/ БГНЕС
94% от работещите в метеорологичния институт са "за" излизане от БАН
Ако Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН излезе от Академията, добре е да е към Министерството на образованието и науката (МОН), защото искаме да запазим статута си на научна организация. Това заяви в интервю за БТА директорът на института проф. Христомир Брънзов.
 
Ще остане ли страната ни без прогнозата за времето?

Нашият институт съществува от 1890 г. и до 1962 г., включително, е бил извън БАН. От 1962 г. досега НИМХ е в състава на БАН. Тези данни показват, че институтът е бил 72 години извън БАН и 56 години е в Академията, отбеляза директорът.
 
Ще разформироват ли БАН, ако НИМХ се отдели от структурата?

Проф. Брънзов каза, че разговорите, преговорите за бъдещото на НИМХ с БАН продължават, но вече с медиатор - министърът на образованието и науката. "Времето напредва, търпението на хората са изчерпва и трябва да се вземе решение за бъдещето на института", коментира проф. Брънзов. Той припомни, че преди да влезе в БАН институтът е бил към Министерския съвет, защото е обслужвал, а и сега обслужва, много министерства.
 

БГНЕС


"И ако сега преминем към някое министерство, което пряко обслужваме, малко или много нашата дейност ще започне да се изкривява в полза на конкретното. Една национална хидрометеорологична служба трябва да обслужва равномерно и справедливо всички министерства", коментира проф. Брънзов и обясни, че по тази причина просветното министерство е неутрално, защото е едно от малкото, което институтът не обслужва пряко с хидрометеорологична дейност.
 
НИМХ трябва да търси самостоятелен път, настоява директорът на института  

От НИМХ-БАН не приемат предложението за разширена автономия и за пряко целево финансиране в рамките на БАН. "Учените са и мениджърите на оперативната дейност. Няма как да съществува персонална хидрометеорологична служба без мениджмънт и не може да има само наблюдатели. Това просто е неизпълнимо", е мнението на проф. Брънзов. Той поясни още, че 94% от работещите в института са за излизане от БАН, 6% се колебаят.

Поне по 14 млн. лв. на година са необходими за работата на специалистите в НИМХ
 

БГНЕС


"НИМХ трябва да съществува като научна организация, защото и сега институтът има акредитация и проекти. Спекулация е, че са от името на БАН, институтът е самостоятелно юридическо лице. Автономен институт е и всичките ни научни проекти и договори са сключени от името на НИМХ, а не от името на БАН", коментира проф. Брънзов.
 
"Как ще стане юридически това отделяне сега не можем да кажем с точност, но щом е имало вариант да бъдем вкарани в БАН, сигурно има и юридически вариант да бъдем изкарани", надява се проф. Христомир Брънзов.