България в дъното на класация за качество на грижите за болни от хепатит
България в дъното на класация за качество на грижите за болни от хепатит / Sofia Photo Agency, архив
България в дъното на класация за качество на грижите за болни от хепатит
59150
България в дъното на класация за качество на грижите за болни от хепатит
  • България в дъното на класация за качество на грижите за болни от хепатит

България се нарежда на 21-о място сред 30 европейски държави по качество на грижите за болни от хепатит, съобщават от Националното сдружение за борба със заболяването. Борбата с хепатита се очертава като основен проблем на Стария континент, показва мащабно проучване. Към момента над 25 милиона души в Европа са инфектирани с хепатит B и хепатит С, а на всеки час умират по 500 от тях. Основният положителен резултат за страната ни, който се доказва в изследването, е, че над 90 на сто от българските деца, са ваксинирани срещу хепатит B. Главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев обаче разясни за Дарик, че дневно в България се регистрират толкова случаи на хепатит А, колкото в Швеция за една година. Оказва се, че България, Румъния и Полша формират общо 60% от случаите на хепатит А в цяла Европа.

Изследването показва, че страната ни трябва да подобри мерките си за ваксинация на високорискови групи като здравните работници и наркозависимите. Липсват и специфични регистри за вирусен хепатит, които да проследяват болните пациенти, допълват експертите. 70% от бъбречно трансплантираните са инфектирани с хепатит С, а 20 на сто от тях - с хепатит B, допълват експертите. Коментира председателят на сдружението „Хепасист" Станимир Хасърджиев: „В момента Франция е на първо място в Европа, мака и те да имат някои проблеми, които са отчетени в хепатитния индекс. Не е въпросът кой с кого ще се съревновава, големият проблем е, че хепатитът е скъп. Той е прекалено скъп, ако не вземеш мерки навреме".

Според специалистите в областта ранно диагностициране на заболяването би могло да спести на страната ни до 1 млн. лева годишно. 5000 са случаите на хепатит А в България тази година, обясни Ангел Кунчев. По думите му 80% от общата бройка на заразените с хепатит у нас са инфектирани именно с тип А. 14 на сто имат хепатит B и едва един процент е регистриран с тип С: „80-90% от случаите на хепатит А са в определен сезон и той е краят на лятото, есента. За B и C е по-малко, защото там вече става въпрос за кръвно и полово предаване. При хепатит А водещото е да махнем риска за хората, ако те спазват добра хигиена, да не ги зарази някой друг".

България бе първата държава в Източна Европа, която стартира свой Национален хепатитен план. Различното в него е, че освен Хепатит B и C, той обхваща и превенцията от хепатит А, заради многото регистрирани случаи.