Берик ъпон Туид, най-северният град на Англия, очаква безпомощно и с известно безпокойство референдума за независимост на Шотландия на 18 септември, защото границата на Шотландия с Англия е само на четири километра от града.
"Да си носим паспорта всеки ден, надявайки се, че в него има достатъчно страници, за да може да побере всички печати - така се шегуваме от доста време. Но какво ще стане, ако тази шега се превърне в реалност?", казва Изабел Хънтър, кметицата от партията Либерални демократи на този очарователен крайбрежен град с 13 000 жители, разположен в Североизточна Англия.
Изабел Хънтър, която ръководи малка транспортна фирма, подкрепя идеята Шотландия да остане в Обединеното кралство. Тя посреща с облекчение допитванията до общественото мнение, които месец преди присъдата на референдума, дават преднина от над 10 пункта на лагера на противниците на независимостта.
Но Хънтър не крие лекото си безпокойство и чувството си за безпомощност, защото на референдума имат право да гласуват само шотландските граждани, в това число онези, идващи от друга държава от ЕС или от Общността на нациите.
"Принудени сме само да чакаме какво ще решат шотландците", казва с въздишка Изабел Хънтър. Безпокойството на кметицата, което по думите й споделят от повечето от съгражданите й, се дължи може би и на бурната история на града, който е бил в центъра на конфликт между англичаните и шотландците през Средновековието.
Берик ъпон Туид е сменил общо 13 пъти управниците си, преди да стане окончателно английски град през 1482 г. Стените, заобикалящи града, носят все още следите от тези сражения. Оттогава градът, разположен на повече от 500 километра от Лондон и само на 90 километра от Единбург, съхранява и развива хибридната си идентичност.
В него се говори с шотландски акцент, примесен с говор от Северна Англия. Местният футболен клуб "Берик Рейнджърс" играе в трета шотландска футболна дивизия, а не в Англия. В действителност местните жители се чувстват преди всичко граждани на Берик, подчертава Фил Джонсън, главен редактор на два местни вестника "Берик адвъртайзър", който отразява събитията от английската страна на границата, и "Берик нюз", който отразява съдията от шотландската страна на границата.
"Има толкова хора в града, които имат семейства или работят от другата страна на границата", добавя той. "И така от няколко поколения".
"Ето защо те не могат да възприемат идеята за граница помежду им", казва Изабел Хънтър. Когато излезете от Англия, северно от града забелязва табела: "Добре дошли в Шотландия". Но няма никакъв официален контрол, който да ограничава движението ви.
"Посетих няколко града от другата страна и не открих нищо различно", казва Лора Джерда, 27-годишна продавачка. Кевин Страчан, на 23 години, живее в Чърнсайд, от шотландската страна на границата. Той също ходи всеки ден в Англия, където работи в магазин за спортни стоки. "Много съм зависим от Англия. Там където, живея няма работа. Не мисля, че независимостта е добра идея", допълва той.
Източник: БТА