У нас са десетки непридружени деца бежанци
У нас са десетки непридружени деца бежанци / БГНЕС, архив

Около 150 деца бежанци, които не са придружени, има у нас. Данните са от миналата седмица. Установяването е много трудно. Броят им се променя постоянно. Едни идват, други заминават. Това каза омбудсманът Мая Манолова по време на дискусия по темата.

В центъра за бежанци в кв. "Военна рампа" за няколко месеца са регистирани над 500 деца. Оказало се, че до август почти всички от тях са напуснали центъра и никой не знае къде са.

От началото на 2016 през страната ни са минали над 2300 деца, които са били без придружител.

В повечето случаи, след като бъдат заловени, на децата им предлагат да подпишат декларация и да бъдат настанени в центрове. Според Манолова това е на ръба на закона, защото в него е записано, че те трябва да са в места със специални условия за малолетни и непълнолетни. А такива няма. В повечето случаи ги настаняват в отделни стаи, а след това спят в общи помещения с други чужденци. При срещите си такива деца Манолова разбрала, че те чакали каналджии, които да ги заведат до Западна Европа.

Затова според омбудсмана установяването на произхода на децата трябва да се прави на максимално ранен етап, да има база данни за всички такива деца, както и да бъдат настанявани в подходящи условия. Важно е да бъдат информирани за правата им и всички рискове, които крие незаконното минаване на границата.

Представителството на непридружените лица е изключително важно, според Манолова. В тази насока отношение трябва да има и местната власт. Защото именно според закона задължението е вмененено на кметовете, а това не е добра практика. Всеки кмет действа по различен начин.

Например кмет на столичен район е определил куриер на общината да бъде представително лице. Той обаче напуснал, защото трябвало да се подпише за тежка медицинска интервенция на едно от децата. В момента в този център няма представител, който да представя техните интереси.

Манолова предлага законова промяна, с която да се даде възможност на НПО да определят представители на тези деца. Освен това трябва да има ясни критерии кой може да е техен представител. По думите на Манолова сега това може да е всеки в общината - от хигиенист до заместник-кмет.