/ БГНЕС
За тази година ваксинацията ще достигне 23,3% от рисковата група - хората над 65 години, и 7% от цялото население. Като ръст на ваксинация сме с едни от най-добрите показатели в Европа. Това обяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на пресконференция на тема „Нека намалим риска, да се ваксинираме“. Освен него и други здравни специалисти напомниха, че има осигурени безплатни ваксини срещу сезонен грип и пневмококи за хора на и над 65-годишна възраст.

Целта е да дадем информация какви са качествата на ваксината и всеки да реши дали да се ваксинира, коментира доц. Кунчев. По думите му до края на декември може да се поставят ваксини, като вече за част от общопрактикуващите лекари ваксините са доставени и вече дори се поставят. До края на седмицата всеки общопрактикуващ лекар, дори и в най-отдалеченото точка на България, ще получи заявените количества, обяви специалистът.

До края на декември могат да се поставят ваксини с оглед на това, че очакваме през януари да има нарастване на заболеваемостта и евентуално достигане на епидемични стойности, посочи още експертът. 

"Странна е човешката психология – само преди месец се сблъскахме с проблеми с маймунска треска, след това с внос на холера, малария. Системата работи, всички тези неща се хващат навреме, но ние се плашим от неща, които няма как да се развият, защото ще ги хванем навреме, но не се плашим от ежедневните неща, като грипа. А след една тежка грипна епидемия обикновено в България си отиват около 2000 души от пневмонии", заяви доц. Кунчев.

По негови думи грипът сега ще мине за 5-6 дни, но след това другите членове на семейството и те ще се изредят за по 5-6 дни. "Под 100 лева за лекарства - трудно ще стане работата", каза доц. Кунчев.

Националната лаборатория изследва пациентски проби, постъпили от цялата страна и въз основа на изследванията се проследява циркулацията на грипните вируси и COVID-19. До момента няма доказани грипни вируси, слабо е тяхното разпространение в Европа. В България първите вируси се доказват обикновено през ноември, а пикът достига през януари или февруари, съобщи проф. Нели Корсун – завеждащ лабораторията "Грип и остри респираторни заболявания" в Националния център по заразни и паразитни болести.

"След два сезона на отсъствие на грипа по време на COVID пандемията през 2022-2023 грипът се завърна. В последните два сезона регистрирахме висока активност на грипа. Към настоящия момент не е възможно да се прогнозира колко тежък ще бъде предстоящият грипен сезон", добави проф. Корсун.

От своя страна д-р Кремена Пармакова – началник на отдел „Надзор на заразни блести“ към МЗ, заяви, че грипът е коварно заболяване, в периода преди и след COVID 19, смъртността от грип на лицата над 65 г. е по-висока от общата смъртност. За съжаление това заболяване може да отнеме живота и на млад човек. От 1 октомври започна снабдяването и прилагането на сезонната безплатна ваксина срещу грип. Вече са приложени над 15 000 дози противогрипни ваксини за тази група от населението над 65 г., подчерта д-р Пармакова. Тя съобщи и че са поставени около 25 000 дози ваксини срещу пневмококови инфекции от началото на годината.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня