Димитър Стоянов
Димитър Стоянов / МО, пресцентър
„Преди да се вземе решение за помощта за Украйна, трябва да се направи оценка на риска и то така, че да са ясни всички последствия за Българската армия.“ Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти. Такава оценка на риска е направена от 47-ото Народно събрание, което прие решение за оказване на военно-техническа помощ, припомни министърът на отбраната. „Ред е на 48-ото Народно събрание да направи своя оценка на риска и да вземе такова решение, каквото счита за приемливо за страната и за Българската армия“, заяви той.

Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участваха в тържествения ритуал по повод връчване на дипломите на офицерите от Випуск „Полковник Борис Дрангов“ – II смяна на Военната академия „Г. С. Раковски“.

Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
БГНЕС

В отговор на въпрос от какви оръжейни системи може да се лиши България, за да бъдат предоставени на Украйна, без да се наруши националната ни сигурност, министър Стоянов заяви: „Първо трябва да видим това, което ще поиска украинската страна. Това, което беше декларирано пред мен от посланика на Украйна, е искане за предоставяне на зенитно-ракетни комплекси и на оперативно-тактически ракети. Определено от такова въоръжение ние няма как да се лишим. Ние нямаме излишно такова имущество, което може да предоставим на Украйна.“ По думите на министъра не е реалистично да се предполага, че ако предоставим въоръжение на Украйна, ще можем веднага да получим от съюзниците в НАТО аналогично модерно оборудване. „Модернизацията е дълъг процес. Трябва изключително внимателно да се следят процесите в другите страни, които предоставиха военна техника за Украйна, преди да се вземе окончателното решение“, категоричен беше Стоянов.

Все още се очаква отговор от Израел и САЩ на запитването за предоставяне на самолети, които да бъдат използвани за охрана на въздушното пространство в периода от изтичането на ресурса на МиГ-29 и въвеждането на въоръжение във ВВС на новите F-16. Очаква се да бъдат предоставени и оферти от Швеция и Франция. „Следващата седмица представители на френската страна ще извършат оглед на инфраструктурата на летищата Граф Игнатиево и Безмер, където евентуално ще бъдат разположени транзитните платформи“, съобщи министър Стоянов.

Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
БГНЕС

„С разсроченото изплащане на договора за вторите осем самолета F-16 няма да създадем дефицит“, категоричен беше министър Стоянов. „Представили сме два варианти за бюджет на Министерството на отбраната за 2023 г. - за 2% от БВП и по указания на Министерството на финансите – за 1,85% от БВП. И при двата варианта са предвидени финансови средства за доставка на вторите осем самолета F-16“, разясни той.

На въпрос дали е възможно, ако депутатите не вземат решение до края на тази година за закупуване на още осем самолета F-16, цената за тях след това да бъде по-висока, министър Стоянов отговори, че това е реална опасност. Той припомни, че срокът на офертата е до 15 декември и до тогава трябва да бъде ратифициран международният договор. Министър Стоянов разясни, че за да влезе в сила международният договор, освен ратификацията, трябва да бъде извършено и първото плащане – около 30 млн. лв. „Това са стъпки, които трябва да бъдат предприети в спешен порядък от Народното събрание и аз очаквам това да се случи“, заяви той.

По отношение на Инвестиционната план-програма министър Стоянов обясни, че тя покрива най-належащите нужди на въоръжените сили. „Бих акцентирал на проекта за бойната машина на пехотата. Това е единственият вид от въоръжените сили, за който не е стартирал модернизационен проект“, каза той.

„Българският военнослужещ е убеден, че дава своя принос към колективната отбрана. От началото на годината изпълняваме редица мероприятия по повишената бдителност на Алианса, които подлагат на изпитания личния състав и възможностите на въоръжението и техниката, но ние ги изпълняваме и то така, че не се налага към момента съюзници да предислоцират допълнителни сили и средства“, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че военните органи на НАТО оценяват действията на Българската армия в системата на колективната отбрана като своевременни, оперативни и достойни. Началникът на отбраната подчерта важността на развитието на всички дейности по укрепването на Югоизточния фланг на Алианса, сред които и целенасоченото инвестиране в адекватна и способна да приема съюзническите сили и средства инфраструктура в страната ни.

Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
БГНЕС

„Вие ще имате и професионалния шанс, и задачата да реализирате дълго отлаганата модернизация на въоръжените ни сили“, изтъкна министърът на отбраната Димитър Стоянов в поздравлението си към офицерите от випуск „Полковник Борис Дрангов“ – II смяна на Военна академия „Г. С. Раковски“, които на тържествена церемония получиха своите дипломи.

Той подчерта, че заедно с новите звания, випускниците поемат тежестта на повече отговорности за бъдещето на въоръжените ни сили във все по-тревожно време на геополитическа нестабилност и засилващи се рискове и заплахи.

Бъдещето на армията – утрешните й висши командири черпят от славните традиции на своите предшественици, от героите на нацията. Днес навлизате в нов етап от военната си кариера, под знака на патрона на випуска - полковник Борис Дрангов. Той е един от ярките символи на единството на нацията ни в началото на XX век“, акцентира министър Стоянов.

Първи внесени проекти: Ще одобри ли НС военна помощ за Украйна

Той благодари на дипломантите за проявената отговорност и отдаденост в професионалната подготовка и изрази увереност в бъдещите им успехи.

„Сигурен съм, че ще издържите успешно всички реални тестове на утрешния ден. Министерството на отбраната залага много на знанията и уменията Ви, на Вашата отговорност, дисциплина и всеотдайност“, каза министър Стоянов.

Той пожела на офицерите успешна професионална реализация и силна мотивация за постоянно усъвършенстване.

"Днес изпълняваме дълга си във време на големи предизвикателства пред сигурността, най-големите за Европа от Втората световна война. Подготовката ви в тази обстановка е изключително важна за адекватната ни реакция по изпълнението на редица мероприятия", обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към випускниците.

Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
БГНЕС

Той посочи, че в настоящата сложна среда уменията на бъдещите командири да мотивират своите подчинени са решаващи. "Като командири ще трябва да се откроявате с експертните си знания, но и с умението си да интерпретирате правилно сложни ситуации, да се ориентирате в среда с много неизвестни и да намирате верния път към целта. Само така ще бъдете припознати като лидери", категоричен бе адмирал Ефтимов. Той отбеляза, че това е основополагащо изискване за постигането на зададените пред военнослужещите цели в интерес на сигурността и отбраната на страната ни. "Съвременните бойни действия изискват критично мислещи офицери", подчерта началникът на отбраната.

Адмирал Ефтимов акцентира също, че ангажиментите на Въоръжените ни сили в колективната отбрана, както и навлизането на новото въоръжение и техника по модернизационните проекти на Българската армия, сериозно повишават изискванията към нашите военнослужещи и тяхната подготовка.
БТА/Министерство на отбраната