Всеки пети тийнейджър прекарва повече от два часа на ден в гледане на кратки видеоклипове в социалните медии, надхвърляйки препоръчителните граници и увеличавайки риска от проблеми с психичното здраве.
Проучване на Open University of Catalonia (Испания), публикувано в списание Humanities and Social Sciences Communications, анализира влиянието на кратките видеоклипове върху психологическото състояние на подрастващите.
Прекарването на много време в гледане на кратки видеоклипове е свързано с ниско самочувствие, стрес и повишен риск от мисли за самоубийство, предупреждават експерти.
В проучването са участвали над 1000 тийнейджъри на възраст от 12 до 18 години. Изследователите са изследвали времето, прекарано в гледане на видеоклипове, видовете съдържание и самоотчитаното цифрово благополучие, включително управление на времето, емоционална стабилност и социална връзка.
Момичетата гледат видеоклипове по-дълго: 24,37% прекарват повече от два часа на ден в тази дейност, докато сред момчетата тази цифра е 15,45%. 53% от тийнейджърите прекарват повече от час на ден в гледане, 35% - повече от час и половина, а 20% - повече от два.
Колкото повече време прекарват тийнейджърите в социалните мрежи, толкова по-трудно им е да спрат, предупреждават експерти.
Изследователите подчертават, че родителският контрол или изключването на технологиите не са достатъчни за подобряване на дигиталното благополучие на младежите. Има нужда от прилагане на образователни програми, съобразени с пола, които ще помогнат за развитието на здравословни цифрови навици.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня