Проверяват „Ню Имидж”
Проверяват „Ню Имидж” / netinfo

Незабавна проверка на американската компания „Ню Имидж” разпореди Министерство на труда и социалната политика. Това съобщи министър Емилия Масларова. Проверката е разпоредена след сигнал за системно злоупотребяване с детския труд при снимането на български и чужди продукции у нас.

Сигналът е подаден от Инициативен комитет за защита правата на децата в кино и телевизионната индустрия. Негови представители се срещнаха със социалния министър.

След срещата Емилия Масларова уточни, че проверката на „Ню Имидж” ще бъде цялостна. Ще се проверява дали от компанията спазват трудовото законодателство, ще бъде проучено какви са условията за работа в „Ню Имидж”, както и какво е заплащането. Паралелно с това ще бъде потърсена и съответната отговорност от родителите, които са позволили на своите деца да се снимат във филми при лоши условия на труд.

По думите на Масларова така родителите са нарушили Закона за закрила на детето. От своя страна председателят на Държавната агенция за закрила на детето Шерин Местан алармира за съществуващи пропуски в българското законодателство относно защита правата на децата.

Местан даде следния пример: „Дори и да получа сигнал за злоупотреба с детски труд от страна на „Ню Имидж”, аз не мога да направя проверка, защото те са търговско дружество, а по закон Държавната агенция за закрила на детето не може да контролира търговски дружества”.

От Инициативния комитет за защита правата на децата в кино и телевизионната индустрия изразиха задоволство от назначената проверка на „Ню Имидж”, но и недоумения за това защо родителите трябва да бъдат санкционирани, ако са позволили на децата си да се снимат в някои филми. „Въпросът е не защо ние пускаме децата си, а защо „Ню Имидж” не им осигурява добри условия за работа” – казаха от Инициативния комитет.