Заведенията в Студентския град в София са най-проверяваното място на територията на България - всяка седмица те се проверяват от РИОКОЗ, НАП, МВР, от Инспекцията по труда, от митниците. Това заявиха собственици на заведения за хранене и развлечения в Студентския град по повод на приетите на 20 септември от Народното събрание промени на първо четене в Закона за висшето образование, според които казината и игралните зали, както и заведенията, работещи след 22.00 ч., няма да могат да бъдат на по-малко от 100 метра от студентските общежития или вътре в тях.
В проверката на нашите заведения участват по 60 проверяващи - представители на тези различни институции, посочиха собствениците. „Ако при тези проверки, бяхме сбъркали нещо, нямаше да работим, изрядни сме отвсякъде”, коментираха ресторантьорите.
С приетите на първо четене текстове в закона се забранява на университетите да предоставят ползвано от тях имущество, независимо от собствеността, за откриването на игрални зали и казина, както и на заведения с работно време след 22.00 часа.
В заведенията в Студентския град в София всяка вечер работят около 200 охранители, за да се гарантира сигурността на клиентите, сред тях са и много европейски шампиони, заявиха ресторантьорите. Те увериха, че в заведенията в квартала не може да влезе клиент в нетрезво състояние или с хладно и с огнестрелно оръжие. В заведенията ни има минимум по 36 видеокамери, а за нас са комплимент коментарите, че „по-хубави заведения нямало и в Монте Карло”, посочиха собствениците.
На пресконференцията присъства и Силвия Петрова, която каза, че е била студентка в Лондон и в София. По думите й в Студентския град в София студентите учат един месец в годината - когато е изпитната сесия, а по света студентите се оценяват всяка седмица и имат толкова много задания, че нямат време да обикалят постоянно заведенията.
Публично известно е, че студентите в България могат да посещават лекции, когато желаят, а в университета в Лондон, където съм учила, ако два пъти отсъстваш от лекция, трябва да повториш класа, коментира Петрова. Тя призова да се подобри сигурността в общежитията в Студентския град, защото „те са като Аврамов дом - всеки влиза, излиза и няма никакъв контрол”. По света студентските общежития са по-скъпи от квартирите, но младите хора предпочитат общежитията, защото са по-сигурни, каза Силвия Петрова, съобщава БТА.
Председателят на браншовата асоциация на ресторантьорите в София Атанас Димитров призова парламентарната образователна комисия отново да се срещне с ресторантьорите, за да се намери баланс между обществения и частния интерес в Студентския град.