Мартин Димитров: Аз не искам да се жертвам за „Белене”
Мартин Димитров: Аз не искам да се жертвам за „Белене” / снимка: Sofia Photo Agency, Надя Коцева
Мартин Димитров: Аз не искам да се жертвам за „Белене”
36358
Мартин Димитров: Аз не искам да се жертвам за „Белене”
  • Мартин Димитров: Аз не искам да се жертвам за „Белене”

Лидерът на СДС Мартин Димитров в „Годината” на Дарик.

Трите най-важни неща, които свършихте?

За СДС най-важното - успяхме да консолидираме десницата, което беше важно, защото имаше огромно очакване това да стане. Другото много…

Това 2010-та ли стана? То си е консолидирано още…

Ами, знаете ли, то това е процес. То не става, така, наведнъж. Започваш да го правиш, в началото ти вярват, да речем, 60% от хората. Колкото по-дълго го правиш и по-добре, и това носи резултати, и хората виждат, че е устойчиво, започваш да печелиш още повече поддръжници. Тоест консолидацията не е акт, не е да станеш една сутрин и да кажеш - днес обявяваме, че вече правим еди-какво си. Това е процес, и то много труден процес. Още повече като имаш история на проблеми, на лични скандали, оттам нататък да събереш нещо, което се е счупило, е много трудно.

Второто важно нещо, което свършихте през 2010-та?

Второто важно нещо, което свършихме, бяхме през цялото време, бих казал, един честен, справедлив коректив на правителството. Ние… нямаше ситуация, в която да се правят грешки и да не ги посочим. Но по-важното - през цялото време посочвахме и разумните решения. Тоест малко по малко създадохме алтернативи, алтернативи, които обяснявахме на българското общество. Много беше важно за мен, че на всяко действие на кабинета ние не просто критикувахме, а разписахме правилното действие.

И третото важно нещо?

Ще ви кажа като трето нещо това, което ми се искаше да стане, но не се случи в България 2010 г. Имаше шанс след тройната коалиция, която се провали, това е ясно, да се направи едно много сериозно правителство, което да изведе България от кризата. Това не беше направено. Имаше възможност партиите от ЕНП да си подадем ръка и да работим заедно. По желание и вина на ГЕРБ това не стана. Така че това е третото много важно нещо за 2010 г. Тази възможност за мен беше окончателно пропиляна. Вратата е затворена.

А какво не свършихте?

Последното, което казах, може да се причисли към несвършените неща. Но както се казва, за да се случи нещо, трябва да има желание от всички участници. Другото, което е важно и не беше свършено - България не беше извадена от кризата. И България е една от малкото страни в Европейския съюз, които продължават да потъват. И всички хора, които отиват пред медиите с с приповдигнато настроение да обясняват как в България било раят на земята, бяха много хубаво опровергани, за съжаление, от статия в „Икономист”, която много реално показа как доходите продължават да падат и как България продължава да затъва в кризата. Това е най-големият проблем. И затова между другото в началото на 2010-та написахме антикризисна програма. Аз казвам - ние не просто критикуваме, даваме решенията. Написахме я, дадохме я на премиера и той каза така - не, не, имам си своя, която писахме със синдикатите. Която също така не изпълни той.

Хайде, дайте решението, така че следващата година събитието кризата в здравеопазването и смените на здравни министри да не бъде изобщо в класациите, или даже да бъде с положителен знак. За успешната промяна в здравеопазването какво трябва да се направи според вас?

Значи, първото нещо - българският премиер трябва да разбере, че сме парламентарна република. Това какво означава? Че парламентът взима най-ключовите решения. Казано по друг начин - реформата в здравеопазването трябва да бъде гласувана и със санкцията на парламента. Оттук да започнем. Какво трябва да се направи? В началото на 2011-та идва се в парламента, прави се един сериозен дебат, подписва се акт с консенсус, търси се възможност всички политически партии да кажат - това трябва да се направи. В толкова тежка система няма друг начин. И какво след това ще препоръчаме ние от СДС и от „Синята коалиция”? На първо място - тези лични здравни карти, дето щяха да бъдат готови до Нова година… Вие да сте ги виждали или да имате такава? Нямате, никой няма, защото ги няма. Ами, като ги няма, няма как да сте ги видели. Веднага трябва да са готови. Защо са толкова важни? Иначе не знае човек кое къде отива. Това е първият много ключов въпрос - да ги има тези здравни карти.

Имате предвид, че не се знае кои пари за какво се плащат…

Да, защото много пациенти се водят лекувани, пък те не са ходили в дадената болница. Като има лична здравна карта и вие като отидете на лекар с нея, както вашата лична карта, се чекирате с нея, и така вече тези спекулации, които са едни от големите проблеми на цялото българско здравеопазване, ще намалеят, ще е ясно кой колко пациенти има, кой какви разходи прави. Нещата ще станат малко по-ясни и прозрачни веднага. Това е нещо, което може да бъде направено в кратки срокове. И трудно ще има опозиция на него, нали така? Кой ще каже, че не го иска? Трудно може да кажеш, че не го искаш. Така. Другото нещо… Това трябва да се направи първо. Второто, което трябва да се направи - трябва да се помисли за вариант за конкурентен режим в здравната система, т.е. да се види дали не може или как по-скоро да се въведе механизъм да има няколко здравни каси в условия на конкуренция. Защото като е монопол една здравна каса, тя няма за цел добро харчене на парите, няма за цел ефективно харчене на парите, тя има за цел да изхарчи парите, а и знае, че дори да не достигат в даден момент, винаги бюджетът ще даде още, защото е монополна държавна здравна каса. И каквото и да прави, както и да харчи, каквито и бели да се правят… Между другото преди две години бяхме извадили данни, че купили доста скъпи коли и т.н. Те нямат за цел добро харчене на пари. Където няма конкуренция, където няма система човек да избира между конкуриращи се здравни каси, няма да се оправи здравеопазването. Сега, по тази тема, която сега ви повдигам, трудно ще бъде намерен консенсус. Но трябва да започне дебат в парламента и да се види докъде и как, колко хора, критична маса от хора могат да застанат зад една такава идея.

Втората голяма тема на годината е МВР, полицейските акции. Това събитие с положителен знак ли е за СДС?

Когато, аз съм го казвал така и на министър Цветанов, когато Министерство на вътрешните работи взима мерки срещу тежката организирана престъпност, срещу мафията, ние сме зад тези акции категорично. Когато обаче тези акции прераснаха в тормоз над гражданското общество… отишли в една горнооряховска болница и срещнали една лекарка, която, доколкото разбирам, няма нищо общо с целия скандал, тя няма нищо общо, взели и я съблекли, и я арестували, и я пуснали след това, защото женицата не била нищо…

Той казва - дежурните на нощна смяна също…

Няма дежурни, недежурни…

Това обясни сега, казвам ви, нито защитавам, нито. . . казвам ви какво обясни вътрешният министър. Нормално е да се извършат следствени действия, каза той…

Ама нормално ли е да я съблекат гола жената? Ето, вижте сега, не може на черното да се каже бяло.

Той, доколкото разбрах, отрече, че е имало такова нещо, така разбрах.

Е, как ще е отрекъл, как ще е отрекъл, като това го имаше във всички медии и ние получихме хиляда оплаквания по този въпрос. Ще отрече ли министърът… Следващ случай ви давам. Във Варна отишли хората да поискат, гражданското общество, достъп до обществена информация… до дебата по градоустройствения план във Варна и поискали хората достъп. Отказали им достъп. Вместо това им пратили полиция. И къде е тук реакцията на Цветанов? Това е типично характерно за една полицейска държава. Ето, давам ви много кратка характеристика. Тези хора, които искат прозрачност и отчетност, им се праща полиция. Ето това е ярък пример за полицейска държава. И тук къде е реакцията на Цветанов? Да сте чули вие той да кажа - абе, тези полицаи не е трябвало така да постъпват… или грешка е станала… или ще взема мерки? И между другото част от проблема е в това - Цветанов като не реагира на превишението на правомощията на полицаите, той ги насърчава така. Формално той им казва, като вие да сте го чул да каже - абе, тук не трябваше така да се постъпи?

Кое е по-важното обаче - това, че МВР тръгна срещу организираната престъпност, че са прибрали 300 ръководители на престъпни групи или важни хора в такива групи, или това, което вие казвате? Кое е с по-голяма тежест през 2010-та?

Трудно ми е да преценя вече. Но ще ви кажа следното нещо - за да бъде Министерство на вътрешните работи силно, за да гони мафията, то трябва да има подкрепата на честните хора, на честните политици и на гражданското общество. Като си позволява такъв произвол срещу гражданското общество, няма подкрепа за големите неща или започва да губи подкрепа за големите неща. В това е проблемът…

Строителството на магистралите е третото събитие. Впрочем Росен Плевнелиев доста гневно реагира, включително и днес по-рано в предаването, може би сте го чул, на…

Разказаха ми.

…това, което вие правите - атаките за бонусите, които се раздават в пътната агенция. И той обясни, че това не са бонуси, че става дума за…

А какво друго?

…ниски, за много ниски заплати, че тези хора трябва да бъдат насърчавани, за да работят, защото имат голяма задача.

Разказаха ми какво е казал пред вас министър Плевнелиев. И аз, да ви кажа честно, съм разочарован от неговото поведение. Защото дадохме му доклад със снимки, цветни снимки вътре, за проблеми в строителството, включително доклада, който е направен и от негови експерти… това е т.нар. контролиращ орган на магистрала „Тракия”. Пише вътре в този доклад - незаконно строителство. Има го, подписан е и със снимчици накрая…

Да, и той казва те сега таман да вземем парите от Брюксел, те пускат…

Да, чух я тази теза.

…компромата.

Така. И въпросът е следният. Това в неговите очи, разберете. Той казва, че било компромат, което е абсурдно. Това е абсурдно. Тоест какво трябваше да направи той и защо съм разочарован? Когато му се казва, че има проблеми, той трябваше да ги отстрани, за да може да отиде утре в Брюксел и да каже - да, имаше дебат в България, бяха посочени тези проблеми, аз веднага ги отстраних и виновните…

Той казва - защо по медиите ги изнасят…

…и виновните бяха наказани.

….защо не дойдоха на комисията, която организирахме по този въпрос тъкмо, и там да кажат, да седнем и да оправим работата?

Ето, ще ви кажа веднага. То имаше няколко стъпки. Първо медийно му обърнахме внимание, че има допуснати пропуски. Той излезе и каза - о, ама няма такова нещо, животът е прекрасен, строи се, няма никакви грешки. Ние казваме - не така, г-н Плевнелиев, недейте така. Вижте проблемите, да ги решим заедно, защото крайната цел е да имаме добра магистрала и крайната цел е да няма пак скандал пред Брюксел, че някой не си е свършил работата. Сега вече, понеже той ни казва през цялото време, че проблем няма, му извадихме доклада със снимките - снимка 1, снимка 2, снимка 3, снимка 4, с констатации, направени от експерти…

А сега ако не дойдат парите от Брюксел?

Вие разберете едно нещо… Вижте колко е наивна тази теза, това е, г-н Вълчев, супер наивна теза. Брюксел решава или отказва пари на база на анализи, които сами прави. Тоест те знаят всичко това, което се е случило в България, те предварително го знаят. Има две хипотези. Едната хипотеза е - отива при тях министърът и казва така: всичко е наред. От което изводът, който те си правят, е явно тези, българите, пак ни мислят за идиоти, няма да им дадем парите. Другият вариант, за който ние настояваме - отива той и казва така: имаше нередности, отстранихме ги, виновните лица са махнати, няма да бъдат допускани повече. Тогава вече Брюксел няма основания да спре парите. Тоест този малко български манталитет - ще ги скрием, ще ги позамажем нещата, а онези, понеже са балами, няма да разберат, е най-глупавата тактика. Това е най-глупавият вариант да се опиташ да се представиш. И между другото, това ще го кажа за трети път, затова съм разочарован от цялостното поведение на министър Плевнелиев, защото той твърдеше, че е експерт, а не постъпва като такъв. Той беше длъжен, като ги има проблеми, като ги има цветните снимки, на база на тях да вземе мерки, така че нито едно евро европейско финансиране да не бъде загубено.

Пенсии или магистрали?

Между другото такъв избор не трябва да има и не може да има такъв избор. Изборът може да бъде друг - ефективно или неефективно харчене на пари?

Ами, коледни добавки върху пенсиите ефективно нещо ли е?

Какво показват…

И какво значи ефективно - да дадеш на един пенсионер 50 лева още, за да може да си купи за Коледа нещо, което иначе не може да си купи и да даде 2 лева на внучето, като го сурвака?

Сега ще ви кажа какво откриха проверки на СДС. След като нашият премиер каза, че няма 13-та заплата, няма бонуси, ние започнахме да вадим, така, по министерствата и се оказа, че Дядо Коледа е притичвал от едно министерство към друго и щедро е раздавал пари през цялата година, които пари не са публични и не се знаеше за тях, нали така, какъвто е примерът с Министерство на околната среда и водите, където цялата година всеки месец са си раздавали бонуси. Така, това искам за вашите слушатели да е ясно. Какво е… Вашият въпрос беше основният друг - какво е ефективно и неефективно харчене на пари?

Ами, при пенсии не виждам как ще има ефективност.

Сега ще ви обясня, г-н Вълчев. Българската държава… наследството, което остави тройната коалиция, тя остави едно основно наследство - изключително неефективно харчеща държава. Това е наследството на тройната коалиция. Дойде Бойко Борисов на власт и наистина погледна какво му е оставила предишната власт, отвори завещанието и с печата отдолу на Станишев пишеше - изключително неефективно харчеща държава. Ние затова казахме - по тази причина, уважаеми премиер Борисов, трябва да бъдат направени всички ключови реформи, които трябва да бъдат направени, защото иначе държавата ще продължи да харчи по същия изключително неефективен начин. За съжаление това правителство се отказа от правеното на тези реформи. Което какво означава в крайна сметка - че десетки милиони потъват в същите неефективни сфери, в които потъваха и при миналото правителство. И ще ви дам пример - купуваш хеликоптери без оборудване, които не знаеш за какво ти трябват, като тези сделки е трябвало да бъдат отказани в началото на мандата на кабинета „Борисов” и т.н., и т.н., продължаваш да строиш спортни зали, с които българският премиер се гордее, но ние задаваме въпроса - в кризата така ли се харчат парите, за такива ли неща се харчат...

Да, обаче председателят на парламента Цецка Цачева поиска жертви от нашите майки и бащи. Тя каза - в името на децата дайте да построим стадион, да построим спортна зала.

Жертвата е нещо хубаво, аз като християнин ще ви кажа, че жертвата е нещо важно, но човек трябва да знае за какво се жертва. Аз не искам да се жертвам за „Белене”, така да ви го кажа. За „Белене”, като… аз съм и данъкоплатец, г-н Вълчев, както и вие, за „Белене” жертви няма да правя. Тоест заради група хора, които си пробутват един проект, от който България няма полза, жертви нямам намерение да правя. И вие не ме попитахте, ама аз сам да си кажа, Държавна сигурност, за която се оказа, че владее повечето посланици, има един голям интерес, това е проектът „Белене”. Тя натиска за този проект. И това е… затова казвам не случайно, че е центърът на „Октопода”. И между другото слушах много хора да говорят по темата Държавна сигурност, но никой не каза за очевидното. И затова да споделя няколко мисли с вас за очевидното. Какво прави в момента Държавна сигурност? Главата на външната политика е президентът, който си мълча с години, но накрая се оказа, и той половинчато си призна, като преди това излъга, че не е бил, разбира се, той се оказа сътрудник на Държавна сигурност. Докато той е президент изключително е назначавал сътрудници на Държавна сигурност за посланици. Това случайно ли е според вас? Не е случайно. Другото интересно нещо. Човекът, който отговаря за българите в чужбина, пак външна политика, от правителството, Божидар Димитров, и той…

Той ще отговаря до понеделник, нали разбрахте?

Ясно, това е хубаво. Днес сте свършили полезна работа. Затова трябва премиерът по-често да идва тук, в Дарик, като трябва да се правят промени в кабинета. Но това ви го казвам шеговито. Поздравления за което. Човекът, който отговаря за българите в чужбина в правителството, Божидар Димитров, и той е сътрудник на Държавна сигурност. Тоест, ако погледнем външната политика на България, то остана Николай Младенов, човекът, който не е съпричастен. Тоест за него можем по-скоро да кажем - случайно попаднал там. Другото е въпрос на пъзел, много внимателно подреден. Нали разбирате? Това не е случайно. Много внимателно подреден пъзел, който подрива и променя очевидно българската външна политика.

На финала - най-важното за това десетилетие за България?

Влизането в Европейския съюз и НАТО. Това беше събитието, за което СДС работи с години и което промени България завинаги. И знаете ли какво си мисля, каквито и проблеми да имаме, каквито и трудности да срещаме, като сме в Европейския съюз ще се справим с всичко - и с Държавна сигурност, няма да успее да ни победи, и тази битка ще спечелим, и битката за доходите на българските граждани и нея ще я спечелим. Така че оттук нататък аз съм оптимист.