Няколко проекта на решения и законопроекти, свързани с бюджета, разходите за отбрана и енергетиката, са подготвили от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, съобщи лидерът на партията Бойко Борисов.

ГЕРБ имат и план за модернизация на армията, който още в началото на следващата седмица ще бъде внесен в Народното събрание. 

"Това се мерки, насочени изцяло към хората, към потребителите и към преодоляване на кризата", обобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Трябва да гарантираме на хората, че ще овладеем инфлацията, ще покрием дефицита и да посрещнем зимата", каза още Борисов. По думите му това са темите, по които партиите в парламента трябва да търсят единство.

Лидерът на ГЕРБ поиска да бъде създадена контактна група със съдействието на президента Румен Радев и служебното правителство за приемането на Бюджет 2022.

„Изборите минаха, но е много вероятно да се зададат нови. Тук искам да направите контактна група и с президента Радев, и със служебното правителство, защото един проектобюджет в такава обстановка неразчетен и незастанали ясно и служебното правителство зад него – ще стане сватбарски бюджет. И вместо да решаваме проблеми, ние ще гасим пожара с бензин, ако се вкара популистки бюджет наново“, категоричен е Борисов.

Той заяви, че трябва да се погрижим за пенсионерите, армията, битовия потребител и бизнеса. „Това са първостепенните задачи, които трябва да се свършат днес“, каза Борисов и добави, че ако нещата не бъдат поправени, катастрофата напролет ще е огромна.

"Докато избирахме три дни председател на Народното събрание, държавата фалира", коментира от своя бившият финансов министър Кирил Ананиев.

„МФ представи проектобюджет за 2023 г. с бюджетен дефицит от 6,6 на сто от БВП, което представлява 11,6 милиарда лева или с 5,3 милиарда лева се влошава дефицита спрямо 2022 г.“, изтъкна той.

Също така се предлага да се тегли нов дълг от 16 млрд. лв.

„Помислете и си отговорете кои финансови институции имат доверието на българската държава, особено след управлението на кабинета на Кирил Петков, за да финансират този дефицит и при каква доходност. Също си задайте въпроса как тези показатели ще дадат отражение върху нашето желание да станем редовен член на еврозоната от 1 януари 2024 г. МФ е заложило в своя проектобюджет средна годишна инфлация от 6,4%. Отново по-оптимистична прогноза от тази, която даде БНБ в размер на 7,4%“, каза Ананиев.

Той заяви, че в проекта не са предвидени нито увеличение на минималната работна заплата, нито на бюджетните заплати в публичния сектор.

„Всичко това е в резултат на неадекватното управление на публичните финанси от моя наследник Асен Василев. Според мен той е най-слабият министър на финансите през последните няколко десетилетия“, изтъкна Кирил Ананиев.

БТА/БГНЕС