Наричат Хичкок "краля на ужаса". Той знае как да ни накара да се страхуваме. Когато гледаме филмите му, ужасът ни обзема и ни държи до края. Съспенсът, неопределеният страх, доведен до съвършенство, живее у самия него - като отглас от детските кошмари. Той успява да го предаде и на нас.
Сър Алфред Джоузеф Хичкок е английски кинорежисьор, продуцент, сценарист, създател на много от похватите в жанра на психологическия трилър. Известен като "Господарят на съспенса", той има успешна кариера в британското нямо кино и в първите ленти, които са озвучени. Обявен е за най-добрият режисьор на Англия.
Паспортът на Хичкок си смени собственика
Изплашеното момче
Хичкок е роден на 13 август 1899 година в Лондон в семейството на стриктни католици. Той е вторият син и най-малкото от трите деца на Уилям Хичкок, продавач на зеленчуци и птици, и Ема Джейн Хичкок. Кръстен е на Алфред, брат на баща му. Алфред се описва като много самотен и затворен в детските си години, като това от части се дължи на факта, че е с наднормено тегло. Претърпява много жестоки наказания от родителите си, което по-късно се отразява на филмите, които създава.
Хичкок посещава йезуитското училище "Св. Игнаций", а след това Лондонският университет. Първата работа на Алфред е като чертожник и дизайнер на реклами. През този период той започва да се интересува от фотография и е нает като дизайнер на заглавни надписи във филм на лондонски клон на филмовата компания, превърнала се по-късно в Парамаунт Пикчърс. През 1920 г. получава постоянна работа в киностудиото Айлингтън, където в продължение на няколко години изработва дизайна на титри за неми филми.
Антъни Хопкинс ще изиграе Алфред Хичкок
След известно време започва работа като асистент режисьор. През 1924 г. Алфред заминава за Германия с режисьора Греъм Кътс, за да снимат филма "Принцесата и цигуларят", чийто съавтор на сценария е Хичкок. Там той наблюдава част от снимките на "Последният човек" на Фридрих Мурнау и остава силно впечатлен от неговата работа.По-късно той ще използва много от сценографските техники на Мурнау в своите собствени филми.
Славата
През 1925 г. Хичкок режисира първия си филм и започва да прави "трилърите", с които става известен. През 30-те години режисира класическите съспенси "Човекът, който знаеше твърде много" и "39-те стъпала".
Продават на търг оригиналния сценарий на „Психо"
През 1939 г. Алфред напуска Англия и отива в Холивуд. Първият филм, който прави там е "Ребека", който печели Оскар за най-добър филм. Сред най-известните ленти на талантливия режисьор са: "Психо", "Птиците", "Марни" и "Прозорец към двора". Неговите творби са известни със своите ярки изображения на насилие, въпреки че много от сюжетите всъщност служат за примамка и са инструмент, чиято цел е разбирането на многопластови психологически образи. Появите на режисьора в собствените му филми, както и неговите интервюта, филмови трейлъри и тв. програма "Афред Хичкок представя" го правят културна икона.
На 2 декември 1926 г. Алфред се жени за Алма Ревил, която работи като асистент режисьор на "Наемателят", една от първите успешни ленти на режисьора. Хичкок и Алма имат едно дете - бъдещата актриса Патриша Хичкок, която е родена през 1928 г.
Алфред Хичкок режисира над 50 пълнометражни филма, а кариерата му продължава 60 десетилетия, той е легенда със своите иновативни похвати и техники на съспенс. Хичкок притежава още една уникална способност, която нарича "Всевиждащото око", тоест че умее да види филма още преди да е заснет. Самият той споделя, че за него работата приключва след оформяне на режисьорската книга. Снимачният период и монтажа са "необходимата досада".
През 1979 г. "кралят на ужаса" получава признание за цялостно творчество от Американския филмов институт, а една година по-късно кралица Елизабет II го посвещава в рицарство.
На 29 април 1980 г. Хичкок умира спокойно в съня си в Бел Еър, Калифорния.
"Светлината гасне... Най-накрая ще си почина" са последните му думи.