Минната индустрия не се покрива с ЕС изискванията
Минната индустрия не се покрива с ЕС изискванията / netinfo

Минната индустрия изостава с покриването на европейските изисквания за екология. Милиард и 200 милиона лева трябва да инвестират фирмите в опазване на околната среда и в проекти за преодобряване на стари замърсявания на почвата, въздуха и водите. Това съобщи изпълнителният секретар на Българската минно-геоложка камара Петър Петров, който участва в официалното честване на професионалния празник на миньорите днес.

От минната камара призоваха държавата да привлече средства от структурните и Кохезионния фонд на Европейския съюз за отстраняване на старите екологични замърсявания до приватизацията на дружествата. До 2012 г. страната ни трябва да постигне изискванията на съюза по глава „Екология”. Най-тежък е проблемът със строителството на пречиствателни станции за отпадните води, каза още Петров.

Изграждането и на сероочистващи инсталации в топлоцентралите, които работят на въглища изостава. Това може да доведе до затваряне на горивни инсталации, а оттам и до срив на целия въгледобив в България, алармираха и миньорските синдикати. По тяхна информация това не бил предмет на обсъждане и в договора за продажба на ТЕЦ „Бобов дол” между Агенцията за приватизация и гръцката държавна енергийна компания. Миньорите отново призоваха в договора държавата да защити въгледобива в района на теца. Ако „Бобов дол” не се продаде с ангажимент за идкупуване на въглищата, 14 рудника ще бъдат закрити, а с това без поминък ще останат стотици семейства.

От сектора се оплакаха и от огромната бюрокрация и липсата на административен капацитет в министерствата на околната среда и водите и на строителството, заради което стотици преписки залежават. Това води до практиката, приватизатори на добивни дружества да работят фактически без разрешително. В Министерството на околната среда и водите не се бавят преписки, отговори министър Джевдет Чакъров, който дойде в НДК да поздрави миньорите за празника.

2 милиарда лева е стойността на произведената продукция в добивната индустрия през 2005 г. Най-голям ръст от 209 процента на производството се отбелязва в добива на нерудни суровини и облицовъчни материали. Това се дължи на бума в строителството у нас. Заради високите международни цени на металите пък над 150% се е увеличило производството на цветни метали, отчетоха от минната камара.