Специализирана прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу четирима служители от Регионална дирекция „Автомобилна администрация”-Велико Търново за участие в организирана престъпна група, създадена с цел получаване на подкупи и изнудване чрез злоупотреба със служебно положение.
Участниците в групата бяха задържани на 6 август 2014 г. при операция на ДАНС под ръководството и надзора на Специализирана прокуратура. По три обвинения ще отговаря бившият директор на Регионалната дирекция Петър Петров.
Първото от тях е за това, от август 2012 г. до август 2014 г. на територията на област Велико Търново в качеството си на длъжностно лице е ръководил организирана престъпна група, създадена с цел получаване на подкупи, съобщава на интернет страницата си Специализираната прокуратура.
От ДАИ-Велико Търново събирали такса „Спокойствие”
Петров е обвинен затова, че лично, в съучастие с друг участник в групата, е поискал 1000 лева подкуп от управител на транспортна фирма, за да не му издаде Наказателно постановление. Той ще отговаря и за това, че през декември 2014 г. и януари 2015 г. на територията на Павликени и Свищов в качеството на обвиняем е подбуждал и склонявал общо четирима свидетели по делото да лъжесвидетелстват.
За участие в престъпната група, ръководена от Петър Петров, на съд са
предадени Станислав Марков - главен инспектор в РДАА-Велико Търново, както и инспекторите Валентин Христов и Любен Мерджанов, бивши служители в институцията.
На Станислав Марков е повдигнато обвинение и за подкуп. Според обвинителния акт Петър Петров лично или чрез участници в групата е оказвал натиск върху собственици на транспортни фирми да плащат „такса спокойствие”, за да не бъдат проверявани и санкционирани.
Размерът на „таксата” е бил определян от Петров индивидуално за всяка фирма. Сумите са получавани от него, а в негово отсъствие - от Марков, информира още Специализираната прокуратура. В случай на неплащане транспортните дружества са били проверявани и наказвани за нарушения. Мерджанов и Христов пък са „осигурявали” по 50 евро на смяна от проверяващите чужди тирове екипи на дирекцията.
До 1500 лв. са били искани от курсист за „изкарване” на теоретичен изпит пред КАТ, като са му давани отговорите на въпросите, които предстои да му се паднат в листовката.