Когато две малки партии като СДС и ДСБ се съберат, не може да се получи победен резултат
Когато две малки партии като СДС и ДСБ се съберат, не може да се получи победен резултат / снимка: Sofia Photo Agency

Александър Йорданов – бивш посланик в Скопие и член на ръководството на СДС в интервю за Дарик радио

Как си обяснявате твърденията на бившия македонски премиер Любчо Георгиевски, че той ще е следващият посланик на България в Скопие? Какво казва с това той на македонското и българското общество?

Като сън в лятна нощ. Мисля, че това е опит за някакъв диалог с негови политически опоненти в самата Македония. Това е абсолютно несериозно. Доколкото и аз съм информиран, няма никаква възможност той да е следващият ни посланик.

Твърдението си, че ще е следващият посланик на България в Скопие, Георгиевски отбелязва в отворено писмо, в което декларира подкрепа за бизнесмена Кирил Пендев за кмет на Благоевград…

Познавам Г-н Пендев, безспорно един сериозен, организиран човек, с достатъчно управленски опит…

Среща ли подкрепата на СДС?

Още не сме обсъждали ситуацията в Благоевград. Дали там ще се направи опит за друг кандидат или ще се търси някакво по-широко обединение около тази кандидатура, още не е обсъждано при нас. Дали сме право на местните ни организации да излязат със становища.

Това не е ли ход националното ръководство след евентуални неуспехи по места, да си измие ръцете с действията на местните организации?

СДС премина през различни периоди. От времето, когато беше коалиция и отделните партии излъчваха своите кандидати и след това се водеха едни безкрайни битки, договорености. След това се отиде в другата крайност, когато абсолютно еднолично на „Раковски” 134 се пишеха и листи, и кандидати.

Сега наблюдаваме една възможност за демократизиране, отваряне. Вярно, че това носи и риск. Но от друга страна нека да видим как функционира и този вариант. От сега мога да им кажа, че след това и те самите ще носят отговорност за кандидатите, които са решили и са избрали.

Стана ясно, че Хасан Азис отново е номиниран от организацията на ДПС в Кърджали, съществува ли вариант СДС да подкрепи кандидата на ДПС?

Решението трябва да се търси в посока да се разчупи този модел. Ако е очевидно, че в Кърджали турската общност доминира, да направим така, че не само турци да участват в управлението на града, СДС да влезе в управлението на Кърджали. Програмата да бъде основното, което ще се изпълнява там, а не това кой е кметът на града и от кой етнос е той.

В София коя е печелившата формула за СДС?

СДС се ориентира до голяма степен да подкрепи Бойко Борисов в столицата за нов мандат. Надделя прагматизмът и в този смисъл това е и решението на СДС и вероятно то е окончателно.

За съжаление в резултат на разцепленията, които се получиха в СДС и особено на тежкия удар, който нанесе на СДС Иван Костов, когато напусна партията, която му беше дала всичко практически, резултатът е, че се получиха две малки партии. Когато само две малки партии се съберат автоматично не може да се получи победен резултат, независимо дали това е в София или в друг град на България.

Не може да се лежи също така и на стари лаври – колко сме били велики, какви министър-председатели и президенти сме имали. Следователно трябваше да се тръгне по друг път, на това, което аз преди 15 нарекох – политическото ветрило, когато се обединяват различни партии от един спектър, независимо, че между тях има дори сериозни различия, но те имат обща цел. Принципът на това обединение в целия свят е един – опозиция срещу власт.

Ще има ли още един Йорданов в битката за Варна?

Десните в морската столица искат да се обединят около фигура, която е равно отдалечена от всички партии, а аз принадлежа на СДС, за това се и отказах, иначе имам самочувствието, че мога да победя Кирил Йорданов. Освен това там се преговаря с НДСВ, а аз не искам такава подкрепа, все пак жълтите са част от тройната коалицията, на която ние сме в опозиция. Мисля, че това е по-принципната позиция.