открита конфронтация между двете страни, подобна на онази, която през 1988 г. противопостави за кратко американски военни кораби на иранските сили.
Иран има цяла палитра от военни средства, за да изпълни намеренията си. Той може да използва мини, ракети, малки подводници, кораби и други. Иран притежава най-големия и най-разнообразен арсенал от балистични ракети в региона, казва Майкъл Илман от Международния институт за стратегически проучвания в Лондон.
Смята се, че Иран е инвестирал от 2000 година един милиард долара в ракети, които могат да поразят американски кораби и самолетоносачи.