Посланикът на Великобритания у нас Н. Пр. Джонатан Алън отвори за първи път вратите на резиденцията си за българските граждани.
Облечен небрежно с дънки и тениска с британския флаг и с широка усмивка на лицето си, посланик Алън посрещаше сърдечно своите гости, които заприиждаха още в началото на деня на отворените врати в 10.00 ч. тази сутрин. До 16.00 ч. те ще имат възможността да надникнат във великолепните зали за приеми в резиденцията на бул. „Васил Левски”36. В рамките на деня на отворените врати е подредена и изложба с фотографии на Блага Димитрова, част от проекта „Без граници – Лондон”.
„За първи път правим ден на отворените врати, защото искаме да дадем възможност на нашите съседи, на гражданите в София, да видят за себе си резиденцията и как живее един посланик и семейството му”, каза пред БГНЕС посланик Джонатан Алън, обръщайки се към нас с думите „Добре дошли в моята къща”.
„Това събитие е и част от нашите Британски седмици в България, с които ние празнуваме топлите и силни връзки между България и Великобритания. Другата година ще празнуваме 100-годишнината на резиденцията и затова искахме да покажем на нашите съседи какво е вътре. Всички могат да видят резиденцията отвън, но не много могат да я видят отвътре”, посочи посланик Алън.
Британските седмици, които ще продължат до 11 юни, когато в резиденцията ще бъде даден официален прием по повод рождения ден на кралица Елизабет II, се организират за първи път в България. Според него британската култура е добре разбирана в България, също както и в другите страни по света. „Може би това е заради Шекспир, Бийтълс, Адел, Джеймс Бонд и останалите много известни групи, както и заради Робин Худ, една легенда от моя роден град”, призна още Негово превъзходителство.
Запитан дали британците познават българската култура, британският дипломат отговори: „Зная, че 7000 мои сънародници живеят в България през цялата година, още 7000 имат къщи тук и още 30 000 идват всяка година като туристи. Така че има много британци, които познават много добре България. И мисля, че това е положително за България, защото това означава, че много британци могат да говорят за своя опит тук. Нямаме много проблеми в отношенията си. Нашите туристи са много добре дошли тук, те са много щастливи, същото важи и за моите сънародници, които живеят в България. Надявам се, че те започват да разбират по-добре културата на България и това е нещо страхотно. Миналата седмица бях в Пловдив, посетих Археологическия музей в града и бях много впечатлен. Там има неща отпреди 8000 години. Ние в Англия нямаме нищо такова. Мисля, че когато хората разберат по-добре колко богата история има тук, това ще бъде нещо много важно”.
„Вярвам, че хората в цял свят искат едни и същи неща. Аз лично смятам, че българите са много топли и отворени хора и вярвам, че сега съм член на българското семейство и това е много важно за мен. Мисля, че същото важи и за Великобритания. Ние британците сме отворени хора, отворени сме към целия свят. Във Великобритания живеят граждани от всички държави. В Лондон например можете да ядете българска храна. Във Финсбъри парк има ресторанти от всяка държава. Вярвам, че ние сме толерантни и отворени хора и вярвам също така, че българите са много отворени и топли хора”, изтъкна посланик Алън.
Британската резиденция е построена през 1914 г. в популярния за времето си „едуардиански” стил. Земята за нея е дадена на британското правителство от цар Фердинанд. Градината е една от най-впечатляващите и добре поддържани в столицата, и е добър пример за британските градинарски техники, както и за връзката на британците с градинарството и природата.