/ Thinkstock/Getty Images
4071 врабчета преброиха доброволци от 90 населени места в страната
4071 врабчета в 90 населени места в страната преброиха доброволците, които се включиха във второто издание на кампанията „Ние броим врабчетата 2“ на Българското дружество за защита на птиците на 12 май, съобщиха от дружеството.

Запазва се закономерността от миналогодишното преброяване, което беше първото за България, най-много от регистрираните врабчета да са домашни (66%), като през 2017 г. те са били 70% от преброените птици. Следва полското врабче, което тази година почти запазва относителния си брой - 29% от всички преброени врабчета са полски.

Броим врабчетата (СНИМКИ)

На много повече локации за наблюдение на врабчета са забелязани и отчетени испански врабчета на 12 май. В миналогодишната кампания испанските врабчета са съставлявали 3% от регистрираните птици, а в тазгодишното преброяване те достигат 5%. Второто издание на кампанията „Ние броим врабчетата 2“ обаче се проведе с месец по-късно от първото, като за този период испанското врабче се завърна от по-южните страни у нас. Това е единственият мигриращ вид от врабчетата, които се срещат у нас.

2017 г.: 6700 врабчета са преброени у нас, има и места без нито едно птиче

Кампанията „Ние броим врабчетата 2“, на база анализ на насъбраните данни, има за цел да разкрие закономерностите в разпространението на трите вида врабчета, както и предпочитаните от тях места и условия за хранене и размножаване, но не и да отчита точния броя на врабчетата в страната ни.

Наблюденията на 12 май са извършени в 331 локации в 90 населени места. В първото издание на кампанията, хората които доброволно излязоха и броиха врабчета, направиха това в 130 селища с 580 точки за наблюдения в тях. Друга отчетена тенденция в „Ние броим врабчетата 2“ е преобладаващото включване на хора, живеещи в по-големите градове - София с 126 места за наблюдение, Варна (22), Русе (11) и Пловдив (8).

Оказва се, че в 21% от местата за броене не са установени врабчета, като това са с 5% повече локации без врабчета в сравнение с миналата година. София е градът, в който има най-висок брой локации без отчетени в тях врабчета - 40% от всички места, в които не са отчетени врабчета.

20 март е Световен ден на врабчето

Най-висок среден брой врабчета в една точка (17-19 птици на точка) са регистрирани в Бургас, Пловдив и Свищов. А най-нисък среден брой врабчета в една точка на наблюдение (6-7 птици на точка) са отчетени в София и Варна. Тези резултати са вече доказателство, че тези дребни птици, постоянни обитатели на градската среда от години, избягват по-големите градове и особено най-шумните места в тях, като категорично предпочитат и избират тихи, спокойни паркове или къщи с дворове, селски улици и площади.

Българско дружество за защита на птиците благодари на всички участници в кампанията „Ние броим врабчетата 2“ и специално на всички „ветерани“, които за втора година посетиха местата си за броене.