/ БГНЕС, архив
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще предложи два алтернативни модела за бъдещето на здравеопазването в България.
 
„Ще ги поставя на публично обсъждане с всички парламентарни и извънпарламентарни политически сили, с всички съсловни, пациентски и научни организации, с ресорните комисии към парламента, с обществеността. Надявам се заедно да отчетем плюсовете и минусите и да изберем модел, след чието влизане в Народното събрание да не започват тепърва дебати, а да сме убедени, че избраният модел ще работи за хората“, коментира министърът по време на парламентарно изслушване за Националната здравна карта. „Всички сме единодушни, че настоящият здравноосигурителен модел не може да продължава да се прилага в бъдеще. Има нужда от промяна на модела“, допълни той.
 
Здравната каса планира да въведе електронни рецепти и направления

Новият модел трябва да гарантира по-добро здравеопазване за българските граждани, а не просто оптимизиране и ефективно използване на разходите, стана ясно от думите на здравния министър. Ананиев обясни, че съществена роля в модела ще има Националната здравна информационна система (НЗИС).

Кабинетът утвърди Националната здравна карта

„Когато нашият екип влезе в министерството, проектът за информационна система беше замразен. Мога да ви уверя, че ние го вдигнахме на крака и реализацията му е в ход. Усилията ни са насочени към това до средата на следващата година да имаме електронно здравеопазване и национална информационна система“, подчерта още той. В момента Министерството на здравеопазването работи по електронния търг за лекарствените продукти, както и по проекта за модернизиране на спешната помощ. Предвидено е всички тези проекти да бъдат инструменти в новия здравноосигурителен модел.
 

БГНЕС, архив


Електронната рецепта може да бъде факт до края на годината 

В днешното си заседание народните представители решиха в срок до 30 септември министърът на здравеопазването да представи за обсъждане в Комисията по здравеопазване към Народното събрание концепция за развитие на здравното осигуряване и за секторни реформи в системата на здравеопазването с конкретни цели и срокове за изпълнението им. Тя трябва да бъде представена след обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, резултатите от обсъждането ѝ също трябва да бъдат предоставени на ресорната парламентарна комисия.
БГНЕС