Ценни артефакти от района на Созопол отиват в Лувъра
Ценни артефакти от района на Созопол отиват в Лувъра / Thinkstock/Getty Images

Изключително ценни артефакти от района на Созопол ще бъдат показани в най-големия национален музей във Франция - Лувъра. Археологическият музей в Созопол ще предостави 24 уникални археологически обекта от най-ранната антична история на града, каза директорът на музея Димитър Недев. Според него това са световни образци, които отдавна са познати на френските специалисти, но за първи път ще бъдат достъпни за посетителите на музея в Париж. Изложбата там ще бъде открита след 8 месеца.

Сред артефактите от Созопол са уникални вази и кратери от шести век, които са най-добре запазените образци на античната вазопис в цял свят. За първи път музея в Созопол ще напусне гроб от Некропола на града, чиято датировка е от средата на шести век. За него ще бъдат положени специални грижи при пътуването до френската столица. Заедно с него ще бъдат изложени и уникални по своята историческа стойност фигурки на хора и животни и предмети от бита, с които са били погребвани първите жители на Аполония. Зарчета от животински кости също са любопитен акцент и препратка към хазартните увлечения на първите гръцки заселници по нашите земи, каза Недев.

За изложбата в Лувъра ще отпътуват също релеф на богинята Кибела от 5-4 век преди новата ера и мраморна статуя, представляваща мъжка фигура без глава. Това е най-древната статуя, откривана по нашите земи. Находката е от созополското село Атия.

Източник: БТА