Когато френските и холандските избиратели отхвърлиха Европейската конституция през лятото на 2005 г., големците на континента реагираха с отчаяние, граничещо с паника.
"Европа не е в криза. Тя е в дълбока криза", проплака премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Това винаги е било глупост. Договорът за конституцията беше калпав и отхвърлянето му предостави безценен втори шанс да се върнем назад и да го коригираме. Моментът да се възползваме от тази възможност дойде с началото на германското председателство на Европейския съюз, защото германците обещаха да направят съживяването на конституцията свой приоритет номер едно. Само че шансът за втори опит вероятно ще бъде пропилян.
Аргументът в полза на новия конституционен договор бе, че той ще сложи край на поредицата конституционни революции, които бяха предпочитаният метод на ЕС за постигане на "все по-тесен съюз" в продължение на много години. Те създадоха една организация, непроницаема за редовите избиратели, и подкопаха демократичната отчетност на институциите и гражданската подкрепа (последното проучване на "Евробарометър" показва поредно рязко намаляване на популярността на съюза).
Една адекватна конституция трябваше да разпредели властта между отделните и клонове и равнища на управление (като второто е по-важно, тъй като ЕС е наднационална организация). И да принуди онези, които упражняват властта, да станат по-прозрачни.
Вместо това документът, който се появи през 2004 г., направи нещо доста по-различно: той се опита да направи по-ефективни европейските институции. Той се опита да го постигне чрез такива идеи, като намаляване на състава на Европейската комисия, лишаване на страните членки на правото им на национално вето в някои области, премахване на шестмесечното ротационно председателство или идеята един човек, а не двама, да представлява ЕС във външната политика.
Няма нищо лошо в по-голямата ефективност. Дори има определена логика в аргумента, че разширяването на Европейския съюз – и като нови страни, и като нови политики, изисква по-ефективни институции. След влизането на България и Румъния съюзът има 27 страни членки, срещу 15, когато започна епопеята с писането за конституция. Това обаче съвсем не е толкова решаващо, колкото изглежда. Трудно е да се сетим за каквото и да било важно нещо, което блокът да не бил е в състояние да постигне, защото не е имал нова конституция. И лесно се намират примери как е взимал важни решения (за новия бюджет, мироопазващи мисии, за преговорите за присъединяване на Хърватия и Турция), въпреки това затруднение.
Във всеки случай, ползата от институционната ефективност не е същата, като ползата от конституционната стабилност. От първата пречелят главно националните правителства, а втората (предсказуемост, отчетност, демократичен контрол) – гражданите. Декларацията от Лаакен от 2001 г., с която започна процесът по
изготвянето на проекта, постави три цели пред авторите: да разпределят правомощията до най-ниското равнище (на европейски жаргон, конституцията трябваше да отговаря на принципа на "субсидиарността" или децентрализацията), да приближат съюза до неговите граждани и да направят институциите му по-ефективни. До този момент "строителите на конституцията" само на думи отдават дължимото на първите две, и се съсредоточават само върху третата. Опасността е, че германското председателство ще затвърди този несиметричен подход.
Една от причините да смятаме така е желанието на германското правителство да се бърза. Канцлерът Ангела Меркел заяви пред парламента, че би било исторически провал, ако не сме готови със съдържанието на конституционния договор до следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. Това означава, че новият текст трябва да е готов до края на 2007 г. Меркел обещава да изготви до края на германското председателство през юни т. нар. "пътна карта" за бъдещето. Две специални събития са замислени през близките месеци, за да поддържат натиска: среща в края на януари на 18-те страни, ратифицирали конституцията, за да поискат от останалите девет, които не са, да действат, и Берлинска декларация през март, с която да бъде отбелязана 50-ата годишнина от подписването на Римския договор. Това е график, целящ възможно най-бързо да се прокара нещо, а не опит да се постигне по-добра конституция.
Втората причина да подозираме, че тази въртележка ще издигне институционната ефективност над всичко друго е замислянето на "голям пазарлък" за постигането й. Всички знаят, че текстът, отхвърлен от Франция и Холандия, е мъртъв. Всички знаят също така, че каквото и да го замести, ще трябва да изчака президентските избори във Франция напролет и предаването на властта във Великобритания от Тони Блеър (предполагаемо в началото на лятото).
Но вече се дават обещания и се правят догадки за пазарлъци. Официалният кандидат на десноцентристите във Франция Никола Саркози пладира за "минидоговор", който да въведе гласуване със "супермнозинство" в някои области, например данъчната политика, избиране на председателя на Европейската комисия от Европейския парламент и създаване на поста "европейски министър на външните работи". Този проект засяга само институционните елементи на конституцията и нищо друго.
Що се отнася до "големия пазарлък", германските дипломати се опитват да разберат дали Гордън Браун, който се очаква да смени Тони Блеър на премиерския пост във Великобритания, ще приеме една окастрена конституция като част от сделка, обещаваща също така реформа на финансирането на селското стопанство и на регионалните помощи. Очевидно никой не знае дали тази сделка ще се окаже възможна (какво ще стане, ако във Франция спечели кандидатът на социалистите Сеголен Роаял?). Целта и вероятната посока на промяната обаче са ясни: фокусиране върху институциите и предлагане на извънконституционни отстъпки като "подсладители".
Междувременно, продължава един процес, в който конституцията би трябвало да въведе ред - хаотичната интеграция извън конституционния процес. Германското правителство иска да уеднакви юридическите права на задържаните заподозрени на територията на Европейския съюз и да разреши на Европол да разследва всички тежки трансгранични престъпления (в момента агенцията се занимава само с организираната престъпност). Вероятният резултат ще бъде, че вместо към конституционно решение, укрепващо демократичността и отчетността, ЕС може би се насочва към по-нататъшна конституционна нестабилност плюс "подмолна" интеграция. Може би това е целта. /БТА/
21 минути
Отпускат 11,6 млн. лв. за държавната болница в Ямбол
Служебното правителство отпуска 11,6 млн. лв. за държавната болница в Ямбол, съобщиха ...
24 минути
Терапия в метрото на Ню Йорк: Изкуство, което обединява
Метрото в Ню Йорк може да бъде стресиращо със своите тълпи от музиканти, влакове и туристи. ...
43 минути
Британската армия тества новия си „убиец на дронове“ (ВИДЕО)
Британските въоръжени сили за първи път успешно са изпробвали радиочестотно насочено ...
46 минути
По разпореждане на Киселова: Росен Желязков и Асен Василев ще водят конституционната и бюджетната комисии
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова със свое разпореждане свиква ...
52 минути
„Гренландия не се продава“: Премиерът на острова отхвърли коментарите на Тръмп
Гренландия не се продава, заяви днес премиерът на острова Мути Егеде в отговор на коментари ...
ohnamama.bg
Пийте вода така и няма да бъдете дехидратирани по време на бременността
Една от най-простите стъпки, които можете да предприемете, за да сте сигурни, че имате здравословна бременност, ...
1 час
Електроразпределителните дружества ще получат над 327 млн. лв. безвъзмездна помощ
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов подписа договори за безвъзмездна ...
1 час
Паричните обезщетения за майчинство ще бъдат платени на 31 декември
На 31 декември 2024 г. на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения ...
1 час
За първата си Коледа като патриарх: Дядо Даниил ще възглави тържествените празнични богослужения
На 24 и 25 декември ще бъдат отслужени тържествени богослужения в патриаршеската катедрала ...
1 час
Ало измамник се представи за внук на възрастна жена и взе спестяванията ѝ
Ало измамник се представи за внук на възрастна жена и взе спестяванията ѝ, съобщиха ...
1 час
ГРУ на Украйна: Сирия обмисля да закрие руските бази в страната до 20 февруари 2025 г.
Сирия обмисля да закрие руските бази в страната до 20 февруари 2025 г., съобщи "Фокус", позовавайки ...
1 час
Вижте отблизо любопитните експонати в Природонаучния музей в Черни Осъм (СНИМКИ)
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село ...
1 час
Щастлива развръзка: Намериха три момичета на 10 и 12 години, изгубили се в гората
Намериха три момичета на 10 и 12 години, изгубили се в гората.
Сигнал за изчезналите ...
2 часа
Празнично: Зоните за платено паркиране в София няма да работят
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на официалните празнични ...
2 часа
Моторист заплашва с пистолет шофьор и мъж на столично кръстовище
Моторист заплашва с пистолет шофьор и мъж на столично кръстовище, съобщиха от полицията.
Той ...
2 часа
Швейцария прие въвеждането на най-новия пакет от санкции срещу Русия и Беларус
Швейцария одобри последния пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия и Беларус, ...
2 часа
Спасиха куче, паднало в шахта в Шуменско
Пожарникари спасиха куче, паднало в шахта в село Златна нива, община Каспичан, съобщиха ...
2 часа
През 2025 г. във Варненската и Великопреславска епархия ще бъдат завършени близо пет нови храма
През 2025 г. предстои да бъдат завършени близо пет нови храма, каза днес пред медиите ...
2 часа
Мъж буйства и рита входната врата на Районно управление в Плевен
49-годишен мъж буйства и рита входната врата на 01 Районно управление в Плевен, съобщиха ...
2 часа
Джо Байдън заменя с доживотен затвор смъртните присъди на 37 затворници
Президентът на САЩ Джо Байдън замени с доживотен затвор присъдите на 37 от 40-те затворници, ...
2 часа
Зеленски: Фицо иска да помогне на Путин
Украинският президент Володимир Зеленски обвини словашкия премиер Роберт Фицо, че ...
2 часа
Отворено за движение е новоизграденото кръгово кръстовище в Бургас
Отворено за движение е новоизграденото кръгово кръстовище, което осъществява връзката ...
2 часа
Велосипедист е в тежко състояние след катастрофа в Монтанско
Велосипедист е в тежко състояние след катастрофа в района на монтанското село Горно ...
2 часа
Саудитска Арабия отново отвори посолството си в Кабул
Саудитска Арабия откри отново посолството си в Кабул след близо двегодишно прекъсване.
Посолството ...
2 часа
Приятелски огън е свалил американски изтребител над Червено море
Приятелски огън е свалил американски изтребител над Червено море, съобщи BBC.
Двамата ...
2 часа
Мъж нападна с нож баща си и заплаши с убийство баба си
Задържаха 33-годишен мъж за домашно насилие в монтанското село Горно Церовене, съобщиха ...
2 часа
Антитерористични патрули ще дежурят из София по време на празниците
Във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници, Столична дирекция на вътрешните ...
3 часа
Тръмп номинира милиардер за заместник-министър на отбраната
Новоизбраният президент на САЩ, Доналд Тръмп, посочи милиардера Стивън Файнбърг за ...
3 часа
Решението за България и Румъния в Шенген официално влезе в сила
Решението за премахването на проверките по вътрешните сухопътни граници със и между ...
3 часа
Кремъл: Продажбите на руски природен газ за Европа „са сложни“
Ситуацията с европейските страни, които купуват руски газ, е много сложна и изисква ...
3 часа
Ердоган отново призова за приемане на нова конституция в Турция
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган отново отправи призив за приемането на ...
3 часа
Само за три дни: Над 20 сигнала за паднали клони и дървета в област Пазарджик
На общо 23 сигнала са се отзовали пожарникарите в област Пазарджик за периода от миналия ...
3 часа
Саудитска Арабия е искала екстрадиция на заподозрения за нападението в Германия
Саудитска Арабия е поискала екстрадиция на заподозрения за смъртоносната атака на ...
3 часа
Кметът на община Две могили е починал
Кметът на Община Две могили Божидар Борисов е починал днес. Това съобщи областният ...
3 часа
Заработи ледената пързалка в Хасково
Ледената пързалка на Културно-спортния комплекс "Спартак" в Хасково заработи от днес ...
3 часа
Трюдо може да падне от власт в началото на 2025 г. след искане за вот на недоверие (ОБЗОР)
Канадският премиер Джъстин Трюдо може да загуби властта в началото на следващата година, ...
4 часа
Товарен влак блъсна и уби мъж в жп тунел
Товарен влак блъсна и уби 67-годишен мъж в жп тунел в района на Дупница, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
4 часа
Песков: Асад може да напуска Москва, съпругата му не иска развод
Кремъл определи като неверни съобщенията в турски медии, че родената във Великобритания ...
4 часа
Прокуратурата с важна информация за всички измамени от наглата схема „BETL“
От прокуратурата изпратиха важна информация по повод разследването на Националната ...
4 часа
Четири деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско
Деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
4 часа
Главчев: Бюджетът не им харесва на политиците в този вид - поне да го бяха отхвърлили
Министър-председателят Димитър Главчев коментира темата с бюджета по време на заседанието ...