Ракът на шийката на матката е едно социално значимо зло. Касае младите жени в репродуктивна възраст. В България честотата на рак на маточната шийка е три пъти по-висока от европейската цифра. Това се дължи на липсата на профилактика. За проблемите на рака на маточната шийка в предаването „Ники Кънчев Шоу” гостува д-р Иван Костов, изпълнителен директор на специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Шейново”. „Шейново” е бранд в гинекологията в София и България. Има ли превенция на рака на маточната шийка, опасен ли за нашите половинки, световен ли е този проблем, какво е лечението, можем ли да се предпазим, ще разберете от интервюто с д-р Иван Костов.
Опасен ли е ракът на матката на шийката за нашите половинки?
Категорично ракът на шийката на матката е едно социално значимо зло. То е на второ място след рака на млечната жлеза, рака на гърдата. Касае младите жени в репродуктивна възраст поради доказаната причина, че се причинява от човешкия папиломен вирус. Не случайно 2008 година Нобеловата награда бе присъдена на човека, който установи тази връзка – непосредствената причина – човешкият папиломен вирус, тип 16 и 18, причиняват рак на шийката на матката. Това е проф. Цур Хаузен от Германия.
Това е и световен, и български проблем?
Категорично, това е и световен проблем. Трябва да отбележим, че през месец септември на 14-тата Национална конференция по онкогинекология и Консенсусен конгрес за превенция на рака на маточната шийка в България бе приета консенсусна декларация.
Какво представлява този документ, това е нещо, което е прието, прочетено, одобрено и подписано от водещите български гинеколози?
Точно така. Това представлява документ, наречен декларация, под която се подписват всички водещи гинеколози.
Кой са първите няколко точки от нея?
На първо място документът е разделен на две части – констатации и препоръки. По отношение на констатациите – на първо място – ракът на маточната шийка у нас достига пикова честота между 40 и 45-годишна възраст и води до загуба на повече години живот отколкото, което й де е друго злокачествено заболяване при жените. На второ място – високата честота ракът на маточната шийка се отразява, както на качеството на живот на българските жени и на техните семейства, тяхното социално обкръжение, така и на българската икономика чрез преките разходи за лечение и непреките разходи, свързани с причинената нетрудоспособност. Не на последно място в България се извършва немасов и организиран спининг от държавата. Той е опортюнистичен за рак на маточната шийка чрез цитонамазка, който обхваща едва около 20 процента от женското население, предимно за сметка на по-заможните и по-образованите социални групи, които живеят в градовете. Липсата на организиран скрининг в България е предпоставка за ниска ефективност на превенцията на рака в национален мащаб и представлява нарушение на европейските принципи за здравна равнопоставеност. По отношение на препоръките – борбата с рака на маточната шийка трябва да бъде едновременно успешна и икономическа обоснована и свободна от дискриминацията на части от населението. Единствената организирана форма, която може да отговори на тези условия е една Национална програма за превенция на рака на маточната шийка. Всъщност това е най-важното, което тази консенсусна декларация препоръчва, че трябва да стартира Национална програма за превенция на рака на матката на шийката, като тази програма пряко трябва да бъдат отговорни държавните институции – Министерството на здравеопазването, публичната институция - Националната здравноосигурителна каса. Тази програма трябва да бъде конструирана от една изградена административна единица, която също така да управлява програмата.
Тогава няколко въпроса около тази консенсусна декларация. Разбирам, че у нас не се прави достатъчно за превенцията на това заболяване.
Това е категорично. За съжаление статистиката сочи, че в България честотата на рак на маточната шийка е три пъти по-висока от европейската цифра.
На какво се дължи това?
Това се дължи на липсата на профилактика, на липсата на скрининг, организиран скрининг, както се споменава в консенсусната декларация. Скринингът е опортюнистичен. Какво представлява скринингът? Това е правенето на цитонамазка. Всяка една жена, която е полово активна, до и над 60- годишна възраст трябва редовно да прави цитонамазка.
Болезнено ли е?
Абсолютно безболезнено – с шпатула или четка се взима натривка от шийката на матката, която се намира във влагалището на жената. Всяка година трябва да се прави това нещо. При два резултата, които показват нормално състояние на клетките, тази цитонамазка трябва да се прави на три години, но това е задължително, като скрининг. Профилактиката бива първична и вторична. Това е всъщност вторичната профилактика. Трябва да отбележим, че вече съществуват ваксини срещу този човешки папиломен вирус и всъщност това е първичната профилактика, като е желателно жените да бъдат ваксинирани още преди да започнат да водят полов живот. Жените, които водят полов живот също могат да бъдат ваксинирани. Това обаче не е лечение, а това просто е превенция. След това скринингът, т.е. следенето с цитонамазка, трябва да продължи.
Разбирам, че това е раково заболяване, което изцяло може да се предотврати?
Категорично, когато има първичната и вторичната профилактика, заболяването може да бъде изкоренено в 95 процента. Трябва да отбележим, че ваксините срещу човешкия папиломен вирус, тип 16 и 18, до голяма степен дават сигурност. За съжаление обаче човешкият папиломен вирус, те са около 100 вида вируси, 15 са видовете, които причиняват рак на шийката на матката, въпреки че най-често в големия процент от случаите – 2/3 – 16 и 18 тип предизвикват рака на шийката, но ние не можем да бъдем сигурни, че когато се направи тази ваксина жената в момента не е заразена, този вирус в момента не е в клетките й или пък, че вирусът, друг тип от съответния човешкия папиломен вирус няма да причини това заболяване.
Какви средства са необходими за създаването на ефективна, профилактична програма в България?
На първо място политическо разбиране, винаги започваме с разбирането от страна на министерството. На второ място трябва да бъде налична необходимата структура, която ще приведе в действие така наречената програма за профилактика на рака на шийката на матката. Трябва да има и необходимия финансов ресурс именно заради това, което колегите онкогинеколози, акушер гинеколози, патолози, защото трябва да споменем, че специалността на патоанатома е много важна. Той е човекът, който при цитонамазка или при биопсията, когато се взима парченце от тъканта, се произнася и казва доколко клетките са видоизменени и потенциално биха могли да се превърнат в ракови. Не случайно светилата в България се подписват и са на единно мнение, че България трябва като държава да има сериозно отношение по този въпрос.
Какъв би бил тогава един дългосрочен ефект от приемането на подобна програма във финансов и най-вече социален план?
Веднага ще ви дам следния пример – по данни на Националния статистически институт средната продължителност на живота на жените е 76 години, в България средната им възраст е 41 години, т.е., ако България изгуби една жена тази година, тя ще изгуби жена, която би живяла още 35 години. Всяка година поне 350 жени у нас умират от рак на маточната шийка. Всеки ден в България умира по една жена от рак на маточната шийка. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е около 7000 лв. годишно за 2007 година. Бездействието от липсата на комплексна профилактична програма струва на държавата годишно от порядъка на 86 млн. лв. От своя страна остойностената комплексна профилактика срещу рак на маточната шийка, което значи първична и вторична профилактика, ваксинация и скрининг, ако сметнем ваксинациите по пазарни цени за курс в момента е около 600 лв. Една кохорта от момичета пред сексуален дебют 35000, разходите ще бъдат 21 млн. От скрининга вторичната профилактика, т.е. цитонамазка, цитологичното изследване на две намазки по 3,50 лв. и преглед при специалист 25 лв., около 1 млн. и 800000 жени на възраст от 25-60 години като сметнем разходите за намазки и прегледи, са около 51 хил. Като ги съберем двете цифри 51 и 21 получаваме 72. Както споменахме 86 млн. губим само годишно от операции на рак на шийката на матката.
Още един въпрос за консенсусната декларация – как премина срещата в Несебър, имаше ли някои лекари, които да са против?
Срещата премина изключително интересно поради факта, че имахме гости от Европейската асоциация по онкогинекология, сериозно чуждестранно присъствие имаше. В крайна сметка България действително трябва да бъде в синхрон и унисон с европейската визия. За съжаление в момента изоставаме и аз искрено се надявам, че Министерството на здравеопазването ще обърне внимание на тази декларация.
Няма как да не си чуе за твоите колеги, студенти по медицина, които нашумяха в Пазарджик с инжектиране на жена за превенция на рак на маточната шийка, твоят коментар?
Аз съм изключително изненадан, не крия, че когато разбрах за тази новина нещо трепна в мен и съм убеден, че всеки един от лекарите, които работят в България, това се е случило, защото лекарската професия е призвание. Човек трудно може да разбере как двама млади хора, бъдещи лекари, според мен те никога не биха станали истински лекари и не случайно в Америка и в някои страни от Западна Европа има психо-тест, не всеки човек може да бъде лекар, трябва да бъде в сърцето му.
Да погледнем и гледната точка на тази жена, интересува ме другата страна, това невежество ли е, за де се оставиш непознат да те инжектира с Бог знае какво?
Аз си го обяснявам първо с начина на мислене на българина. От друга страна, това звучи малко несериозно и всички ние трябва да се замислим, защото пациентът трябва да бъде преди всичко взискателен по отношение на себе си и не може да се довери на така на някой, който звъни на вратата и веднага може да му постави инжекция.
19 минути
След трагичния пожар в Турция: Разпоредиха спешни проверки и у нас
Започват нови засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти на ...
59 минути
Кола се вряза в хора в Айндховен, има ранени
Кола се вряза в няколко души на улица в Айндховен западно от центъра на града. Ранени ...
1 час
Тръмп иска да махне лятното часово време
Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да премахне лятното часово време, чиято смяна ...
1 час
Терзиев: ВАС още не се е произнесъл за оспорването на моя избор за кмет, срокът изтече
Оспорването на моя избор за кмет беше отхвърлено от Административния съд на София, ...
2 часа
Британският министър на отбраната отправи предупреждение към Путин
Британският министър на отбраната Джон Хийли отправи предупреждение към руския президент ...
ohnamama.bg
Грип А при деца - симптоми и лечение
Болки по тялото, главоболие, треска, втрисане, кашлица, възпалено гърло, умора, течащ нос, повръщане, ...
2 часа
Обезобразяване с ножица и брадва: Условна присъда и глоба за мъж заради жестокост към куче
Лишаване от свобода за срок от една година и четири месеца, чието изпълнение е отложено ...
3 часа
Задържаха седем души след спецакция в Ямбол
Седем души са задържани в Ямбол за съпричастност към извършени престъпни деяния при ...
3 часа
Малцинствата в Сирия продължават да се страхуват от новата власт в страната
Християните в Сирия продължават да изпитват страх от новата власт, отбелязва VOA/Voice ...
3 часа
ЦСКА възстановява името си
ЦСКА - София ще си върне името ЦСКА от сезон 2025/26. Изпълнителният директор на клуба Радослав ...
3 часа
Превишения на фини прахови частици в два поредни дни в Русе
Автоматичната станция за контрол качеството на атмосферния въздух „Възраждане“ ...
3 часа
Оставиха в ареста обвинен за участие в престъпна група за имотни измами
Апелативният съд във Варна отказа да промени в по-лека мярка и остави в ареста обвинен ...
3 часа
Киселова изпрати съболезнования по повод трагедията в Турция
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова изпрати съболезнователен адрес ...
3 часа
Вучич: Ако Тръмп постигне примирие в Украйна, нека всички му издигнем паметник
"Ако Тръмп постигне примирие в Украйна, нека всички му издигнем паметник, той ще спаси ...
3 часа
Правителственият ни самолет ще прибере освободените български моряци
Правителственият ни самолет „Еърбъс“ лети към Мускат, за да прибере българските ...
3 часа
Премиерът обещава да ускори достъпа на граждани и бизнес до европейското финансиране
Работим за ускореното договаряне и разплащане на средствата по Плана за възстановяване ...
4 часа
Бойко Борисов ще води дипломацията в парламента: Лидерът на ГЕРБ оглави външната комисия
Комисията по външна политика в 51-вото Народно събрание ще бъде ръководена от Бойко ...
4 часа
Шофьор без книжка и с положителна проба за алкохол се опита да подкупи полицаи
34-годишен шофьор с положителна проба за алкохол се опита да подкупи полицаи в Стара ...
4 часа
Мъж и дете са убити при нападение с нож в Германия
Двама души, сред които и дете, бяха убити при нападение с нож в парк в Ашафенбург, Южна ...
4 часа
НАП: Търговци все още начисляват 9% ДДС, нанесли са щета на бюджета за над 1 млн. лв.
Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали 9 процента данък ...
4 часа
Кметовете в региона на Русе трябва да определят място за залавяне и престой на безстопанствени животни
До 1 април кметовете на общини в Русенска област трябва да определят място за залавяне ...
4 часа
МВР разкри откъде са изпратени множеството сигнали за бомби в училища у нас
Сигналите за взривни устройства, получени тази сутрин в различни училища, са изпратени ...
4 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
5 часа
„Ще те смачкам и ще те убия“: Мъж преби с юмруци жена в София
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност 43-годишен мъж, заканил се с убийство ...
5 часа
Изследователският ни кораб „Св. св. Кирил и Методий“ се закотви пред българската антарктическа база на о. Ливингстън
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се намира в залива ...
5 часа
2 години след побоя с лопати над охранител в училищен двор: Ефективни присъди за баща и син
Баща и син ще търпят наказания от по осем месеца „лишаване от свобода“ с тригодишен ...
5 часа
Удар на митниците: Спипаха колетна пратка от САЩ с над 300 кг марихуана (СНИМКИ/ВИДЕО)
Колетна пратка от САЩ с автомобилни аксесоари се оказа в действителност 356 кг канабис, ...
5 часа
Венко Сабрутев: Твърденията за огромен дефицит са лъжа
Твърденията за огромен дефицит са лъжа, заяви пред журналисти в парламента народният ...
5 часа
Депутатите избраха ръководители на постоянните комисии в НС, опозицията получи само едно председателско място
Депутатите избраха съставите и ръководството на постоянните парламентарни комисии.
Комисията ...
5 часа
Българите са с най-ниско ниво на удовлетвореност от живота в ЕС
През 2023 г. средното равнище на удовлетвореност от живота в ЕС е 7,3 по скалата от 0 до ...
5 часа
Скандално в Пловдивско: Мъже добивали незаконно подземни богатства от реките Марица и Чая
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняеми четирима мъже, добивали подземни ...
5 часа
МВнР предупреди за ураганни ветрове в Лос Анджелис
Местните власти в Лос Анджелис, щата Калифорния, предупреждават за очаквано подновяване ...
6 часа
Рубио: Работим за стабилен мир в Украйна, войната да не започне пак след 2 до 4 години
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че новата администрация работи за постигането ...
6 часа
Български студенти представиха сладко от еленски бут, дъвки с медена вакса и протеинов студен чай
Сладко от еленски бут, дъвки с медена вакса и протеинов студен чай бяха част от креативните ...
6 часа
Спешни мерки в Разград заради зачестилите пътни произшествия със селскостопански животни
Областната епизоотична комисия в Разград обсъди мерки относно зачестилите пътни произшествия ...
6 часа
Предстои ремонт на Центъра за психично здраве в Бургас
Министерството на здравеопазването реализира инвестиция, свързана с модернизацията ...
6 часа
След като излязъл от затвора: Задържаха мъж, разпространявал дрога (СНИМКИ)
Задържаха отново затворник, наскоро излязъл от килията. Рецидивистът се занимава с ...
6 часа
Грозна гавра със знамето на България
За случай с гавра с българския флаг алармират от Организация за закрила на българските ...
6 часа
Пред грипна епидемия ли е Бургас
Предимно работещи са заразените с грип в Бургас - във възрастовата група 30 – 64 години. ...
6 часа
В Плевенско нащрек - повишава се заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания
В област Плевен плавно се повишава заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания. ...
7 часа
Строги мерки за сигурност и организация на движението в Перник заради „Сурва“
Около 320 служители от Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Перник, Главна дирекция ...