Нарастване на общата осигурителна тежест с 4.5 процентни пункта до 2027 година и изравняване на пенсионната възраст за мъже и жени на 65 години през 2037-ма година - това предлага социалното министерство в свой проект за установяване на справедлива и устойчива пенсионна система. Проектът беше представен пред работодатели, синдикати и депутати, по време на първата среща на работната група, която ще подготви параметрите на дългосрочната пенсионна реформа.
Според предложението през следващите 12 години вноската за пенсия трябва да нарасне с 3.5 процентни пункта, а вноската за безработица - с 1 процентен пункт. Пенсионната възраст при мъжете трябва да достигне 65 години през 2029-та година, а при жените - през 2037-ма година. Предлага се също максималният осигурителен доход да се равнява на от 8 до 10 минимални работни заплати.
От догодина да започне нарастване на вноските за пенсия и безработица, като нарастването се редува през година, и вноската за пенсия да нараства с 0.5 процентни пункта, а за безработица - с 0.2 процентни пункта. Ефектът за бюджета до 2027-ма година ще бъде около милиард и сто хиляди лева. Вицепремиерът Ивайло Калфин посочи месечния ефект за работник и работодател.: „За един работодател, който осигурява работник на 1000 лева примерно, това бипозначавало през следващата година, ако влезе такава схема с 0.5 на сто увеличение, месечно той да внася по 3 лева на един осигурен работник, а работникът да внесе 2 лева", каза той.
Работодателите отхвърлят каквото и да е вдигане на осигурителните вноски, за разлика от синдикатите, които одобряват това предложение.
По отношение на стажа за пенсия министерството предлага достигане на 37 години за жените и 40 години за мъжете през 2027-ма година. При мъжете възрастта трябва да нараства с по 2 месеца през първите две години и след това с по един месец годишно, до достигане на 65 години. При жените стъпката е два месеца на година до 2029-та, а след това с по 3 месеца на година до 2037-ма. „Това е минимално възможното", смята Калфин.
За категорийните работници възрастта трябва да расте до достигане на 57 години за първа категория и 62 години за втора категория, като за жените крайната стойност е предвидена през 2043-та година. Предстои обсъждане на условията за допълнително пенсионно осигуряване, въвеждането на възраст за служителите в силовите ведомства и промените в медицинската експертиза.