Европейската комисия не взима отношение към отделни случаи. Това заяви говорителят на комисията Марк Грей на пресконференция, попитан за становище по повод решението на Висшия съдебен съвет в България да уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова, предава БТА.
В принципен план той посочи, че независимостта на съдиите и приложението на дисциплинарни мерки са един от въпросите, разглеждани от експертите на ЕК, изпратени в София по повод изготвянето на предстоящия доклад за нашата страна по механизма за сътрудничество и оценка. Той добави, че въпросът е свързан и с възможността за обжалване на подобни решения пред Върховния административен съд.
ЕК нееднократно е отбелязвала, че е необходимо спазването на независимостта на съдебната система, заяви говорителят. В отговор на въпрос дали този случай ще бъде взет предвид при изготвянето на доклада, чието утвърждаване предстои на 18 юли, Грей посочи, че текстът ще бъде изготвян до вечерта преди деня на разглеждането на документа от еврокомисарите.
На пресконференцията темата за предстоящите доклади на ЕК по механизма за България и за Румъния бе обвързана и със събитията в Букурещ, както и с днешното посещение в Брюксел на румънския премиер Виктор Понта. Говорителят на комисията Пиа Хансен посочи, че по-късно днес предстои председателят на ЕК Жозе Барозу да приеме Понта, от когото очаква да се увери, че румънските власти прилагат не само буквата, но и духа на законите. Съществуват много въпроси - някои от тях са юридически, други са технически и преди да сме чули премиера, е рано за оценки, заяви Хансен.
По нейните думи основна тема на тревогите на комисията са правоприлагането и независимостта на съдебната власт в Румъния. На въпроси може ли да бъдат предприети наказателни процедури срещу Букурещ, тя заяви, че такава принципна възможност съществува в правото на ЕС, но проблемните сфери в случая и без това са поставени под наблюдение чрез механизма за сътрудничество и оценка.