"Ако може държавният глава във всеки едни момент, когато правителството не му угажда, да му поиска оставката, ние вървим към диктатура. Той претендира, че се бори за върховенство на правото, но не спазва Конституцията", продължи той.
По думите му не е добре за България, ако има извънредни избори, защото това още повече ще засили рейтинга и позициите на популистите в България, а популистите днес са на една крачка да вземат властта.
"Доброто решение за България са редовни избори, сблъсък на идеи и решения, а не на компромати. Също – отказ от популизъм. Като популисти посочвам президента Радев, Мая Манолова, Слави Трифонов", изброи Плевнелиев.
"Тази резолюция на Европейския парламент беше един акт на тотално противопоставяне на българи с българи. Тя беше инициирана от български евродепутати и беше символ, политически документ на политическа битка за власт, за съжаление за мен – безпринципна. В някои отношения тази декларация отиде дори дотам, за да се притесняваме дали ще бъде извършено национално предателство, защото ако в България се окажем с македонско малцинство, това е национално предателство, това е национален позор. В България никога не е имало македонци“, отсече Плевнелиев.
Той коментира и втората вълна на коронавируса в Европа и направи прогноза, че от икономическа гледна точка България ще бъде една от икономически най-леко засегнатите от пандемията страни.
"2008-2009 година беше много тежка, защото имаше фалирали банки. Нямаше ликвидност, нямаше пари по света, просто дейността спря. Парите са кръвта на икономиката, нямаше ги. Сега е по-различно. Нашите банки са ликвидни, подготвени, взимат се мерки. Надявам се да е по-лесно“, добави Плевнелиев.
Плевнелиев коментира и новината, че Microsoft реши да инвестира 1 млрд. долара в Гърция и то в регионален световен хъб за база данни. „Microsoft не организираха търг, в който да получават оферти от други държави. Гърция се модернизира изключително бързо. Microsoft отидоха там, защото получиха договор от правителството на страната за няколко милиарда евро. Гърция днес е много по-напред, отколкото преди няколко години”, посочи той.
И допълни: „Ако България реши да инвестира няколко милиарда евро в електронизация на услугите със сигурност или Google, или Amazon, или Microsoft ще дойдат и тук”.
По думите му през годините България е направила не малко. „Имаме всички поводи за гордост, че имаме толкова бърз интернет. Създадохме 165 000 добре платени работни места в сферата на информационните технологии. Но все пак сме в конкурентна среда. Гърция не спи, инвестира милиарди”, коментира Росен Плевнелиев.