Събитията в Близкия Изток са най-голямата промяна след падането на Берлинската стена
Събитията в Близкия Изток са най-голямата промяна след падането на Берлинската стена / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Събитията в Близкия Изток са най-голямата историческа промяна след падането на Берлинската стена, заяви българският външен министър Николай Младенов на неформалната среща на външните министри от НАТО, която се провежда в Берлин, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

„Събитията в Близкия Изток показват ясно стремежа на хората да живеят свободно, да участват активно в управлението на своите страни и да имат повече възможности за икономическа реализация”, заяви Младенов. Българският първи дипломат информира колегите си за приключилото преди дни свое посещение в Сирия и Йемен и изрази силната си загриженост от обстановката в двете страни. „България ще даде своя принос в операцията на НАТО по изпълнение на оръжейното ембарго над Либия и скоро ще възстанови консулството си в Бенгази” каза министърът. Той припомни за усилията на България да евакуира стотици египетски граждани от либийско-тунизийската граница. „Трябва да отчитаме факта, че нашите действия в Либия се отразяват непосредствено на ситуацията в Сирия и Йемен”, заяви в заключение българският външен министър.

Първото заседание на Съвета бе посветено на ситуацията в Либия и действията на Алианса. Българският външен министър приветства участието в срещата на държавите-партньори на НАТО в Либия - Катар, Мароко, Швеция, Йордания, Украйна и ОАЕ, като подчерта техния принос и в други важни операции на Алианса. Форумът продължава със заседание на Северноатлантическия съвет във формат ИСАФ.