/ iStock

Шофьор с над 3 промила алкохол помете паркирана кола, Заловиха 73-годишна шофьорка с над 2 промила алкохол в Стара Загора, Пияна и дрогирана жена причини катастрофа с пострадало бебе в София, Намериха починал мъж, в дома му било пълно с празни бутилки от алкохол.

Това са реални заглавия от новините, които в действителност са много, много повече.

По неофициални данни от 2022 г., броят на зависимите от алкохол или наркотици в България варира между 200 000 и 300 000 души, което представлява приблизително 3% до 4,5% от общото население на страната. Изследване на социолозите от Тренд от началото на октомври показа, че на въпрос какви форми на зависимости сте имали или имате, 37%  от младите хора отговарят - алкохол.

Алкохолизмът е от онези проблеми, които в обществото носят стигмата "срамни". И какво прави съвременният човек, когато има проблем, който желае да разреши анонимно? Търси решението в Google.

Затова решихме да попитаме именно най-голямата търсачка има ли проблем с алкохола българинът, базирайки се на данни от търсенията според Google Trends. И наяве излязоха някои доста любопитни факти.

При търсене на думата "алкохолизъм" през последната една година се появяват три пика на търсене. Най-високият от тях е бил по коледно-новогодишните празници на 2023 г. - между 24 и 30 декември, когато знаем, че традиционно има много почивни дни и консумацията на спиртни напитки е доста висока. Вторият пик е в седмицата 24-30 март 2024 г., а третият - в началото на месец септември, когато приключва сезонът на летните купони и почивки. Но данните на Google Trends ясно показват, че думата "алкохолизъм" е константно търсена в България.


Съвсем резонно звучи следващото нещо, което попитахме Google - къде у нас през последната година най-много е търсена думата "алкохолизъм". Враца, Пазарджик, Софийска област, Плевен и Стара Загора са регионите, в които хората най-често са питали търсачката за този проблем.

Къде в България през последната година най-много е търсена думата алкохолизъм според Google Trends Google Trends

 

Сродните търсени думи са били "абстинентна криза", "анонимни алкохолици", "терапия" и "билка против алкохолизъм".

Да погледнем обаче още по-мащабни данни, като разширим периода на търсене за последните 5 години. Според Google Trends има два ясно изразени пика на търсене на думата алкохолизъм - в началото на май 2022 г. и в седмицата 22-28.01.2023 г.
 

Търсенията на думата алкохолизъм в България през последите пет години според Google Trends


Какво най-много се пие у нас 
 

Ако се доверим на данните от Google Trends, то най-търсеният алкохол в България безусловно е виното. Сравнихме търсенето на вино с търсенето на други три особено популярни спиртни напитки у нас - ракия, водка и уиски, като добавихме за сравнение и бира. В таблицата в синьо е обозначена ракията, в червено - виното, в жълто е бирата, в зелено е водката, а в лилаво е уискито.

Най-търсеният алкохол в България според данните на Google Trends
Google Trends

 
 
След това към тази алкохолна комбинация добавяме безалкохолна бира, която е все по-широко застъпена на бг пазара. Данните на Google Trends обаче не отчитат достатъчно търсене в платформата през последните 12 месеца, на база на които да бъде направен анализ.

Тази своеобразна статистика ясно показва, че злоупотребата със спиртни напитки не е само индивидуален, но и все повече социален проблем.
 

алкохол
iStock


Следващите данни, за които искаме данни от Google е за най-търсената дума около "алкохолизъм" - "анонимни алкохолици". Кривата на изследванията тук показва голяма аналогичност и съвпадение в пиковете на двете търсения за последните 12 месеца.

Какво ни кара да пием

Алкохолът е дълбоко вкоренен в българската култура и традиции. Той е част от семейни празници, социални събирания и ежедневния живот на мнозина. Въпреки това, зад видимата лекота, с която се консумира, се крие сериозен и нарастващ проблем – алкохолната зависимост и злоупотребата с алкохол сред българите.

Пиенето често се приема като средство за справяне със стреса, проблемите и тревожността, които добре знаем, че изобилстват в съвременния ни живот.

В условията на икономическа нестабилност, ниски доходи и неясно бъдеще, много българи прибягват до алкохола като начин за бягство от реалността. Достъпността на евтини алкохолни напитки също изиграва роля в разширяването на проблема. Цените на спиртните напитки в България са сред най-ниските в Европа, което прави алкохолът леснодостъпен дори за хора с по-нисък социален статус. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня