Диана Ковачева
Диана Ковачева / пресцентър, Омбудсман
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) инж. Иван Иванов, в която настоява за инициирането на извънредна проверка на „Топлофикация София“ ЕАД. Поводът за писмото са многобройни сигнали и жалби до омбудсмана срещу „Топлофикация София“ ЕАД, свързани със сумите за възстановяване в резултат на безпрецедентното поевтиняване на природния газ със задна дата за периода 5 август 2019 г. – 31 март 2020 г., както и за изпълнението на показателите за качество за отоплителен сезон 2019-2020 г. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник

„Гражданите изразяват недоумение от символичните суми за прихващане“, пише омбудсманът.

Доц. Ковачева подчертава, че за този проблем е предупредила на заседание на Комисията по енергетика към Народното събрание още на 18 юни 2020 г. Според нея основната причина за неговото възникване е, че почти половината от сумата, възстановена от „Булгаргаз“ ЕАД на топлофикационните дружества, реално не стига до крайните клиенти, тъй като КЕВР я насочи към държавния Фонд „Сигурност на електроенергийната система“.

Омбудсманът информира КЕВР и че граждани, чиито имоти са в сгради с предприети мерки за енергийна ефективност, изразяват възмущение, че задълженията им за топлинна енергия вместо да намаляват се увеличават.

Диана Ковачева акцентира, че съгласно Наредба № 3 от 21 март 2013 г. за лицензиране на дейностите в енергетиката (чл. 49, ал. 2, т. 6) неразделна част от лицензиите на енергийните дружества са решения за определяне на показателите за качество на енергията и/или услугата и програма за постигане и гарантиране на целевите стойности. Т.е. контролът по изпълнението на лицензиите е изцяло отговорност на КЕВР.

Омбудсманът обръща внимание и на факта, че обещаният от „Топлофикация София“ ЕАД калкулатор, с помощта на който хората да установят какви суми им се възстановяват, е заработил твърде късно – едва на 21 август 2020 г., почти в края на срока за рекламации по изравнителните сметки
БНР