Амнести интернешънъл призова за освобождаването на медиците в Либия
Амнести интернешънъл призова за освобождаването на медиците в Либия / netinfo

Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" призова либийските власти да освободят петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия по обвинения в умишлено заразяване на либийски деца с вируса на СПИН.

В изявление, поместено на уебстраницата на организацията, се посочва, че "Амнести интернешънъл" се обръща към Триполи с такова искане по няколко причини. В него се отбелязва, че на българските медици и палестинеца е било отказано правото на справедлив процес въпреки многократните призиви на правозащитната организация.

"Амнести интернешънъл" смята, че след толкова време шансовете на обвиняемите за справедлив процес при спазване на международните норми са малки.

Организацията изтъква, че няма доказателства, че те умишлено са заразили децата с ХИВ-вируса, което дава основание да се предположи, че са били обвинени несправедливо за трагедията в детската болница в Бенгази.

В изявлението се съобщава, че "Амнести интернешънъл" е изпратила вчера писмо до министъра на правосъдието на Либия Мустафа Мохамед Абдулджалил, в което изразява тревогата си във връзка със смъртните присъди.

Организацията припомня за изявленията на либийски представители, че Върховният съд на Либия може да отмени присъдите или те да бъдат анулирани от Висшия съвет на съдебните инстанции. "Амнести интернешънъл" изразява надежда, че Върховният съд ще разгледа скоро делото по независим и безпристрастен начин.

В изявлението се отбелязва, че правозащитната организация разбира гнева на семействата на заразените деца и признава правото и дълга на либийските власти да привлекат към отговорност виновните за трагедията. Наред с това "Амнести интернешънъл" подчертава, че за да бъде разкрита истината, е необходимо обвиняемите да получат право на справедлив процес.

В документа се посочва, че организацията смята смъртната присъда за най-жестокото и нехуманно наказание и се противопоставя на прилагането му при каквито и да е обстоятелства. "Амнести интернешънъл" отново призовава либийските власти да заявят незабавно, че смъртните присъди по това дело няма да бъдат изпълнени никога.

В изявлението на организацията се припомня, че самопризнанията на обвиняемите са били изтръгнати чрез мъчения. Дадени са и примери за нарушения в процеса срещу мъчителите на българските медицински сестри. "Амнести интернешънъл" посочва, че адвокатите на подсъдимите не са имали достъп до клиентите си, а съдът не е позволил на международни специалисти да дадат показания по делото.

В документа се припомня за писмото на 114 Нобелови лауреати до либийския лидер Муамар Кадафи, в което се настоява за преразглеждане на научните доказателства в процеса.

Организацията изтъква, че през 2006 г. са се появили нови съществени елементи, които потвърждават заключенията на специалистите по въпросите на СПИН Виторио Колици и Люк Монтание, че става дума за вътреболнична инфекция, която е започнала преди пристигането на обвиняемите. В изявлението се споменава за неотдавнашната публикация в сп. "Нейчър", в която международни здравни експерти преразглеждат доклада на петимата либийски специалисти от 2003 г., който е бил съществен елемент от обвинението.