/ Istock
Имаме уверението на Министерството на здравеопазването, че Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Петка“ АД-Видин ще бъде снабдена с иновативна апаратура и определена като център за тромболиза, за да се поемат пациентите с инсулт от Северозападна България.

Това каза директорът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова на пресконференция. "Работата на Отделението по неврология беше възстановена преди три години, когато с назначаването на д-р Ангел Благоев се сформира нов лекарски екип", обясни д-р Найденова.

Д-р Маджаров: Пациентите с инсулт ще могат да се лекуват 10 дни в неврологията

Освен това д-р Благоев въведе лечение с тромболиза - най-модерния метод за лечение на исхемични мозъчни инсулти при съответни показатели. "Това е лечение, което ако се предприеме навреме при подходящи пациенти възвръща на 100% качеството на живот", уточни директорът на болницата.

"Колкото по-бързо дойде пациентът с инсулт в болницата, толкова по-лесно ще се преодолее самият двигателен дефицит", каза началникът на отделението по неврология д-р Ангел Благоев.

БТА

"Видите ли, че човек има слабост в ръката, слабост в крака, внезапно прилошаване, затруднения в говора, изкривяване на лицето, световъртеж, не може да преглъща храна и течности, веднага трябва да бъде закаран в болницата. Близките да не чакат - инсултът не минава, не може да се самоизлекува", обясни д-р Благоев.

Над 2500 пациенти с мозъчен инсулт са лекувани във видинската болница през последните три години, откакто е възстановено Отделението по неврология. Тромболиза все още не се прилага в областите Враца и Монтана.

"Иновативният метод за лечение не може да се приложи при всеки пациент с инсулт, но значително повишава шансовете за пълно възстановяване", допълни д-р Благоев.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Росен Младенов, БТА