/ снимка: Медицински университет – Варна
Медицински университет-Варна бе домакин на специална среща на Европейския Борд по Офталмология (EBO), която се проведе на 22 и 23 февруари. Варна получи огромната чест да се събере елитът на европейската офталмология заради председателя на борда - проф. д-р Христина Групчева, зам. ректор на МУ-Варна, която през 2017 година бе избрана за бъдещ президент на дружеството. По традиция встъпването в длъжност на президента се осъществява на специална среща на борда в държавата на председателя.

Над 1600 чужденци се обучават в Медицинския университет във Варна

На заседанията присъстваха специалисти от Швейцария, Белгия, Холандия, Великобритания, Ирландия, Испания, Франция, Германия и Словения. На срещата бяха взети важни решения, между които сътрудничеството между ЕВО и Европейското общество по офталмология и стандартизация на практическата част на изпита. Специалистите решиха също, че от 2020 година изпитът за Европейския Борд по Офталмология ще се провежда 2 пъти годишно - в Париж и Берлин.  

За първи път в тази сравнително кратка история, председателството се поема от представител на Източна Европа и в частност - България. Професор Христина Групчева д.м.н. FEBO, FICO, FBCLA, FIACL, получава специално разрешение да се яви на изпита на борда през 2002 година и защитава своите познания с отлично представяне.

След влизането на България в ЕС тя е поканена за първият български екзаминатор и е номинирана за национален предсставител. През 2013 година става член на екзекутивния съвет и 4 години служи като Председател на комисията по образованието. След изтичане на мандата и е единодушно избрана за бъдещ президент през 2017 година. 

Проф. Групчева коментира, че е огромна чест и невероятна отговорност това, че за първи път българка застава начело на ЕВО. „Когато аз се явявах на изпит имаше 50 кандидата, днес ние имаме лимит от 700. Тъй като да поставяме ограничения за броя на кандидатите е недопустимо, по време на моя мандат ще бъде направена голяма промяна.

Насърчават с допълнителни стипендии приема на студенти в някои специалности

До момента изпитът се провежда винаги веднъж годишно, през месец май в Париж. От 2020 година ще има втори шанс за всички през месец септември в Берлин. Идеята е да осигурим оптимални условия на младите офталмолози в Европа да докажат своите познания и да практикуват с достойнство.“, каза още проф. Групчева.

Тя обяснява, че изпитът дава сертификат за практикуване като специалист на Европейско ниво. Различните държави имат различа политика. В Швейцария това е изпитът за специалност, във Франция, тъй като няма друг изпит, този изпит на практика се е превърнал в задължителен. В Германия е просто въпрос на престиж, а това е и най-многобройната група.

До момента има 38 българи, които носят престижната титла FEBO. „За някои от тях това беше част от билета за Европа, но за щастие 60% останаха в България и тези, върху които имам наблюдения, показаха изключително развитие. Много съм щастлива, че 3 от моите асистенти и 2 от моите докторанти положиха изпита успешно в годините. Един от тях е вече доцент. Всяка година интересът от страна на младите специалисти в България расте и аз твърдо вярвам, че ще се представят достойно.“, допълва още проф. Групчева. 

Европейският Борд по Офталмология е утвърдена институция като секция в Европейската асоциация на лекарите (UEMS) и се занимава с обучението и подготовката на специалисти, тяхното сертифициране (чрез изпит), както и подготовката им в различни направления. Исторически организацията е създадена през 1992 година и за 27 години се разраства значително.

Освен с дейностите, свързани с образованието, ЕВО, акредитира курсове за обучение, одитира центрове за обучение, работи върху обмен на специализанти като осигурява стипендии, работи с останалите Европейски организации, работи по изграждането на системи за супер-специализирано обучение.