На 1 януари Испания пое ротационното председателство на ЕС и през следващите 6 месеца ще трябва да решава важни въпроси. Най-важният от всички обаче е свързан със стратегиите за изход от икономическата криза, пише в коментар Deutsche Welle.
Хосе Луис Сапатеро увери, че основният приоритет на Испания като ротационен председател на ЕС ще е да извади Европа от кризата. „През тези шест месеца, в които Испания ще председателства ЕС, ще се опитаме да направим ЕС по-силен и най-вече - европейската икономика. Ще работим за подобряване на икономическото сътрудничество между всичките 27 страни-членки и за създаването на нови работни места. Ние искаме да засилим позициите на Европа чрез бързото и динамично прилагане на Лисабонския договор. Така ще подобрим и позициите на Европа в света - в Латинска Америка, Северна Америка, Африка и в района на Средиземноморието", заяви Сапатеро.
Изпитанията няма да са никак леки
Новият председател на Европейския съвет смята още, че влизането в сила на Договора от Лисабон ще доведе до една "по-ефикасна и по-динамична" Европа. Както посочва по този повод АФП, предизвикателството не е никак малко - Сапатеро ще трябва да се съобразява не само с новия постоянен президент на ЕС, белгиеца Херман ван Ромпой, но и с отговарящата за европейската дипломация британка Катрин Аштън и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Това са все потенциални източници на търкания, отбелязва агенцията. А „Индипендънт" обобщава: „Европейският съюз рядко е имал толкова много проблеми и никога не е имал толкова много лидери. Големият въпрос за 2010 г. е дали различните лидери ще могат да се справят с различните проблеми или просто ще бъде демонстриран вакуумът в европейското ръководство".
Сегашното испанско председателство ще е много важно, защото „ще формира новия модел на сътрудничество между страните-членки и институциите на ЕС", отбеляза на свой ред председателят на Европейския парламент Йежи Бузек. А президентът на общността Херман ван Ромпой обяви, че иска да работи „ръка за ръка" с Испания, но не се поколеба да маркира територията, която няма да отстъпва на испанското председателство - белгиецът вече си осигури председателството на всички срещи на върха през следващите шест месеца.
Сапатеро е политически отслабен у дома заради обвиненията на опозиционната десница, че се е справил зле с мерките срещу икономическата криза и предизвиква известен скептицизъм в иначе проевропейски настроената Испания. Вероятно той си е извадил поуки от това.
Дневният ред на испанското председателство
„През шестте месеца на испанското председателство ние ще засилим Европа, ще засилим Испания в Европа и в света, и ще се погрижим да направим европейската икономика по-устойчива и по-иновативна в условията на днешния глобализиран свят. Това е нашата цел", обяви Хосе Луис Сапатеро.
Сапатеро се надява да спечели точки като се възползва от организираните в Мадрид и Барселона двустранни срещи на върха - със САЩ и предвиденото за май посещение на президента Барак Обама. Испанският дневен ред предвижда също стремеж към „по-социална" Европа, развиването на равенството между мъжете и жените и борбата срещу насилието по полов признак.