Негативните прогнози от САЩ оцветиха в червено пазарите
Негативните прогнози от САЩ оцветиха в червено пазарите / снимка: БГНЕС

Със загуби приключиха късно снощи водещите борсови измерители в САЩ. Печалбите от деня бяха изтрити през последния час от търговията, тъй като Федералният резерв на страната прогнозира, че рецесията ще бъде по-дълбока от предварителните прогнози, а така чаканият ръст ще бъде отложен във времето. ФЕД счита, че брутният вътрешен продукт на САЩ ще се свие между 1,2 и 2% през 2009 г. При предишни негови прогнози това свиване се изчисляваше на 0,5 - 1,3%. Ако се осъществи най-лошият сценарий, годишният спад на БВП ще е най-големият, регистриран в САЩ от 1946 г.

DOW JONES   -0.62% до 8 422 пункта

S&P 500         -0.51% до 903 пункта

NASDAQ         -0.39% о 1 727 пункта

В Азия индексите също са в червено, повлияни от песимизма на Wall Street, но и от прогнозите, че печалбите от износ на Япония ще бъдат по-ниски, след като йената става все по-силна. Загубите са между 1 и 2%. Най-сериозно понижение отчитат в Китай - CSI 300 губи 1,78% до 2762 пункта. Надолу с 0,91% се движи HANG SENG в Хонг Конг. Индексът достигна ниво от 17 316 пункта. В Япония NIKKEI 225 регистрира отрицателен ръст от 1,17% до 9235 пункта.

Суровият нефт падна малко под шестмесечния си връх при 62,04 долара за барел, след като данните за петролните запаси в САЩ отчетоха по-голям спад от предварителните прогнози на анализаторите. Понижението от 2,1 млн. барела за миналата седмица е по-голямо с 600 000 барела, след като очакванията бяха за 1,5 млн. Въпреки това запасите остават на 19-годишен връх.

Юлските фючърси на лекия американски петрол се търгуват за  61,68 долара за барел, а спот цената на сорта брент достигна  59,31 долара.

На валутните пазари еврото остава малко под техническата граница от 1,38 спрямо щатския долар, след като рано сутринта я мина, но за кратко и достигна  1.3811 долара за 1 евро. В момента едно евро се разменя за 1,3770 долара.

http://darikfinance.bg/