Намаляването на надценките в търговията с лекарствени продукти няма да намали крайните цени на лекарствата, а някои от тях дори се очаква да поскъпнат с до 2%.
Мнението изразиха от Асоциацията на собствениците на аптеки по повод приетите промени от страна на Министерството на здравеопазването в Наредбата за ценообразуване и реимбурсиране, според които надценките за търговец на едро и дребно ще се намалят с два процента. Фармацевтите определиха тези действия като популистки. По думите на председателя на асоциацията Николай Костов веднага щом новото постановление влезе в сила, цените, на които аптеките купуват лекарствата, нарастват с 2%.
По този начи намаляването на надценките за дистрибуторите директно рефлектира върху цените на аптеките. „Не може никой да очаква лекарствата да поевтинеят, след като нарастват доставните им цени. По-скоро, в зависимост от решението на съответната аптека, цените ще нараснат от 0 до 2%”, обясни Костов.
По думите му най-много се очаква да увеличат цените на лекарствата си аптеките в малките градове, защото оборотите и без друго са им символични. „Намаляването на надценките на дистрибуторите ще бъде съвсем реално, докато намаляването на нашата надценка е чисто теоретично. Мога да дам пример: ако на едно лекарство разрешената надценка е 20% по закон, ние намисляваме надценка 10%, т.е. много под разрешената. Намаляването от 20 на 18% на надценката по никакъв начин не въздейства на пазара, защото тя отново е теоретична”, уточни Костов.
С приетите промени, търговците на едро имат право на надценки между 6 и 10%, а аптеките - средно на 20 на сто. Предстои заседание на управителния съвет на асоциацията, на което фармацевтите да обсъдят мерките, които ще предприемат. Категорични са обаче, че ще сезират европейските институции, допълни още Костов.