/ БТА

Американският невролог д-р Стивън Хаузър и италианският епидемиолог д-р Алберто Ашерио, работата на всеки от които е довела до революция в изследванията на множествената склероза, бяха отличени с Награда за пробив - своеобразен "Оскар за наука", предаде АФП.

Множествената склероза е невродегенеративно заболяване, от което страдат близо 3 милиона души по света. 

Наградата за пробив (награда "Брейктру") е признание за десетилетията работа на д-р Хаузър и д-р Ашерио над заболяването, което дълго време беше смятано за загадка. 

И двамата учени имат изключителен принос за разбирането на множествената склероза, като единият допринася за изясняването на имунния отговор в нейния произход и открива пътя към лечението й, а другият - като потвърждава ролята на вируса на Епщайн-Бар

Седемдесет и четири годишният д-р Стивън Хаузър е директор на Института по неврология към Калифорнийския университет в Сан Франциско. Постигнатият от него пробив открива пътя за пускане на пазара на лечения, които забавят прогресията на болестта при много пациенти.

Откритието на д-р Ашерио за участието на вируса на Епщайн-Бар поражда надежди за разработването на нови методи за лечение и превенция. Към днешна дата множествената склероза не може да бъде излекувана, а леченията за забавяне на прогресията й не са ефективни при всички пациенти.

Седемдесет и две годишният д-р Алберто Ашерио понастоящем е професор в Харвардския университет.

Сред предишните носители на "Оскар за наука" е френско-канадският изследовател Мишел Садлен, отличен за работата си по разработването на нова форма на терапия, наречена CAR-T, която е изключително ефективна срещу някои видове рак на кръвта. 

 

Елена Христова/БТА