Когато френските и холандските избиратели отхвърлиха Европейската конституция през лятото на 2005 г., големците на континента реагираха с отчаяние, граничещо с паника.
"Европа не е в криза. Тя е в дълбока криза", проплака премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Това винаги е било глупост. Договорът за конституцията беше калпав и отхвърлянето му предостави безценен втори шанс да се върнем назад и да го коригираме. Моментът да се възползваме от тази възможност дойде с началото на германското председателство на Европейския съюз, защото германците обещаха да направят съживяването на конституцията свой приоритет номер едно. Само че шансът за втори опит вероятно ще бъде пропилян.
Аргументът в полза на новия конституционен договор бе, че той ще сложи край на поредицата конституционни революции, които бяха предпочитаният метод на ЕС за постигане на "все по-тесен съюз" в продължение на много години. Те създадоха една организация, непроницаема за редовите избиратели, и подкопаха демократичната отчетност на институциите и гражданската подкрепа (последното проучване на "Евробарометър" показва поредно рязко намаляване на популярността на съюза).
Една адекватна конституция трябваше да разпредели властта между отделните и клонове и равнища на управление (като второто е по-важно, тъй като ЕС е наднационална организация). И да принуди онези, които упражняват властта, да станат по-прозрачни.
Вместо това документът, който се появи през 2004 г., направи нещо доста по-различно: той се опита да направи по-ефективни европейските институции. Той се опита да го постигне чрез такива идеи, като намаляване на състава на Европейската комисия, лишаване на страните членки на правото им на национално вето в някои области, премахване на шестмесечното ротационно председателство или идеята един човек, а не двама, да представлява ЕС във външната политика.
Няма нищо лошо в по-голямата ефективност. Дори има определена логика в аргумента, че разширяването на Европейския съюз – и като нови страни, и като нови политики, изисква по-ефективни институции. След влизането на България и Румъния съюзът има 27 страни членки, срещу 15, когато започна епопеята с писането за конституция. Това обаче съвсем не е толкова решаващо, колкото изглежда. Трудно е да се сетим за каквото и да било важно нещо, което блокът да не бил е в състояние да постигне, защото не е имал нова конституция. И лесно се намират примери как е взимал важни решения (за новия бюджет, мироопазващи мисии, за преговорите за присъединяване на Хърватия и Турция), въпреки това затруднение.
Във всеки случай, ползата от институционната ефективност не е същата, като ползата от конституционната стабилност. От първата пречелят главно националните правителства, а втората (предсказуемост, отчетност, демократичен контрол) – гражданите. Декларацията от Лаакен от 2001 г., с която започна процесът по
изготвянето на проекта, постави три цели пред авторите: да разпределят правомощията до най-ниското равнище (на европейски жаргон, конституцията трябваше да отговаря на принципа на "субсидиарността" или децентрализацията), да приближат съюза до неговите граждани и да направят институциите му по-ефективни. До този момент "строителите на конституцията" само на думи отдават дължимото на първите две, и се съсредоточават само върху третата. Опасността е, че германското председателство ще затвърди този несиметричен подход.
Една от причините да смятаме така е желанието на германското правителство да се бърза. Канцлерът Ангела Меркел заяви пред парламента, че би било исторически провал, ако не сме готови със съдържанието на конституционния договор до следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. Това означава, че новият текст трябва да е готов до края на 2007 г. Меркел обещава да изготви до края на германското председателство през юни т. нар. "пътна карта" за бъдещето. Две специални събития са замислени през близките месеци, за да поддържат натиска: среща в края на януари на 18-те страни, ратифицирали конституцията, за да поискат от останалите девет, които не са, да действат, и Берлинска декларация през март, с която да бъде отбелязана 50-ата годишнина от подписването на Римския договор. Това е график, целящ възможно най-бързо да се прокара нещо, а не опит да се постигне по-добра конституция.
Втората причина да подозираме, че тази въртележка ще издигне институционната ефективност над всичко друго е замислянето на "голям пазарлък" за постигането й. Всички знаят, че текстът, отхвърлен от Франция и Холандия, е мъртъв. Всички знаят също така, че каквото и да го замести, ще трябва да изчака президентските избори във Франция напролет и предаването на властта във Великобритания от Тони Блеър (предполагаемо в началото на лятото).
Но вече се дават обещания и се правят догадки за пазарлъци. Официалният кандидат на десноцентристите във Франция Никола Саркози пладира за "минидоговор", който да въведе гласуване със "супермнозинство" в някои области, например данъчната политика, избиране на председателя на Европейската комисия от Европейския парламент и създаване на поста "европейски министър на външните работи". Този проект засяга само институционните елементи на конституцията и нищо друго.
Що се отнася до "големия пазарлък", германските дипломати се опитват да разберат дали Гордън Браун, който се очаква да смени Тони Блеър на премиерския пост във Великобритания, ще приеме една окастрена конституция като част от сделка, обещаваща също така реформа на финансирането на селското стопанство и на регионалните помощи. Очевидно никой не знае дали тази сделка ще се окаже възможна (какво ще стане, ако във Франция спечели кандидатът на социалистите Сеголен Роаял?). Целта и вероятната посока на промяната обаче са ясни: фокусиране върху институциите и предлагане на извънконституционни отстъпки като "подсладители".
Междувременно, продължава един процес, в който конституцията би трябвало да въведе ред - хаотичната интеграция извън конституционния процес. Германското правителство иска да уеднакви юридическите права на задържаните заподозрени на територията на Европейския съюз и да разреши на Европол да разследва всички тежки трансгранични престъпления (в момента агенцията се занимава само с организираната престъпност). Вероятният резултат ще бъде, че вместо към конституционно решение, укрепващо демократичността и отчетността, ЕС може би се насочва към по-нататъшна конституционна нестабилност плюс "подмолна" интеграция. Може би това е целта. /БТА/

14 минути
Газова бутилка е гръмнала в апартамент в Бургас
Газова бутилка е гръмнала в апартамент в бургаския комплекс "Славейков", съобщиха от ...
15 минути
Мъж загина при пожар в Батановци
74-годишен мъж загина при пожар в Батановци.
Това съобщи регионалният говорител на ...
49 минути
ЕК обмисля налози за американски технологични гиганти, ако преговорите между ЕС и САЩ не доведат до резултат
Европейската комисия обмисля налагането на тарифи на американски технологични гиганти ...
1 час
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер отново поиска от съда по-лека мярка
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер отново поиска от съда по-лека мярка за неотклонение ...
1 час
БДЖ ще компенсира правостоящи във влака София-Варна пътници
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов разпореди на ...
1 час
Европейският комисар по търговията ще пътува до Вашингтон, за да преговаря за митата
На 13 април (неделя) европейският комисар по търговията Марош Шефчович ще пътува до ...
1 час
Путин ще се срещне с емисаря на Тръмп Стив Уиткоф
Президентът на Русия Владимир Путин ще се срещне днес с емисаря на Доналд Тръмп за ...
1 час
Липса на кворум провали извънредното заседание на СОС за кризата с боклука на София
Заради липса на кворум преждевременно приключи извънредното заседание на Столичния ...
1 час
Първото заседание по едно от делата срещу Екрем Имамоглу се проведе в затвора „Силиври“
Арестуваният опозиционен кмет на Истанбул Екрем Имамоглу се яви днес в съда по едно ...
1 час
Прокуратурата внесе обвинителен акт срещу двама мъже за отвличане и убийство
Софийската градска прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу двама за отвличане ...
1 час
Жители на Български извор не искат новите обезопасителни колчета, министърът отказа да се махнат
Част от жителите на с. Български извор настоват да се премахнат новопоставените ограничителни ...
2 часа
ЕК осъжда подвеждащите твърдения за спестяванията на европейците
Осъждаме възможно най-решително всякакви подвеждащи твърдения, които целят умишлено ...
2 часа
Феерия от цветове и фигури преди Великден: Враца се превърна в красива пролетна приказка (СНИМКИ)
💐Враца се подготвя за фестивал “Цветна пролет”. Градът вече е украсен в пъстри цветове ...
2 часа
Срути се тунел на строяща се метролиния в Южна Корея, вероятно има затрупани работници (ВИДЕО)
Тунел на строяща се метролиния край Сеул се е срутил днес, при което вероятно са били ...
2 часа
Традията в Кочани: Трима от настанените пострадали у нас са изписани от болници в Пловдив и Варна
Трима от пострадалите при пожар в Кочани, Република Северна Македония и хоспитализирани ...
2 часа
Нетаняху обеща да върне заложниците в послание по случай еврейската Пасха
Във видеообръщение по случай еврейската Пасха Нетаняху отбеляза, че „в много семейства ...
2 часа
Възрастен мъж почина при пожар във Варна
75-годишен мъж почина при пожар във Варна, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал около ...
2 часа
Парламентът спря процедурата за избор на нов състав на Комисия по досиетата
Със 159 гласа "за“, 7 – "против“("Морал, единство, чест") и без "въздържал се“, парламентът ...
3 часа
Важно за шофьорите: Какви ключови промени приеха на първо четене в Закона за движение по пътищата
Депутатите приеха на първо четене пет от шестте внесени за разглеждане законопроекта ...
3 часа
Нидерландия предоставя на Украйна зенитни ракети за 150 милиона евро
Украйна ще получи система за противовъздушна отбрана за прехващане на дронове и крилати ...
3 часа
Леден старт на деня: Отчетоха минус 17 градуса у нас
Най-студената точка в 6.00 часа тази сутрин в България е бил връх Ботев - минус 17 градуса. ...
3 часа
Пожар избухна в склад за химикали в Истанбул (ВИДЕО)
Пожар e избухнал в склад за химикали на ул. “Милас” в индустриална зона “Икителли”, ...
3 часа
Сваленият от власт президент на Южна Корея напусна президентската резиденция
Сваленият от власт президент на Южна Корея Юн Сук-йол напусна президентската резиденция ...
3 часа
Ето кога се очаква да бъде пуснато движението по пътя Мездра-Ботевград
Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до края на юни тази ...
3 часа
Иззети са животните от зоокъта в Централния градски парк в Перник
Иззети са животните от зоокъта в Централния градски парк в Перник, съобщи говорителят ...
3 часа
По време на работа: Хванаха шофьор рецидивист на автобус с туристи с над 2 промила алкохол
Полицията във Велико Търново задържа шофьор на туристически автобус с повече от 2 промила ...
3 часа
Румънски кандидат-президент иска връщане на смъртното наказание в страната
Независимият кандидат за президент на Румъния Джон Йон Бану-Мусчел обяви, че се застъпва ...
4 часа
Жена нахлу с нож в училище в Пазарджик и удари учителка
Служители от полицейски участък "Изток" в Пазарджик задържаха жена за хулиганска проява ...
4 часа
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
Председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев изпрати позиция до медиите заради твърдения ...
4 часа
80 години от освобождаването на ужасяващия лагер на нацистите - Бухенвалд
Часовникът над входа завинаги е спрял на 15,15 часа: по това време на 11 април 1945 г. е освободен ...
4 часа
Шофьор блъсна и уби пешеходец в Сливенско
52-годишен шофьор блъсна и уби 62-годишен пешеходец в Сливенско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
4 часа
Трудовата инспекция спря рекорден брой обекти и машини заради риск за работниците
Над три пъти повече обекти, работни места, машини и съоръжения, които пряко застрашават ...
4 часа
Терзиев: Спасихме София от проблемите с боклука, но от ГЕРБ и БСП се опитват отново да го създадат
Спасихме София от проблемите с боклука, но сега колегите от ГЕРБ, БСП и други се опитват ...
4 часа
Уволниха командира на американската военна база в Гренландия
Ръководителката на единствената американска база в Гренландия е била уволнена, защото ...
4 часа
Полицията в Пловдив издирва мъж за кражба (СНИМКИ)
Полицията в Пловдив издирва мъж за кражба, съобщиха от полицията.
Извършва ...
4 часа
Повишено внимание за Великден: Пожарната с масови проверки в храмовете
Преди Великденските празници тече активна проверка на църквите и храмовете в страната, ...
4 часа
Катастрофа с полицай в София, трамваите по „Шипчеснски проход“ са спрени (СНИМКИ)
Полицай е пострадал при катастрофа на столичния булевард "Шипченски проход". Той е ...
4 часа
Починалото бебе от Белащица е било два пъти хоспитализирано за два месеца
Семейната лекарка в момента дава обяснения на колегите.
Това каза шефът на РЗИ д-р ...
4 часа
Задържаха мъж за закани за живота и здравето към негови роднини
43-годишен мъж от Петрич е задържан за 24 часа, съобщиха от полицията.
На 9 април той ...
5 часа
„Екскурзия мираж II“ в „Темата на NOVA“
Нови измами с фалшиви екскурзии ощетяват с десетки хиляди левове все повече жертви. ...