Преминаването към зимния сезон води до увеличаването на броя на произшествията, характеризиращи се освен с несъобразена или превишена скорост и с подценяване на необходимостта от подготовка на автомобилите за зимни условия, сочат данните до този момент. Това е причината за организирането на традиционната акция „Зима" от Главна дирекция „Национална полиция", Съюза на българските автомобилисти, Българския Червен кръст.
Акцията започва днес и ще продължи до края на месеца. С цел превенция над поведението на водачите, пътниците и пешеходците при движение по пътищата при зимни условия в рамките на акцията е предвидено провеждането на три кампании:
Първата кампания е под мотото „С безопасно пътно превозно средство през зимата" и е насочена към водачите на ППС - велосипеди, превозни средства с животинска тяга и др. От 01 до 10 ноември пътните полицаи ще се фокусират към водачите на пътните превозни средства, които независимо от студеното, мокро и хлъзгаво време активно участват в движението по пътищата. Втората кампания ще протече под мотото „Пешеходци и водачи за толерантност на пътя" между 11 и 20 ноември, а третата ще е между 21 и 30 ноември 2016 г. под мотото „Безопасно шофиране през зимата".
Във всяка от трите части е обявен по един ден без жертви от определените групи участници. 02 ноември е обявен за Ден без велосипедисти-жертви на пътя; 16 ноември - за Ден без пешеходци-жертви на пътя; а 30 ноември - за Ден без водачи и пътници в МПС-жертви на пътя.
Пътна полиция уточнява, че първоначално шофьорите само ще бъдат предупреждавани. От средата на месеца при установяване на нарушения на водачи, пътници, пешеходци или работници на пътя ще бъде взимано отношение съгласно Закона за движението по пътищата независимо от насочеността на кампаниите в акция „Зима".
За първите девет месеца на 2016 година на територията на ОДМВР-Сливен са регистрирани 951 пътни произшествия, от които 122 тежки. Загиналите з са с 5 по-малко от тези през 2015 година. Наблюдава се завишение при случаите на ранените - от 01.01.16г. до 30.09.16г. те са 181. От загиналите при тежки ПТП 6 са водачи, 4 пътници, 3 пешеходци.
Според вида на ПТП най-много са настъпили при сблъскване между МПС странично- 220, докато най-висок е броя на ранените при сблъскване между МПС челно- 33, а най-много убити има при преобръщане на МПС извън пътното платно- 4.
Най-много ПТП- 918 са настъпили по вина на водачите на МПС, като в резултат на това са загинали 12 души и са ранени 180. Най-много ПТП- 290 са настъпили поради несъобразена скорост с пътните условия, като вследствие на това има най-висок брой убити- 6 и ранени 75. Вследствие употреба на алкохол от водачи на МПС са настъпили 28 ПТП, при което има 6 ранени.
Анализът показва, че най-опасното място е пътния уличен участък, където в населените места са станали 296 ПТП, от които има 4 убити и 46 ранени, а извън населените места има 134 ПТП, от които 8 убити и 95 ранени. Най-висок е броя на убитите и ранените на възраст от 25 до 64 години независимо от вида на участника.
От списъка с най-опасните булеварди и улици в град Сливен изпъкват "Банско шосе" и "Цар Симеон". Най-опасно е кръстовището между булевардите "Панайот Хитов" и "Стефан Стамболов".
През миналия зимен период - 01.11.2015 г. - 31.03.2016 г.на територията на Сливенска област са регистрирани 49 тежки катастрофи с 4 убити и 59 ранени.