Когато френските и холандските избиратели отхвърлиха Европейската конституция през лятото на 2005 г., големците на континента реагираха с отчаяние, граничещо с паника.
"Европа не е в криза. Тя е в дълбока криза", проплака премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Това винаги е било глупост. Договорът за конституцията беше калпав и отхвърлянето му предостави безценен втори шанс да се върнем назад и да го коригираме. Моментът да се възползваме от тази възможност дойде с началото на германското председателство на Европейския съюз, защото германците обещаха да направят съживяването на конституцията свой приоритет номер едно. Само че шансът за втори опит вероятно ще бъде пропилян.
Аргументът в полза на новия конституционен договор бе, че той ще сложи край на поредицата конституционни революции, които бяха предпочитаният метод на ЕС за постигане на "все по-тесен съюз" в продължение на много години. Те създадоха една организация, непроницаема за редовите избиратели, и подкопаха демократичната отчетност на институциите и гражданската подкрепа (последното проучване на "Евробарометър" показва поредно рязко намаляване на популярността на съюза).
Една адекватна конституция трябваше да разпредели властта между отделните и клонове и равнища на управление (като второто е по-важно, тъй като ЕС е наднационална организация). И да принуди онези, които упражняват властта, да станат по-прозрачни.
Вместо това документът, който се появи през 2004 г., направи нещо доста по-различно: той се опита да направи по-ефективни европейските институции. Той се опита да го постигне чрез такива идеи, като намаляване на състава на Европейската комисия, лишаване на страните членки на правото им на национално вето в някои области, премахване на шестмесечното ротационно председателство или идеята един човек, а не двама, да представлява ЕС във външната политика.
Няма нищо лошо в по-голямата ефективност. Дори има определена логика в аргумента, че разширяването на Европейския съюз – и като нови страни, и като нови политики, изисква по-ефективни институции. След влизането на България и Румъния съюзът има 27 страни членки, срещу 15, когато започна епопеята с писането за конституция. Това обаче съвсем не е толкова решаващо, колкото изглежда. Трудно е да се сетим за каквото и да било важно нещо, което блокът да не бил е в състояние да постигне, защото не е имал нова конституция. И лесно се намират примери как е взимал важни решения (за новия бюджет, мироопазващи мисии, за преговорите за присъединяване на Хърватия и Турция), въпреки това затруднение.
Във всеки случай, ползата от институционната ефективност не е същата, като ползата от конституционната стабилност. От първата пречелят главно националните правителства, а втората (предсказуемост, отчетност, демократичен контрол) – гражданите. Декларацията от Лаакен от 2001 г., с която започна процесът по
изготвянето на проекта, постави три цели пред авторите: да разпределят правомощията до най-ниското равнище (на европейски жаргон, конституцията трябваше да отговаря на принципа на "субсидиарността" или децентрализацията), да приближат съюза до неговите граждани и да направят институциите му по-ефективни. До този момент "строителите на конституцията" само на думи отдават дължимото на първите две, и се съсредоточават само върху третата. Опасността е, че германското председателство ще затвърди този несиметричен подход.
Една от причините да смятаме така е желанието на германското правителство да се бърза. Канцлерът Ангела Меркел заяви пред парламента, че би било исторически провал, ако не сме готови със съдържанието на конституционния договор до следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. Това означава, че новият текст трябва да е готов до края на 2007 г. Меркел обещава да изготви до края на германското председателство през юни т. нар. "пътна карта" за бъдещето. Две специални събития са замислени през близките месеци, за да поддържат натиска: среща в края на януари на 18-те страни, ратифицирали конституцията, за да поискат от останалите девет, които не са, да действат, и Берлинска декларация през март, с която да бъде отбелязана 50-ата годишнина от подписването на Римския договор. Това е график, целящ възможно най-бързо да се прокара нещо, а не опит да се постигне по-добра конституция.
Втората причина да подозираме, че тази въртележка ще издигне институционната ефективност над всичко друго е замислянето на "голям пазарлък" за постигането й. Всички знаят, че текстът, отхвърлен от Франция и Холандия, е мъртъв. Всички знаят също така, че каквото и да го замести, ще трябва да изчака президентските избори във Франция напролет и предаването на властта във Великобритания от Тони Блеър (предполагаемо в началото на лятото).
Но вече се дават обещания и се правят догадки за пазарлъци. Официалният кандидат на десноцентристите във Франция Никола Саркози пладира за "минидоговор", който да въведе гласуване със "супермнозинство" в някои области, например данъчната политика, избиране на председателя на Европейската комисия от Европейския парламент и създаване на поста "европейски министър на външните работи". Този проект засяга само институционните елементи на конституцията и нищо друго.
Що се отнася до "големия пазарлък", германските дипломати се опитват да разберат дали Гордън Браун, който се очаква да смени Тони Блеър на премиерския пост във Великобритания, ще приеме една окастрена конституция като част от сделка, обещаваща също така реформа на финансирането на селското стопанство и на регионалните помощи. Очевидно никой не знае дали тази сделка ще се окаже възможна (какво ще стане, ако във Франция спечели кандидатът на социалистите Сеголен Роаял?). Целта и вероятната посока на промяната обаче са ясни: фокусиране върху институциите и предлагане на извънконституционни отстъпки като "подсладители".
Междувременно, продължава един процес, в който конституцията би трябвало да въведе ред - хаотичната интеграция извън конституционния процес. Германското правителство иска да уеднакви юридическите права на задържаните заподозрени на територията на Европейския съюз и да разреши на Европол да разследва всички тежки трансгранични престъпления (в момента агенцията се занимава само с организираната престъпност). Вероятният резултат ще бъде, че вместо към конституционно решение, укрепващо демократичността и отчетността, ЕС може би се насочва към по-нататъшна конституционна нестабилност плюс "подмолна" интеграция. Може би това е целта. /БТА/

2 минути
Предупреждение за опасно време: Жълт код за интензивни валежи в петък
Жълт код за интензивни валежи е обявен в 18 области на страната, освен в Ямбол, Бургас, ...
2 минути
Трети ден: Протестът на наземния транспорт в София продължава, метро ще има
Наземен транспорт няма да има и в петък, защото протестът на служителите в градския ...
6 минути
Как ще почиваме около 24 май и има ли възможност за комбинации
Само след седмица идва 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската ...
6 часа
Избраха 57-ата Царица Роза на Казанлък (ВИДЕО)
Мария Шамбурова е 57-ата Царица Роза на Казанлък. На второ място журито постави Константина ...
8 часа
Единственият кандидат за шеф на СГП се оттегли
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура Ангел Илиев, който единствен подаде ...
9 часа
Олимпийският шампион Карлос Насар е „Мъж на годината“
Наградата „Мъж на годината” за 2024 година е за спортиста, който накара цяла България ...
9 часа
Създават „Магазин за хората“ с основни храни и стоки от първа необходимост на „справедливи цени“
„Работим за учредяването на мрежа „Магазин за хората“ ЕАД", съобщи министърът на ...
10 часа
Tранспортните синдикати: Не постигнахме никаква договореност от срещата ни в Столичната община
Резултатът от срещата е следният - не постигнахме никаква договореност. Това каза председателят ...
11 часа
Запрянов: Първият самолет F-16 е изправен, очакваме следващия
Самолетът F-16 е изправен, каза пред журналисти в парламента министърът на отбраната ...
11 часа
Ердоган потвърди готовността на Турция да бъде домакин на среща между лидерите на Русия и Украйна
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че по време на срещата си с украинския ...
12 часа
Съдът разпита бащата на убития Пейо Пеев
Софийският градски съд разпита Орлин Пеев, баща на убития през януари 2024 година Пейо ...
12 часа
Президентът наложи вето върху изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане разпоредби от Закона за изменение ...
12 часа
Километрично задръстване на АМ „Тракия“ заради катастрофа с линейка (СНИМКИ)
Километрично задръстване се образува на АМ „Тракия“ заради катастрофа.
Ударили ...
12 часа
Готови сме да обсъдим възможни компромиси, заяви ръководителят на руската делегация в Турция
Руската страна е готова да възобнови преговорния процес в Истанбул, прекъснат през ...
12 часа
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС, съобщиха от партията на страницата ...
12 часа
Приключи срещата между Ердоган и Зеленски в Анкара
Срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и украинския президент Володимир ...
13 часа
Гладиаторският шлем, върнат у нас със съдействието на Швейцария, е изследван в Института по физикохимия
Уникалният гладиаторски шлем, върнат у нас със съдействието на швейцарски институции, ...
13 часа
Общинският съвет в Смолян прие бюджета за 2025 г.
Общинският съвет в Смолян прие бюджета на общината за 2025 г. Програмата за капиталови ...
13 часа
„Ситуацията е изключително сериозна“: Руски изтребител наруши въздушното пространство на НАТО (ВИДЕО)
Талин заяви, че руски изтребител за кратко е нарушил въздушното пространство на НАТО ...
13 часа
Приеха бюджета на Пловдив за 2025 г.
С 27 гласа "за", 19 "против" и четири "въздържал се" Общинският съвет в Пловдив прие бюджета ...
13 часа
Заловиха бракониер с условна присъда по време на лов в Стара планина
Горски инспектори от Изпълнителна агенция по горите задържаха системен нарушител ...
13 часа
Работник е с опасност за живота, паднал от скеле в Дупница
40-годишен строителен работник е паднал от метално скеле в Дупница.
След инцидента ...
13 часа
Изписаха от „Пирогов“ и последния от тежко пострадалите в Кочани
И последният пострадал при тежкия инцидент в дискотека в Кочани, който се лекуваше ...
13 часа
Силно земетресение разлюля Централна Турция
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше усетено в Анкара, Коня и съседни градове в ...
13 часа
Пеевски даде старт на стратегията за Ново начало на община Кубрат
Лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски проведе работна среща, с която ...
13 часа
„Здравето не е игра“: Министър Кирилов с послание към младите
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов се обърна с емоционално послание ...
13 часа
Отказаха по-лека мярка на единия от полицаите, задържани за убийството на арестанта в Казанлък
Апелативният съд в Пловдив потвърди определение на Окръжния съд в Стара Загора, с което ...
14 часа
Откриват „Майски празници на културата“ в Дупница с концерт на Мария Илиева
В Дупница откриват 47-ото издание на „Майски празници на културата“ с концерт на Мария ...
14 часа
Тръмп: Без САЩ европейците щяха да говорят на немски
Европа щеше да говори немски без САЩ, победителите във Втората световна война, заяви ...
14 часа
Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства - последната спирка от обиколката му в Залива
Американският президент Доналд Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства – ...
14 часа
Обвиненият в убийство на бездомник в Хасково остава в ареста
Обвиненият в убийство по непредпазливост на бездомник в Хасково Калоян Карагьозов ...
14 часа
Проблем в телекомуникационната мрежа спря спешните телефони на „Метрополитен“
Поради продължаващ проблем в телекомуникационната мрежа в столицата, не функционират ...
14 часа
Пловдивският апелативен съд отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани
Пловдивският апелативен съд отложи разглеждането на делото за отстраняването от длъжност ...
14 часа
НСИ: Средната брутна заплата в България за март е 2556 лв.
Средната брутна месечна работна заплата за месец март е 2556 лева. Броят на наетите лица ...
14 часа
Сметосъбирането в няколко столични района може да спре от 19 май
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите ...
14 часа
The New York Times: Проектът на Тръмп и зет му за изграждане на хотел в Белград съдържа фалшифициран документ
Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във ...
14 часа
Джорджа Мелони разговаря с папа Лъв ХІV
Премиерът на Италия Джорджа Мелони разговаря по телефона с новия папа Лъв Четиринадесети, ...
14 часа
Столичният общински съвет реши – ще има метростанция „СК ЦСКА“
СК ЦСКА ще се казва бъдеща метростанция на булевардите "Шипченски проход" и "Асен Йорданов", ...
14 часа
„Росатом“: Започваме нов етап в работата ни по изграждане на ядрена централа в Сърбия
Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" е готова да предложи на Сърбия ...
15 часа
Желязков: 171 депутати подписаха позицията ни за еврото, благодаря на тях, на Костов и Борисов
171 народни представители подписаха позицията на премиера и упарвителя на БНБ Димитър ...