Когато френските и холандските избиратели отхвърлиха Европейската конституция през лятото на 2005 г., големците на континента реагираха с отчаяние, граничещо с паника.
"Европа не е в криза. Тя е в дълбока криза", проплака премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Това винаги е било глупост. Договорът за конституцията беше калпав и отхвърлянето му предостави безценен втори шанс да се върнем назад и да го коригираме. Моментът да се възползваме от тази възможност дойде с началото на германското председателство на Европейския съюз, защото германците обещаха да направят съживяването на конституцията свой приоритет номер едно. Само че шансът за втори опит вероятно ще бъде пропилян.
Аргументът в полза на новия конституционен договор бе, че той ще сложи край на поредицата конституционни революции, които бяха предпочитаният метод на ЕС за постигане на "все по-тесен съюз" в продължение на много години. Те създадоха една организация, непроницаема за редовите избиратели, и подкопаха демократичната отчетност на институциите и гражданската подкрепа (последното проучване на "Евробарометър" показва поредно рязко намаляване на популярността на съюза).
Една адекватна конституция трябваше да разпредели властта между отделните и клонове и равнища на управление (като второто е по-важно, тъй като ЕС е наднационална организация). И да принуди онези, които упражняват властта, да станат по-прозрачни.
Вместо това документът, който се появи през 2004 г., направи нещо доста по-различно: той се опита да направи по-ефективни европейските институции. Той се опита да го постигне чрез такива идеи, като намаляване на състава на Европейската комисия, лишаване на страните членки на правото им на национално вето в някои области, премахване на шестмесечното ротационно председателство или идеята един човек, а не двама, да представлява ЕС във външната политика.
Няма нищо лошо в по-голямата ефективност. Дори има определена логика в аргумента, че разширяването на Европейския съюз – и като нови страни, и като нови политики, изисква по-ефективни институции. След влизането на България и Румъния съюзът има 27 страни членки, срещу 15, когато започна епопеята с писането за конституция. Това обаче съвсем не е толкова решаващо, колкото изглежда. Трудно е да се сетим за каквото и да било важно нещо, което блокът да не бил е в състояние да постигне, защото не е имал нова конституция. И лесно се намират примери как е взимал важни решения (за новия бюджет, мироопазващи мисии, за преговорите за присъединяване на Хърватия и Турция), въпреки това затруднение.
Във всеки случай, ползата от институционната ефективност не е същата, като ползата от конституционната стабилност. От първата пречелят главно националните правителства, а втората (предсказуемост, отчетност, демократичен контрол) – гражданите. Декларацията от Лаакен от 2001 г., с която започна процесът по
изготвянето на проекта, постави три цели пред авторите: да разпределят правомощията до най-ниското равнище (на европейски жаргон, конституцията трябваше да отговаря на принципа на "субсидиарността" или децентрализацията), да приближат съюза до неговите граждани и да направят институциите му по-ефективни. До този момент "строителите на конституцията" само на думи отдават дължимото на първите две, и се съсредоточават само върху третата. Опасността е, че германското председателство ще затвърди този несиметричен подход.
Една от причините да смятаме така е желанието на германското правителство да се бърза. Канцлерът Ангела Меркел заяви пред парламента, че би било исторически провал, ако не сме готови със съдържанието на конституционния договор до следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. Това означава, че новият текст трябва да е готов до края на 2007 г. Меркел обещава да изготви до края на германското председателство през юни т. нар. "пътна карта" за бъдещето. Две специални събития са замислени през близките месеци, за да поддържат натиска: среща в края на януари на 18-те страни, ратифицирали конституцията, за да поискат от останалите девет, които не са, да действат, и Берлинска декларация през март, с която да бъде отбелязана 50-ата годишнина от подписването на Римския договор. Това е график, целящ възможно най-бързо да се прокара нещо, а не опит да се постигне по-добра конституция.
Втората причина да подозираме, че тази въртележка ще издигне институционната ефективност над всичко друго е замислянето на "голям пазарлък" за постигането й. Всички знаят, че текстът, отхвърлен от Франция и Холандия, е мъртъв. Всички знаят също така, че каквото и да го замести, ще трябва да изчака президентските избори във Франция напролет и предаването на властта във Великобритания от Тони Блеър (предполагаемо в началото на лятото).
Но вече се дават обещания и се правят догадки за пазарлъци. Официалният кандидат на десноцентристите във Франция Никола Саркози пладира за "минидоговор", който да въведе гласуване със "супермнозинство" в някои области, например данъчната политика, избиране на председателя на Европейската комисия от Европейския парламент и създаване на поста "европейски министър на външните работи". Този проект засяга само институционните елементи на конституцията и нищо друго.
Що се отнася до "големия пазарлък", германските дипломати се опитват да разберат дали Гордън Браун, който се очаква да смени Тони Блеър на премиерския пост във Великобритания, ще приеме една окастрена конституция като част от сделка, обещаваща също така реформа на финансирането на селското стопанство и на регионалните помощи. Очевидно никой не знае дали тази сделка ще се окаже възможна (какво ще стане, ако във Франция спечели кандидатът на социалистите Сеголен Роаял?). Целта и вероятната посока на промяната обаче са ясни: фокусиране върху институциите и предлагане на извънконституционни отстъпки като "подсладители".
Междувременно, продължава един процес, в който конституцията би трябвало да въведе ред - хаотичната интеграция извън конституционния процес. Германското правителство иска да уеднакви юридическите права на задържаните заподозрени на територията на Европейския съюз и да разреши на Европол да разследва всички тежки трансгранични престъпления (в момента агенцията се занимава само с организираната престъпност). Вероятният резултат ще бъде, че вместо към конституционно решение, укрепващо демократичността и отчетността, ЕС може би се насочва към по-нататъшна конституционна нестабилност плюс "подмолна" интеграция. Може би това е целта. /БТА/
3 часа
Баща е осъден на 20 години затвор във Франция, организирал изнасилвания на дъщеря си
Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал ...
5 часа
Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) ...
5 часа
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, ...
6 часа
Зеленски: Украйна разработва средства за противовъздушна отбрана
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че страната му разработва нови ...
7 часа
Орбан призова Запада да приема сериозно заплахите на Русия
Премиерът Виктор Орбан, който остава близък до Кремъл въпреки войната в Украйна, призова ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
7 часа
Сняг в цяла Сърбия, 10 хиляди жители останаха без ток
Поради осезаемото захлаждане в цяла Сърбия дъждът премина в сняг в следобедните часове ...
8 часа
Застреляха 60-годишен мъж в Макдоналдс в Париж
77-годишен мъж нахлу в клон на американската верига за бързо хранене „Макдоналдс“ ...
8 часа
Слави Трифонов: Това, което се случва в момента в българския парламент е отвратително
"Това, което се случва в момента в българския Парламент е отвратително и ми действа ...
9 часа
Задържаха трима мъже, препречили пътя на кола и откраднали чантата на шофьора със 120 хил. лв.
Трима мъже са задържани за нападение и грабеж на голяма сума пари.
На 20 ноември около ...
9 часа
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
9 часа
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
9 часа
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
9 часа
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
9 часа
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
9 часа
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
9 часа
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
9 часа
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
9 часа
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
9 часа
Пожар избухна в къща до „Орлов мост“ в столицата (СНИМКИ)
Пожар избухна в центъра на София.
Гори покрив на къща ...
9 часа
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
10 часа
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
10 часа
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
10 часа
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
10 часа
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
10 часа
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
10 часа
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
10 часа
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
10 часа
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
10 часа
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
10 часа
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
11 часа
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
11 часа
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
11 часа
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
11 часа
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
11 часа
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
11 часа
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
11 часа
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
11 часа
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
11 часа
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
11 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...