Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че страната му и България са се договорили за по-активно сътрудничество в областта на отбраната и че той е поканил София да участва във възстановяването на Украйна, предаде Ройтерс.

На съвместна пресконференция с българския министър-председател Николай Денков той благодари на домакините си за подкрепата, която оказват в борбата на Украйна срещу руските сили, започнали пълномащабната си инвазия преди повече от 16 месеца.

Зеленски обсъди с българските власти военната помощ при днешното си посещение в българската столица, по време на което парламентът на България изрази подкрепата си за влизането на Украйна в НАТО след края на войната с Русия, отбеляза Асошиейтед прес.

В кратката си визита по покана на новото прозападно правителство на България Зеленски обсъди също така европейската интеграция и двустранното сътрудничество в областта на енергетиката.

Единствените формации в парламента, които не одобриха декларацията в подкрепа на членството на Украйна в НАТО, са Българската социалистическа партия, наследник на комунистическата партия с проруски позиции, както и ултранационалистическата "Възраждане", която открито подкрепя Русия в агресията ѝ срещу Украйна, посочи ЕФЕ.

Историческа визита: Зеленски се срещна с първите мъже в България

Визитата на Зеленски бе осъществена месец след встъпването в длъжност на либерален кабинет в София, който реши да промени политическия курс след серия служебни правителства, които бяха против изпращането на каквато и да било военна помощ на Киев, отбеляза Франс прес.

България, членка на ЕС и НАТО, но исторически и културно близка с Москва, е дълбоко разделена по темата за оръжейните доставки за Украйна. На практика обаче оръжейните заводи работят на пълни обороти от началото на руската инвазия в Украйна. Миналата година износът на българския военнопромишлен комплекс достигна според оценки 4 милиарда евро – три пъти над предишния рекорд от 2017 г., допълва АФП.

По-късно през деня Зеленски срещна опозиция срещу изпращането на бойна техника на Украйна от страна на българския президент Румен Радев. Въпреки че президентският пост в България е до голяма степен церемониален, той предоставя солидна платформа за влияние върху общественото мнение. Голяма част от населението има проруски симпатии, дължащи се на историческите и културните връзки между двете държави, отбеляза АП.

Българското либерално-консервативно правителство вече одобри нов пакет военна помощ за Украйна през юни. От началото на войната България е приела и десетки хиляди украински бежанци, посочи ДПА.
БТА