Премиерът Бойко Борисов и външният министър Екатерина Захариева
/
БГНЕС
След като българският премиер Бойко Борисов и министърът на външните работи Екатерина Захариева отказаха да се срещнат с македонския президент Георге Иванов, не закъсняха и политическите реакции по въпроса. Президентът на западната ни съседка е у нас по покана на държавния глава Румен Радев. По-рано през деня правителствената пресслужба съобщи, че представителите на родната изпълнителна власт отказват да се срещнат с Иванов.
Тази седмица премиерите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаха консенсус новото име да е Република Северна Македония. Вчера президентът Георге Иванов обаче заяви в обръщение, че няма да подпише договора, като каза, че преговорният процес бил "безотговорен и непрозрачен" и той няма да легализира "политически незаконни постройки". Преди да сподели тези си впечатления вчера Иванов проведе рекордно кратка среща от две минути с министър-председателя Заев и македонския първи дипломат Никола Димитров. Днес Иванов е у нас и бе посрещнат от държавния глава Румен Радев, но няма да има среща с Борисов и Захариева.
"Не искаме да се намесваме във вътрешните работи на нашата съседна държава. Нашата позиция е принципна и ясна, както и на цялата международна общност. Ясна е и позицията на президента на Република Македония. Българското правителство не вижда смисъл да бъде използвано във вътрешнополитическите дебати в Скопие. Ключова за бъдещото развитие на нашата съседна държава е интеграцията в ЕС и НАТО и тя не бива да бъде поставяна под въпрос", обясниха от Министерски съвет.
БГНЕС
Президентът на Македония Георге Иванов заяви, че е бил изненадан от решението на българския премиер Бойко Борисов да отмени насрочената си с него среща. Това е негово решение, но и негова отговорност, подчерта Иванов след среща с президента Румен Радев. Той подчерта, че Борисов не е само премиер на България, но в момента е и министър-председател на страната, която е начело на Съвета на Европейския съюз. „А ЕС насърчава диалог, конструктивност, отвореност и сътрудничество”, изтъкна македонският държавен глава и допълни: „С този негов жест той взема страна и не реализира основната цел на председателството си”.
БГНЕС
Когато призоваваш другия да води диалог, не трябва ти самият да бягаш от него, каза на пресконференция президентът Румен Радев след срещата си с държавния глава на Македония Георге Иванов във връзка с отказа на премиера Бойко Борисов да се срещне с македонския президент.
„Надявам се нашите приоритети за Западните Балкани да не се сведат само до прегръдките и да не абдикираме от проблемите. Според мен България трябва да търси интензивни контакти и диалог не само с правителството на Македония, но да търси диалог и с президента, опозицията и т.н. Само така ще имаме констурктивни и приятелски отношения“, посочи Радев.
Кристиан Вигенин/БГНЕС, архив
Кристиан Вигенин от БСП видя в решението на правителството намеса във вътрешния спор в западната ни съседка. "Струва ми се, че това е една доста директна намеса в един вътрешен спор в Република Македония", каза Вигенин, който е председател на парламентарната комисия по европейските въпроси. Депутатът обаче отбеляза, че иска да чуе позицията на премиера по този повод, пише БТА.
Този отказ си го обяснявам с това, че само преди ден пък македонският президент отказа да коментира споразумението между Гърция и Република Македония за името с македонския премиер, каза Кристиан Вигенин. Според него обаче посланието трябвало да е по-позитивно. От моя гледна точка премиерът трябваше да обясни на президента, че ситуацията в Република Македония изисква повече разум, мъдрост, по-силен ангажимент за търсене на решение, а не политически демонстрации на каквито бяхме свидетели вчера, посочи депутатът от левицата.
Не си спомням подобен случай, поне в най-новата ни история, коментира Кристиан Вигенин. "Може би се е случвало да няма такъв прием, но когато това не е планирано предварително в програмата. Доколкото разбирам, то е било планирано", добави той.
Юлиан Ангелов/БГНЕС, архив
Позицията на българското правителство е в подкрепа на правителството в Македония и на премиера Заев, който подписа договора за добросъседство, коментира пред журналисти Юлиан Ангелов от ПГ "Обединени патриоти" отказа на изпълнителната власт да се срещне с македонския държавен глава Георге Иванов, който е на посещение у нас, съобщава БТА.
Ние сме длъжни да подкрепяме именно такива правителства, които искат да решат проблемите на Балканите, подчерта депутатът. Според него решението на премиера Бойко Борисов и на външния министър Екатерина Захариева е знак, че България не е съгласна с политиката, водена от Македония преди една година и която президентът Иванов продължава да изпълнява. А това е политика, насочена срещу всички съседи на Македония - насаждане език на омраза, на проблеми и нерешаването им десетилетия наред, обясни Ангелов. Затова и "Обединени патриоти" одобряват позицията на премиера и на първия ни дипломат.
По думите на депутата, Георге Иванов може да е президент на друга държава, но България като ангажирана с интеграцията на Западните Балкани, не може да си позволи да подкрепя лидери, които работят срещу това.
Отказът на Борисов да се срещне с президента на Македония навява мисли за "гласове извън нашия Министерски съвет, които са нашепвали какво да правим..." - тази позиция изрази в социалните мрежи дипломатът и бивш посланик в Турция Петър Воденски. Според него действията на правителството са "еднозначна и флагрантна намеса" във вътрешните работи на Македония. Друг дипломат от кариерата - Огнян Гърков, който е бивш посланик в Чехия и Словакия, разкритикува поведението на премиера Борисов и го определи като нарушение на протокола.
"Този подход нарушава и етиката на дипломатическия протокол, и въобще едно неуважение на конституционния ред на България", каза той.
Дипломатите не виждат и какъв е българският интерес в този отказ.