Макар по-образовани, жените са по-ниско платени
Макар по-образовани, жените са по-ниско платени / снимкa: Sofia Photo Agency

Макар с по-високо образование, българските жени са по-голямата част от безработните, а средното им заплащане е по-ниско от средното заплащане на мъжете. Това съобщи професор Желязко Христов, президент на Конфедерация на независимите синдикати в България, в навечерието на Международния празник на жената. Изследванията показват, че домакинствата, с глава на семейството - жена, са по-бедни с около 25-30% от тези, с глава на домакинството - мъж.

Средната работна заплата на жените през 2009 година е по-ниска с 15,7% от тази на мъжете. Разликата в заплатите в различните сектори е още по-значителна. Във финансовото посредничество, където 2/3 от наетите са жени, заплатата им е с 31,4% по-ниска от на мъжете. В здравеопазването и социалните дейности - с 35,7%, а в образование - с 22% по-ниска. Христов добави, че остават нерешени проблемите с нископлатените отрасли, които са най-застрашени от последиците на икономическата криза:

„Около 2/3 са жените, наети в нископлатените отрасли, където работната заплата е със 75 процента по-ниска от средната за страната. Високото равнище на безработица в определени региони и острият недостиг на работни места ще принуди много жени да приемат работа при всякакви условия, което е предпоставка за разширяване обхвата на сивата икономика, като се има предвид, че дългосрочната безработица води до бедност и маргинализиране. Оценката на описаното състояние за нас е повече от тревожна".

Във изпълнителната власт на местно ниво жените кметове са 6,9%, общинските съветници - 26,2%. Жените министри у нас са 27,8%, имаме само пет жени посланици.

По данни на Националния статистически институт, безработните жени през четвъртото тримесечие на 2009 година са 117 хиляди. Увеличението е с 34 хиляди спрямо същия период на 2008 година. А 1/3 от домакинствата в България живеят под прага на бедността.